הסוד של פקס תרקס – בית הגמדים 1 – היריבות בין הממלכות

בעולם של רומח הדרקון יש לי חיבה רבה מאוד לשני גזעים, האלפים והגמדים. הסיפורים שלהם נמשכים עוד מהתחלת רומח הדרקון והסדרות המספרות על האגדות של שני הגזעים הפכו להיות מהסדרות הנחשבות והחשובות ביותר בעולם עצמו. בעוד שטרילוגיית ממלכות האלפים הפכה לסדרה ששינתה את האופן שבו יכתבו סדרות ברומח הדרקון לשנים הבאות, טרילוגיית ממלכת הגמדים היא הראשונה שנעשתה באותו האופן המדויק. הסדרה הציגה את האגדה הידועה של הגמדים על עזיבת תוראדין, בית הגמדים הראשון והנדידה אל תורבארדין, בית הגמדים השני והמוכר לקוראים. במהלך הנדודים, תוראדין נשכחה ותורבארדין איגדה לתוכה את שבטי הגמדים הרבים לעיר מלאת תהפוכות ומרידות. הגמדים לא רוו נחת גם לאחר ההתיישבות בתורבארדין והמפלה הקשה הגיעה בעקבות מלחמת הכאוס, לאחר שהתברר כי תורבארדין יושבת על המקום בו כאוס הניח את דרקוני הלהבות שלו. הגמדים סבלו מהרס וחורבן ולאחר המהלומה הקשה של המלחמה, הגמד הקיצוני ג׳ונגור החליט לסגור הרמטית את תורבארדין, תוך שהוא מגרש את המלך החוקי טארן מפוח-שחם ונועל אחריו את הדלת סופית. תורבארדין התנתקה לחלוטין מהעולם, אבל ישנם כמה שרוצים לשנות את זה. זוהי הטרילוגייה האחרונה על הגמדים וגם הטרילוגייה האחרונה שיצאה כרונולוגית אי פעם ברומח הדרקון.

בעוד שג׳ונגור הופך להיות פנאטי יותר ויותר, הצווים שהוא פוקד על תושבי תורבארדין הופכים להיות קיצוניים יותר ויותר. החל מדיכוי נשים שאינן יכולות עוד להסתובב לבדן ברחובות ועד לקריאה לרצח המוני של גמדי המחילות ותשלום תמורת גופותיהם. מי שמנצל את הדיכוי הזה הוא ווילם השחור, אותו גמד אפל מהגלימות השחורות, שמבין כי יש לעצור את ג׳ונגור ואפילו לאופל יש סטנדרטים משלו. הוא עורך ניסויים בגמד מחילות בשם גאס, אבל הניסוי משתבש וגאס מוצא את עצמו נפלט מתוך תורבארדין וניצל על-ידי גרטשן פאקס, סופרת גמדת נודדת, שיוצאת לחקור את קורות הגמדים בעידן הנוכחי. במקביל, ברנדון אבן-כחולה מקאולין, מוצא אוצר גדול, אבל בעקבות תככים בחצר המלכות, הוא מגורש משם. אביו מפקיד בידיו את האבן הכחולה, אוצר משפחתי עתיק, ושולח אותו יחד עם הארן גרזן-קרב, גמד גבעות שהתגורר מזה זמן מה בקאולין, אל בית הגבעות, ביתם העתיק של הגמדים, אבל מתברר שמישהו עומד לבגוד בו.

כפי שכבר ברור, כל הנתיבים של הדמויות האלו יצטלבו בסופו של דבר לקרב גדול על שערי פקס תרקס, אבל למרות מה שכתוב בכריכת הספר, אין ממש סוד לפקס תרקס, ומעולם לא היה. אכן, מתברר איזה סוד, אבל הוא ממש לא חשוב למיתולוגיית העולם. אנחנו מצטרפים לדמויות המוכרות של סדרות הגמדים כאשר הם כבר מיואשים. חלק מהגמדים הגלו את עצמם מרצון מתורבארדין על מנת למצוא את הבית האבוד תוראדין בעוד שקאולין, שכפופה לשלטון תורבארדין, מנצלת את הניתוק של תורבארדין ומכריזה עצמאות והמושל ממנה את עצמה למלך. חיי הגמדים מתוארים היטב ויש הרגשה של המשכיות מסדרות הגמדים הקודמות וגם הסופר דאגלס ניילס, דואג לשבץ דמויות מוכרות שלו מספרים קודמים גם בספר הזה, כך שהוא גם מהווה המשך לסדרת עליית סולאמניה, בדומה לתומפסון וקרטר.

למרות כל זאת, העלילה מתקדמת לאט יחסית וזהו ממש לא ספר למישהו שמתכוון להתחיל ולקרוא את רומח הדרקון ולא ימצא את עצמו מרוב השמות, השבטים. נראה כי מדובר בספר שמטרתו היא רק להכיר את הדמויות ואת העלילה, מכיוון שהרבה אקשן אין, אלא רק היכרויות, היתקלויות וקרב מעניין בסוף. אני מבין שמדובר בסיפור אחד ארוך המשתרע על שלושה ספרים, אבל החלק הראשון הרגיש לי חלש מאוד, וחבל לסיים את רומח הדרקון עם סדרה שכזאת ולכן אני מקווה שהספרים הבאים יתקדמו טוב יותר.

אני מעניק לספר את הציון 7 מתוך 10 בסולם צפריר, מכיוון שאני דורש הרבה יותר כבר מספרים כאלו. כן, כולנו מכירים את השטיקים, ועכשיו מחכים להתקדמות ולא לספרים בודדים על הרפתקאות, בשביל זה יש ספרים בדידים ולא סדרות ״גדולות״ על הגזעים. וזהו, נשארו עוד שני ספרים בסך הכול לסוף המסע.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s