קנדרים, גמדי מחילות וגנומים – המעשיות 2 – הגזעים הקטנים

כמו כל דבר בעולם של טי. אס. אר., עסקיננו בטרילוגיות, ולכן אסופת הסיפורים הזאת יצאה כששלישית כבר נמצאת בקנה. כל אנתלוגייה יוצאת עם נושא מסוים שהסיפורים עוסקים בו. איך זה עובד? וייס והיקמן כותבים סיפור קצר ואז אומרים לשאר הכותבים, זה הנושא. פחות או יותר. בנקודה הזאת, וייס והיקמן מנסים למכור את חרב האופל לעולם חדש של טי. אס. אר. ומקבלים שלילי בזנטי כבד. הם הולכים לכתוב את הסדרה עבור הוצאה אחרת, רואים כמה הם שווים ומתחילים לראות שהם כבר מתחילים לפזול הצידה. זה יהיה עד כדי כך ברור בספר הבא, שטרייסי היקמן בכלל לא יכתוב שם סיפור קצר. 

הנושא הפעם הם הגזעים הקטנים, או יותר נכון, הגזעים של אבן החן האפורה, שנוצרו על-ידי ריאורקס, אותם גזעים שאסור להם לנסוע בזמן, כי הם יכולים לחרבש אותו לחלוטין. אז אמרו שיש נושא. בכל מקרה, לא כל הסופרים באמת התמקדו בזה, כמו שלא כולם התמקדו בנושא הקסם באנתלוגייה הקודמת, אבל ניחא, סיפורים קצרים לרוב, אז בוא ונתחיל את הרשימה:

שיר שלג מאת ננסי ואריאן ברבריק – במהלך מסע של החבורה בימיה הראשונים, חלמיש, תניס, גדילן וסער הצעיר נתקלים בסופת שלגים והולכים לאיבוד בין הבקתות המבודדות. כאשר נראה שהם עומדים לאבד את הדרך ולמות בסופה, חליל קסמים אחד שגדילן קיבל אולי יצליח לחלץ אותם בבטחה. נראה שואריאן כותבת עוד ועוד סיפורים קצרים על החבורה, שאותם התחילה בספר הקודם והפעם היא כותבת שני סיפורים באנתלוגייה הזאת ונראה שאפשר היה לעשות אנתלוגייה של הרפתקאות מוקדמות של החבורה. כמו בדרך כלל, ההרפתקאות שלה קטנות, אירועי חיים של החבורה, לא משהו משמעותי, אבל תיאור מדויק מאוד של הדמויות. 7.5 מתוך 10 בסולם צפריר.

משקפי המכשף מאת מוריס סימון – גמד מגיע אל העיירה ומספר על מקרה מוזר על אלף שבורח מרשויות החוק שנקרא דאלאמר. דאלאמר מביא איתו דברים מופלאים ואחד מהם הם משקפיים שמאפשרים לכל מי שמרכיב אותם להבין לחשי קסמים. דאלאמר מפקיד בידי הגמד את חפציו בזמן שנמלט מאלפי קואלינסטי בזמן מנוסתו והגמד מחליט לבדוק האם הוא מסוגל בעצמו להיות מכשף, עם תוצאות לא נעימות בכלל. סיפור נחמד, אבל מתחיל לחזור על עצמו לאחר זמן מה ובסופו של דבר מתחיל להעיק עד שנגמר, על אף הסוף הנחמד. 7 מתוך 10 בסולם צפריר.

מספר הסיפורים מאת ברברה וסקוט סיגל – בעיירה סחף, קיטיארה יוצאת אחרי תניס וחבורתו, אבל לפני שהיא עושה זאת, היא שופטת את מספר הסיפורים למוות עם הוצאה להורג עם שחר. מספר הסיפורים מתאר לנו את מהלך הלילה שבו הגמדים, הקנדרים והגנומים של סחף מחליטים להוציא לפועל תוכנית בריחה שבה כולם יכולים לשתף פעולה ואולי אפילו להפיל את השלטון. סיפור נהדר על כוחם של סיפורים ועל מי שמספר אותם. מה הם מסוגלים לעורר בנו ואלו שרוצים להשמיד אותם. 9 מתוך 10 בסולם צפריר.

זנב של כלב מאת דני פירי וסוזן רייפר – קצין של צבא הדרקונים מחליט לצאת לנקמה לאחר שבני שבט הקוה-שו שהוא שובה בורחים. במהלך מנוסתו הוא נתקל במכשפה מכוערת וכלב זדוני במיוחד. סיפור של לולאת זמן שנפתר די בקלות, אבל הקשר שלו לבין הנושא קלוש מאוד, ומתברר כי זהו סיפור שגדילן מספר לילדים. סיפור לא הכי מעניין וגם לא נראה שהסופרים ידעו על מה לכתוב. 5 מתוך 10 בסולם צפריר.

המצוד הנוראי של לורד טודי מאת הארולד באסקט – לורד טודי מחפש דרך להפיג את השעמום וגם לגרום לכך שיעריכו אותו ויוצא לצוד. הוא תופס במקרה שני קנדרים, שאחד מהם הוא קרונין, מנהיג הקנדרים המורד בו והוא מחליט לצוד אותם. האם טודי יצליח לתפוס אותם או שיעלה משהו אחר בחכתו? במסורת הרבה סיפורים כאן ובאנתלוגיות אחרות, זהו סיפור בתוך סיפור (בדומה לסיפור הקודם) ובו שותפו של קרונין מספר את הסיפור לקהל בפונדק. יש סוף נחמד וזהו גם סיפור מקדים ל"לורד טודי", אחד הספרים הטובים ביותר של רומח הדרקון. 7.5 מתוך 10 בסולם צפריר.

הגדרות הכבוד מאת ריצ'ארד נאק – אביר נשכר על-ידי עיירה לטפל במפלצת שנמצאת מחוץ לעיר ועושה להם טרור. כאשר האביר הסולאמני מגיע לחסל את המפלצת הוא מגלה כי מדובר במינוטאור שהוגלה מאיי המינוטאורים. האביר ניצב בפני דילמה מוסרית על מנת להבין כיצד הוא מסוגל לפעול בכבוד, כאשר הגדרת הכבוד שלו והגדרת הכבוד של המינוטאור סותרות זו את זו. עוד סיפור מעולה של ריצ'ארד נאק שעושה כבוד למגזר. הסיפור הראשון שלו על מינוטאורים, מה שיהפוך לאהבתו ולמה שיאפיין את כתיבתו יותר מכל בעולם רומח הדרקון. אין קשר לתמה של האנתלוגייה, אבל למי אכפת, תנו לנו עוד נאק. סיפור מעולה. 10 מתוך 10 בסולם צפריר

חתול בית וגדרון חורפי מאת ננסי ואריאן ברבריק – עוד סיפור מהאנתלוגייה של ברבריק על החבורה. הפעם, גדילן נעלם לאחר ששמע ציפור מדברת. כמובן שחלמיש לא מאמין לו, אבל כאשר קרמון מגיע עם הציפור, הם מבינים שמשהו קרה. החבורה יוצאת להתמודד עם קוסם שיודע לשנות אנשים לחיות והחבורה תצטרך להתמודד עם אותו כלי הנשק כדי לנצח אותו. סיפור נחמד אבל שלא קשור כמעט בכלל לרומח הדרקון. הכוחות שהיא נותנת לרייסטלין הם גבוהים בהרבה מכפי שהוא מסוגל, במיוחד לפני המבחן, אבל כסיפור, קליל וחמוד. 7 מתוך 10 בסולם צפריר

רוצה להתערב? מאת מרגרט וייס וטרייסי היקמן – טאנין וסער יוצאים למסע אחרון לפני שהם הופכים לאבירים ולוקחים איתם את פאלין. במהלך התערבות במסבאה, שלושתם נלקחים שבויים על-ידי גמד שמפליג איתם אל האי גארגאת' כדי למצוא את אבן החן האפורה וחושף את ההיסטוריה הסודית של קרין. זה הסיפור שידוע כסיפור ההזוי ביותר של רומח הדרקון והשאלה מה הם לקחו לפני שהם הלכו. סיפור הומוריסטי ביותר שזורק את פאלין והאחים שלו לסחרחורת של מאורעות, שבטים פרימיטיביים והרבה מאוד היסטוריה של העולם. סיפור משעשע, אבל טרחני לעתים, אבל באותה התקופה כשווייס והיקמן היו ממוצעים, זה עדיין מעל הממוצע. 8 מתוך 10 בסולם צפריר.

אל תוך לב הסיפור מאת מייקל וויליאמס – גנום מהר לאמשנה כותב ספר שבו הוא מחליט לעשות דקונסטרוקציה לכל הסיפור של רומח הדרקון ומוכיח לנו שוב ושוב שלמעשה היה עוד חבר נוסף בחבורה, גנום הרפתקני, שגם כתב את השירים, אבל בני האדם השתלטנים (וייס והיקמן, כמובן), החליטו להוציא אותו מהסיפור. הסיפור הזה הוא למעשה מסה גנומית מלאה בשטיקים גנומים, ובהם הוא מפרק את השירים של רומח הדרקון, במיוחד השיר הראשון כדי להוכיח שמה שאנחנו מכירים ברומח הדרקון אינו נכון. אני אוהב סוגים כאלו של סיפורים, שהולכים מתחת לפני השטח, אבל בעוד שיש פסקאות נחמדות, ישנן טרחניות (גנומים, לא) ובסופו של דבר אין ממש פואנטה לסיפור הזה. 7.5 מתוך 10 בסולם צפריר.

מעוף הפגיון מאת ניק אודוניו – יצור עתיק של מלכת האופל מתעורר לחיים במהלך מלחמת הרומח. היצור מבין את הצורך להתרבות ולהביא אלפי צאצאים שיכולים לחסל את העולם, אבל יש בעיה אחת קטנה. הוא מסתבך עם חבורת הרומח, שפוגעת בסיכויים שלו שוב ושוב, כאשר היא חושבת שהוא פגיון. סיפור צדדי נוסף, מהסוג שאני אוהב, שמראה את האירועים מהטרילוגייה באור אחר לגמרי. במקרה הזה, הפגיון של חלמיש שהוא למעשה יצור אופל והדרכים שבהן הוא מנסה שוב ושוב לתקוף ונופל, מבלי לפגוע בעלילת הספר עצמו. למרות זאת, הסיפור קצת טיפשי ונגמר ללא פואנטה. 6 מתוך 10 בסולם צפריר.

לסיכום, ספר אנתלוגייה נחמד עם סיפורים ממוצעים, כמה ממש טובים, וכמה ממש לא נחמדים. כמה נקודות אור נחמדות, אבל שווה להתמקד רק בהן, כמו כל אנתלוגייה. הציון הכללי לספר הזה הוא 7.5 מתוך 10 בסולם צפריר, למי שממש מתגעגע לגיבורים ולעולם ואין לו כוח לקרוא ספרים ארוכים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s