הסכם העוגים – טרילוגיית ענקי הדמדומים 1 – קצת מנותק

אנחנו מתחילים את התקופה השלישית והקשה של TSR, הנקודה בה היא התחילה להדרדר. ההפסדים היו כבר לפני זה, בגלל התנהלות כושלת, אבל ברגע הזה אנחנו נתחיל לראות את הפגיעה האנושה באיכות החומרים, הספרים, שיובילו בסופו של דבר לסוף של TSR. השינוי המשמעותי ביותר היה השינוי של עורך הספרים מג'יימס לאודר לבריאן תומסן. בעוד שבריאן תומסן יוביל את מחלקת הספרים להוצאת ספרים רבים מאוד, הם עדיין יחשבו לגרועים. בתקופתו הגיע דרקונים של להבת הקיץ והעידן החמישי. לא מזמן, מישהו סיפר שכאשר פיטר אדקיסון, העורך המיתולוגי של WIZARDS הגיע לישיבה הראשונה שלו, הוא שאל, "מי זה שדפק את רומח הדרקון?" בממלכות המצב היה שונה, ובריאן תומסן לא התייחס לספרים כאל הרחבה של מוצרי המשחקים, אלא משהו שנמצא לצד המשחקים, ונותן חוויה אחרת, ומטרתם למכור את המשחקים. כתוצאה מכך, הוא החליט להוציא הרבה אנתולוגיות שיכולות להתמקד באיזורים ובדמויות חדשות וגם הרחיב את מה שהיה בתקופה הראשונה והיא פתיחת סדרות פתוחות, כדוגמת ההרפרים, שתהפוך להיות סדרות ספרי המשך. בתקופתו נפתחו לא פחות מתשע סדרות ועוד ספרים בודדים. הוא הספיק לעשות את זה במשך שנתיים, עד שבשנת 1996 יצא עוצר ומעט ספרים שהיו צריכים לצאת יצאו בשנת 1997. בשנת 1998 תהיה התחייה של WIZARDS, אבל הבה ולא נקדים את המאוחר. תומסן גם הסתמך על סופרים מוכרים ואמינים שיכתבו עבורו, ומי הכי אמין, אם לא טרוי דנינג?

טרוי דנינג הוא סופר בינוני, הנה אמרתי את זה. הוא יודע לבנות עלילה, הוא יודע לבנות עולם, הוא יודע לבנות דמויות, אבל אם אתה מבוגר מגיל 16, יהיה לך קשה להבין מה מלהיב בו. טרוי דנינג הוא אמין, הוא לגמרי יוציא לך ספר בזמן, הוא יהיה מסוגל לכתוב דברים מעניינים, אבל בסופו של דבר, לאחר שתלמד אתה השטיקים שלו, תדע לזהות להיכן הולך כל ספר. הוא אמנם כתב את חמישיים הצבעים ויצר את העולם של השמש השחורה, אבל בקריאה מחודשת, הם לא כזאת מציאה גדולה. הפעם הוא נשלח למקום חדש, שעדיין לא סופר עליו, עמק הארטוייל, ששוכן בצפון הרחוק, קרוב לבקעת רוח-כפור, אבל לא בדיוק שם. מעין איזור לא ידוע בממלכות, שיש בו הרבה ענקים.

בממלכת הארטוויל, הנסיכה בריאנה עומדת להכריז על בעלה הבא, אבל מתברר שהיא לא תעשה זאת. אביה כרת ברית עם העוגים לפני עשרים שנה ומכר אותה לרוח הדמדומים על מנת שיוכל לנצח במלחמה שלו. כאשר בריאנה נחטפת, רק טאביס, הפירבולג שאוהב אותה בסתר יוצא למצוא אותה, יחד עם שומר ראשה מארטן, אבל המלך שולח את כל כוחותיו נגד החילוץ על מנת לעמוד בהסכם העוגים. כך יוצא שטאביס וכמה מחבריו יוצאים לחלץ את בריאנה מידי העוגים בעוד שכוחות מקיפים אותם מכל הכיוונים.

בעיקרון, הספר הזה מזכיר את כל הספרים של דנינג. עלילה שנמשכת בתקופה קצרה יחסית, סדרת היתקלויות ומפגשים, ומשהו שבהתחלה היה רעיון נחמד, שזוהי ממלכה שמבוססת על ענקים, ועל כל סוגי הענקים, הופכת מהר מאוד לגימיק. על אף שיש כמה דברים נחמדים, וכמה שינויים וכמה סצינות נחמדות, עדיין הספר סביר ביותר, רמה נמוכה ביותר, שמזכיר את התקופות הפחות טובות של הממלכות. כמו כן, הספר מסתיים בסוף די סגור, ככה שלא ידוע לאיפה אפשר לקחת את הספרים הבאים.

אני מעניק לספר את הציון 6.5 מתוך 10 בסולם צפריר. ספר שהתחיל לא רע, אבל כאשר אני בודק עוד כמה עמודים נשאר לי לסיים את הספר כל כמה עשרות עמודים, מראה שהמצב לא טוב. העלילה ממצה את עצמה מהר מאוד, ועדיין הרעיון של הענקים הוא חביב, אבל חבל שהוא גימיק, כי בתכלס מה ההבדל בין פירבולג וורביג ובני אדם גבוהים רגילים? לא הרבה. אז חבל מאוד שאין קצת יותר מחשבה על הפסיכולוגיה של מה זה להיות ענק ומה המשמעות של זה. עדיין, ספר של מבוכים ודרקונים, אז מה אני מצפה. וכמו כן, מה זאת הכריכה המכוערת הזאת?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s