צבא האבדון – מלחמת הכאוס 1 – גמדים נגד דרגונים

בשמחה רבה אני פותח את הסדרה האחרונה של העידן הרביעי ושל השלב השני במסע, והיא סדרת "מלחמת הכאוס". בספר "דרקונים של להבת קיץ", וייס והיקמן חוזרים לאחר עשר שנים אל TSR, שנמצאים במצב קשה מאוד, וכותבים מעין סוף לסדרה. היא מסיימת את קורות החבורה, מתמקדת יותר בילדים של גיבורי החבורה, ויש סוף מתוק מריר שיכול אכן לשמש כסוף. אבל TSR בוודאי ולא תתן לזה להחזיק מעמד יותר משנה לפני שהיא תתחיל לכתוב את הספר של העידן החמישי, וכמובן, את קורות מלחמת הכאוס שמתרחשת באותו הספר. ולכן, ששת הספרים שאתמקד בהם כאן, מתרחשים כל כולם במהלך מלחמת הכאוס (על אף שכמה יקפצו אחורה וקדימה) ואנחנו מתמקדים בהם. מומלץ מאוד לקרוא את להבת קיץ לפני שנכנסים לספרים האלו, כי הם מעניקים נקודות מבט שלא היו קיימות בספר הזה ומעשירות אותו. אז עכשיו נקפוץ לספר הראשון, שגם תורגם לעברית.

הספר הראשון של מלחמת הכאוס נכתב על-ידי מרגרט וייס ומי שהיה אז בעלה דון פרין, שגם היה סופר וכותב מודולים ב-TSR. השניים כתבו את הספר אחים לנשק, שאני אישית לא הכי אהבתי ודון פרין כתב את הספר על תרוס ברזלי, שגם לא ממש אהבתי, ולכן ניגשתי בפחד לספר הזה. אז מה קורה בו? פעם ראשונה שאנחנו רואים את העולם מנקודת מבטם של הדרגונים. אותם יצורי אופל שנוצרו במהלך מלחמת הרומח. מתברר שהם נוצרו על מנת לשמש כבשר תותחים ותו לא, ולכן לא נוצרו גם נשים מאותו הגזע והדרגונים, שלושים שנה לאחר המלחמה, מבינים כי הסוף שלהם קרב. העובדה כי הם לא מסוגלים להתרבות גורמת להם להבין שהם יהיו הדור הראשון והאחרון של הגזע וכי הוא צפוי לכלייה בעוד מספר עשרות שנים. מספר דרגונים מצליחים להקים יישוב לרגלי תורבארדין ושם הם מנהלים מערכת של אהבה-שנאה עם גמדי הגבעות שמתגוררים במרחק לא רב מהם. הם מנהלים משק של פשיטות זה מזה במשך כמה שנים, בעוד שהדרגונים מתעניינים רק בכוהל גמדים שישכיח מהם את העתיד הקר.

הכול משתנה כאשר גמד גבעות לא שגרתי בשם סלקוויסט מגלה מפת אוצר המובילה אותו ישירות לתוך של הלב של תורבארדין. הוא מגלה שם דבר נוסף, שחשב שהוא בלתי אפשרי: ביצים של דרגונים. קאנג, מנהיג הדרגונים מגלה את העובדה הזאת ויוצא לתורבארדין על מנת להשיג את הביצים ולהמשיך את קיום הגזע שלו. אבל באותו הזמן, אבירי טאקיזיס פותחים במלחמה ברחבי העולם, כאוס משתחרר והדרגונים והגמדים נלכדים בתוך הקלחת הזו.

בעיקרון, זה ספר כיפי מאוד, ונראה שכשיש לוויס ופרין חומר חדש לעבוד עליו, הספרים שלהם מהנים במיוחד. קראתי את הספר במיוחד בתרגום בעברית, והוא טוב מאוד, שומר לרוב על המונחים וערוך בצורה טובה, כך שמי שיכול להשיג אותו בעברית יהנה מאוד. הספר גם מציג היטב את הנושאים העיקריים של הסדרה וגם את הספרים הבאים. הוא מראה לנו הצצה לעבר מלחמת האזרחים של הגמדים בתורבארדין, המצור שנערך על קואלינוסט וגם רמזים לקרב הגדול בצריח הכהונה הגבוה שבפלאנתאס. נראה שהפעם העורכים היו קשוחים והיו פגישות מסודרות לגבי הספרים הללו. נראה שיש יד מכוונת ויודעת להיכן להוביל את הסיפורים, ואכן, הספר הראשון מרגיש ברמה גבוהה מאוד.

הספר מקבל אצלי את הציון 9 מתוך 10 בסולם צפריר. ממליץ עליו מאוד וגורם לי להתגעגע לימי שנות ה-90, שבהם קראתי את דרקונים של להבת קיץ. מה שעוד אהבתי הוא שהפעם הספר מתקל נושאים בוגרים מאוד כמו עקרות ומשמעות קיום ונותן לנו לראות את העולם המוכר דרך עיניים לא מוכרות. עבודה מאוד טובה של הסופרים עם הדמויות, העלילה והקישור לעולם הרחב. ככה צריך להיראות ספר של רומח הדרקון. יש לי ציפיות גבוהות לגבי שאר הספרים, ואם הם ישמרו על רמה גבוהה כזאת, יהיה אפשר להכריז על רנסנס. מקווה שלא מדובר רק במרגרט וייס.

3 Comments

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s