אלמינסטר, דרכו של קוסם – סדרת אלמינסטר 1 – אד גרינווד קלאסי

יחד עם אוסף הסיפורים, אנחנו מקבלים בדצמבר 1994 את הספר הראשון מהסדרה שנמצאת רק במקום בשני באריכות הזמן והרצף שלה מלבד האגדה של דריזט: סדרת אלמינסטר. לכל הדעות, אלמינסטר הוא הדמות המזוהה ביותר בממלכות הנשכחות, אולי מלבד דריזט עצמו, אבל הוא היה שם מההתחלה. אד גרינווד הוא האוואטאר של אלמינסטר, קוסם זקן וחביב, דמוי גנדלף ופיזבאן, אבל חובב שתייה אלכוהול ונשים צעירות שמפילות את עצמן לרגליו. עקב כך שהוא בן קצת יותר מאלף שנים, הוא מדבר בניב עתיק יחסית, שסתם גורם להתעצבן ממנו יותר. עד עתה, הוא הופיע בתפקידים שוליים ביותר בסדרות שונות, כמו כבלי התכלת ומלחמות האלים, אבל מעולם לא התמקדו בו. וכמו שאמרתי, הייתה זאת שאלה של זמן עד שנקבל עליו סדרה. הסדרה נכתבה על-ידי אד גרינווד היוצר של הממלכות הנשכחות ואלמינסטר והוא גם כתב סיפורים קצרים על אלמינסטר בשתי האנתלוגיות הראשונות. ולכן, בוודאי ויהיה כיף לקרוא על הקוסם המפורסם וכיצד הוא הפך להיות הקוסם המפורסם ביותר בכל הממלכות הנשכחות. נכון? נכון?

אנחנו מכירים את אלמינסטר בילדותו, כאשר משפחתו נרצחת על-ידי רוכב דרקונים, והוא נשבע לנקום את מותם. אבל הדרך להשלים את הנקמה תקח לו שנים ארוכות. אלמינסטר יתעסק בכל דבר, מלבד כשפים על מנת לעשות זאת. הוא יהיה גנב, לוחם, אישה, למעשה, כל דבר, עד שבסופו של דבר יבין את דרכו האמיתית ויחבק את מיסטרה ואת הקסם עצמו. במהלך הספר, אנחנו עדים למספר אפיזודות בחייו של אלמינסטר עד שהוא יאמץ לחיקו את דרך הקסמים ויחליט ללכת בה עד הסוף.

מי שאי פעם קרא ספר של אד גרינווד יודע למה לצפות. גרינווד הוא כותב מחונן ביותר של עולמות משחק ושל מודולים. הוא תכנן את הממלכות הנשכחות בדקויות כה קטנות שראויות לציון ולשבח. אבל הוא לא סופר. כדי לכתוב ספר צריך שיהיו כמה דברים טובים: דמויות, עלילה וקוהורנטיות. בספר הזה, הדמויות פלקטיות ביותר, אולי מלבד אלמינסטר, אבל גם זה לא בטוח. העלילה לא מובנת, זה למעשה יותר רצף של חלקים בחייו של אלמינסטר שאין למעשה דבק שמקשר אותן. וקוהורנטיות שבכלל אין בספר הזה, ופתאום מגיע שר עין וטובח בכולם, לא לפני שמצליף המוחות מגיע מאחור ומחסל… כן, זה בערך ככה. כבר מלחש-אש, הבנתי שאד הוא לא סופר. הוא יודע לכתוב מודולים והסברים על הממלכות בצורה מושלמת שכיף לקרוא אותה, אבל ברגע שהוא מנסה להכניס דמויות ולתת להן חיים, הוא פשוט נכשל שוב ושוב. הייתי ממליץ לו לכתוב ספר היסטוריה של הממלכות, יבש יבש יבש, ואז אני בטוח, כולם יהנו ממנו.

גילוי נאות קטן וסיפור בצידו. אני תרגמתי את הספר לעברית וזה לא היה קל. זה לא שהספר היה קשה לתרגום, אבל הוא היה משעמם ברמות שקשה לתאר. המחמאה הגדולה ביותר שאי פעם קיבלתי בנוגע לספר הזה הוא שכמה קוראים ניגשו אליי ואמרו לי שהתרגום שלי יותר טוב מהספר עצמו, שאותו הם לא הצליחו לקרוא, אבל העובדה שהוא בעברית נגישה, הקלה את הקריאה והם באמת סיימו אתו.

אני מעניק לספר את הציון 4 מתוך 10 בסולם צפריר. הספר הזה מספר על אחת הדמויות החשובות ביותר בממלכות ועושה עבודה נוראית, משמיד כל חלקה טובה ומלבד כמה סצינות בודדות נחמדות, יהיה קשה לעבור את הספר הזה. למי שרוצה לסיים לקרוא את כל הספרים בעברית, תהיה לו עבודה קשה. אבל אני, רחמנא ליצלן, אשתדל לקרוא את כל הסדרה כולה. השם ישמור.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s