אחים לנשק – רשומות רייסטלין 2 – השכתוב חוזר מחדש

הבעיה הגדולה ביותר היא הקאנון. מה נחשב רשמי ומה לא נחשב רשמי. לא מזמן מישהו אמר לי שרק הספרים של וייס והיקמן לפי דעתו נחשבים רשמיים, בעוד כל השאר "קפצו על העגלה" והיה צריך להזכיר כי וייס והיקמן לא בנו את העולם מאפס ועוד הרבה אנשים ישבו ובנו אתם את העולם, והם די במקרה קיבלו את משרת כותבי הספרים, לאחר שלא היו מרוצים מעבודתו של הסופר המקורי. ולכן, כאשר יוצא ספר של וייס, אז הוא נחשב מיד לקאנוני, אפילו אם הוא דורס ספרים או סדרות אחרות. כך זה היה במקרה של כבשן הנשמה, וכך גם יוצא בספר השני, אשר ניתן להאמין שהוא מתרחש אחרי "האחים מאז'ר". וזאת השאלה שבפנינו, האם להסתמך על מקור "קאנוני", אם הוא פחות טוב מהסדר הלא קאנוני?

בספר רשומות רייסטלין השני, אנחנו נפגשים שוב עם קרמון ורייסטלין לאחר שרייסטלין עובר את המבחן וכעת הוא וקרמון יוצאים להצטרף לצבא הברון המטורף על מנת להתמקצע בשילוב של חרבות וכשפים. אבל מה, קרמון בקושי יודע להילחם והלחש החזק ביותר של רייסטלין הוא שינה (מה שדי מטריד איך הבחור הזה עבר את המבחן), והם נאלצים לעבור מסע אימונים מפרך. במקביל, קיטיארה מצטרפת אל הצבא של איזה לורד אריאקס אחד, ששולח אותה לעבר עיירה בשם קץ התקווה, ותתלווה על-ידי דרקון אדום, בעוד שצבא הברון המטורף יוצא לצור על קץ התקווה ולגלות מה הסוד שמסתירים שם, סוד שיכול לשנות את מהלך המלחמה שעומדת לפרוץ בכל רגע.

בעיקרון, מדובר בספר צבאי רגיל, כזה שקראנו בכל מקום. העובדה שקרמון ורייסטלין לא יכולים להחזיק ספר בלי קנדר שנמצא ביניהם היא עובדה מוגמרת וגם הפעם הם זוכים לביקור של חצי-קנדר שהיה עושה לכל האפסנאים בצה"ל כאב ראש לא קטן, אבל היה יודע איך להשלים חוסרים. התעלומה עצמה לא ממש מעניינת וגם העלילה של קיטיארה ואריאקס מציגה את אריאקס כשר צבא עלוב למדי וסוטה ביותר שרק התשוקה שלו לשכב עם קיטיארה מכתיבה את מעשיו ודוחפת שוב את קיטיארה למשבצת הפתיינית, על אף שהיא כבר התנתקה מזה יפה מאוד בספרי שישיית המפגשים.

שוב, הקאנון לא מועיל לסדרה, ובעוד הספר עושה קצת סדר וסוגר קצוות כאלו ואחרים, הוא באופן כלשהו הורס את הדמויות שאהבנו. מי שאוהב את רייסטלין וקרמון, בוודאי יהנה מהספר הזה, אני נהנתי קצת פחות. הוא הרבה יותר טוב מכבשן הנשמה, אבל עדיין לא אחד מהספרים הטובים. הוא מקבל אצלי את הציון 7 מתוך 10 בסולם צפריר. נראה גם שתכננו לכתוב ספר שלישי בסדרה, כי יש לו אפשרות להמשך והוא מרגיש כמו ספר אמצעי בסדרה, אבל הספר השלישי מעולם לא נכתב ובמקום זה קיבלנו את מלחמת הנשמות, ככה שהרווחנו משהו. לסיכום, הסדרה הזאת היא מהחלשות ברומח הדרקון. שני ספרים בלבד ושל סופרת מקורית, אבל היא ניסתה למלא חסר שכבר היה מלא, אבל במקום למלא אותו בכל טוב, היא מילאה אותו בנסורת וחצץ. מי שקרא את שישיית המפגשים ואת "האחים מאז'ר", יכול לוותר בקלות על הספרים האלו.

1 Comment

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s