הקסם של קרין – מעשיות 1 – הרחבת היריעה

כאשר וייס והיקמן סיימו לכתוב את האגדות של רומח הדרקון, הייתה השאלה כיצד ממשיכים הלאה. התשובה הייתה שצריך לבחור סופרים חדשים שיכתבו את ספרי רומח הדרקון, אבל השאלה כיצד לבחור אותם. כדי לענות על השאלה, וכדי להוציא ספר כמה שיותר מהר, הוחלט ללכת על הפורמט של סיפורים קצרים. דבר ראשון, היה לרומח הדרקון מגוון סיפורים קצרים שפורסמו בשנות ה-80 בעיתון דרגון, ואפשר היה לבקש עוד סיפורים מסופרים אחרים. מעבר לכך, וייס והיקמן, שבאותה התקופה התחילו כבר לכתוב סדרות עבור הוצאות אחרות לאחר ההצלחה הפנומנלית שלהם, כמו חרב האופל וורד הנביא, חזרו כדי לכתוב סיפור קצר שיהווה המשך להרפתקאות רומח הדרקון ויציג את הבנים של הגיבורים הראשיים. וכך יצאה האנתלוגיה הראשונה מבין 16 אנתלוגיות שייצאו במשך כל התקופה של רומח הדרקון. האנתלוגיות הראשונות נקראו המעשיות, והן מציגות בכל פעם נושא משותף. הנושא של האנתלוגייה הראשונה היה הקסם. סיפורים על קסמים בעולם של קרין, על אף, שכפי שתראו, לא כולם עונים על הדרישה הזאת. ואם כך, בואו ונתחיל לעבור על הסיפורים הקצרים.

מי-נהר ומטה הבדולח מאת מייקל וויליאמס. זהו שיר בנוסח הוויליאמסי המוכר שהיו בספרי הרשומות. זוהי שירה ללא משקל וללא חריזה ולמעשה, מלבד השורות הקצרות והכתב הנטוי, קשה לקרוא לזה שירה. שירה מודרנית, נגיד. השיר מספר על ילדותו של מי-נהר, המפגש שלו עם סהר-פז והחיפוש אחר מטה הבדולח. למעשה, אין כמעט מידע חדש, והשירה שברשומות הייתה טובה, כאן היא פשוט תירוץ ולא מוצלח במיוחד. לא יכול להגיד שממש אהבתי. 5 מתוך 10 בסולם צפריר.

המפלצת מים הדם מאת ברברה וסקוט סיגל. אלף אפל וצעיר שמגורש מסילבנסטי מגיע אל סחף ומסתבך עם רשויות החוק. הוא בורח לאחת מספינות הדייג, שבעליה מסכים לקחת אותו למסע שלו שנועד למצוא את המפלצת האגדית מים הדם. זהו סיפור על נקמה, סטייל מובי דיק, עם כמה נגיעות של רומח הדרקון. אין קשר לסיפור הזה ולקסם, אבל הוא כתוב לא רע ויש גם טוויסט קטן בסוף. למרות כל זאת, זה סיפור שהרבה יתאכזבו כשיקראו אותו, אני קצת התאכזבתי, מודה. 7 מתוך 10 בסולם צפריר.

מרחק זריקת אבן מאת רוג׳ר אי. מור. הסיפור כבר התפרסם בעבר בעיתון דרגון, אבל הוא סיפור חביב מאוד על גדילן יקירנו, שמוצא טבעת קסמים שמעתיקה אותו שוב ושוב עד שהוא מגיע לטירתו הקודרת של המאגוס. המאגוס, שמתמחה בהעלאת שדים באוב, כולא את גדילן כדי להבין את כוחה של הטבעת שלו, וגדילן לא באמת מבין את גודל הסכנה שבה נמצא. סיפור חמוד שכל חובב גדילן יאהב לקרוא. 8.5 מתוך 10 בסולם צפריר.

חלומות של אפלה, חלומות של אור מאת וורן בי. סמית. שוב אנחנו חוזרים אל העיר סחף ואל בעל הפונדק וויליאם בעל פני החזיר (מי שלא זוכר, שיקרא שוב את דרקונים של שחר האביב). וויליאם חולם חלומות רבים, כמה מהם חלומות טובים, כמה חלומות זוועה, וכאשר הדרגונים בסחף כולאים את תושבי העיר הטובים, הוא תוהה אם עליו להגיב או לשתוק. אולי בחלומות שלו הוא יכול להיות גיבור, והבעיה מסתבכת כאשר הגבול בין חלומות ומציאות מתחיל להיסדק. סיפור שמתחיל טוב, ממשיך מבולבל ומסתיים בצורה לא מובנת בכלל. גם אין חלק בין החלקים השונים ונראה שעדיף אילו הסיפור היה קצר הרבה יותר מכפי שהוא וממוקד.  7 מתוך 10 בסולם צפריר.

אהבה ושיכר מאת ניק אודוניו. סיפור על אוטיק וטיקה הצעירה, בזמן שהגיבורים יצאו לחפש את דרכם בחיים. אוטיק מלמד את טיקה איך מכינים שיכר וקנדר שובב מכניס קצת שיקוי אהבה לאחת החביות. כאשר השיכר נפתח, יש קצת בלגנים במסבאה. לא יודע מה הקשר לקסם (אבקת הקסמים?) אבל מעבר לזה, סיפור טרחני שלא מתקדם לשום מקום. 6 מתוך 10 בסולם צפריר.

ילדים סוררים מאת ריצ׳ארד נאק. חבורה של לוחמים דרגונים מגיעה לכפר אלפים באמצע שום מקום. בעוד שבתחילה, נראה שמדובר במשימת כיבוש פשוטה מאוד, מתברר כי האלפים מסתירים סוד אפל, וכאשר הדרגונים מתחילים למות בדרכים מזוויעות, הדרגונים מבינים כי יש סיכוי שהם לא יצאו משם בחיים. אחד הסיפורים הכי טובים שאי פעם נכתבו ברומח הדרקון. ריצ׳ארד נאק מפציץ עם הסיפור הראשון שלו בטוויסט מדהים בסיפור מרגש, שאין ספק שגרם לאנשים בטי. אס. אר. להבין שיש להם פה כלי רציני. 10 מתוך 10 בסולם צפריר.

מבחן התאומים מאת מרגרט וייס. עוד סיפור שהתפרסם באחד מהגליונות של עיתון דרגון. קרמון ורייסטלין יוצאים אל מבחן הכישוף של רייסטלין בצריח הכישוף הנעלה בווירת׳. רייסטלין רוצה לעבור את המבחן בכל מחיר, כולל במחיר שיכול להעמיד את החברות בינו ובין התאום בסכנה. אין פה חדש למי שקרא בעבר את הרשומות, אבל עדיין, מרגרט וייס יודעת לכתוב, כשהיא כותבת את רייסטלין. אז היה לה כישרון עדין וחום כלפי הדמויות האלו. כמה כיף לקרוא סיפור ישן שלה שמכיל את כל מה שאהבנו מרומח הדרקון. 8.5 מתוך 10 בסולם צפריר.

עת הקציר מאת ננסי ואריאן ברבריק. כתבתי פעמים רבות על הבעיות שהיו לי עם ננסי בהתחלה וכי למדתי לאהוב את הסיפורים שלה בהמשך. תניס וחלמיש מוצאים במהלך הנדודים שלהם נערה בשם ריאנה, שהלכה לאיבוד ביער ואיבדה את אחיה ואהובה. תניס מתנדב לעזור לה למצוא אותם ומגלה כי חטף אותם קוסם זקן שמשתמש בכוח החיים שלהם. זהו סיפור שמתחיל בנקודה פשוטה של הטוב נגד הרע, אבל ככל שהוא מתקדם, מתחילים להבין שגם למעשים מרושעים יש מניעים שלא תמיד מרושעים ממבט שני. סיפור שנותן חומר למחשבה על מהות הרוע ועל הכוונות מאחורי המעשים שאנשים עושים. 8 מתוך 10 בסולם צפריר.

למצוא את האמונה מאת מרי קירצ׳וף. הסיפור של חבורת הרומח במהלך דרקונים של ליל החורף שבו הם יוצאים כנגד פאל-תאס. הסיפור מתאר את המסע מנקודת המבט של הכוהן של אנשי הקרח, כאשר הוא יוצא עם האבירים ושאר חבורת הרומח אל טירת הקרח כדי למצוא את בועת הדרקון שנשמרת על-ידי האלף האפל ושר הדרקונים פאל-תאס. למעשה, זה אותו הסיפור של דרקונים של שחקי שרת הדרקונים, אבל מקוצר, מתומצת, ואולי הרבה יותר טוב. מלבד הסוף הסתמי של הסיפור, סיפור נחמד מאוד, שמתקצר בצורה טובה את המסע. כמו כן, אולי הסיפור היחידי שגורם לאליסטן להיות חיובי. 8 מתוך 10 בסולם צפריר

המורשת מאת מרגרט וייס וטרייסי היקמן. הסיפור הארוך (יחסית) ביותר בספר והוא מתאר את ההמשך של הסדרה מבחינה כרונולוגית. 20 שנה לאחר האגדות, קרמון מלווה את בנו פאלין במבחן הכישוף הנעלה בפלאנתאס. פאלין הוא קוסם של הגלימות הלבנות אבל נמשך מאוד לקסם אפל, וכאשר במבחן שלו הוא נאלץ להתמודד עם לא פחות מאשר רייסטלין, הוא יצטרך לבחור בין האפשרות של מוות לבין לאפשר לרייסטלין לחזור לעולם ולהשמיד אותו שוב. סיפור קצר וקולע על דור ההמשך ונותן נקודת מבט חשובה על פאלין ועל הכיוון שאליו הולך רומח הדרקון. הסיפור הזה ייאסף, בסופו של דבר, באוסף הסיפורים ״דור ההמשך״. כמו שכתבתי, כמה כיף לקרוא את וייס והיקמן בשיאם. 8.5 מתוך 10 בסולם צפריר.

לסיכום, אוסף סיפורים נחמד ולא מתיימר להיות יותר מזה. חלק מהסיפורים טובים, חלקם סתמיים, אבל ישמח כל מי שאוהב לקרוא סיפורים קצרים על העולם עצמו. אם אין לכם כוח לספרים ארוכים, אולי סיפור אחד או שניים יעשו טוב. הסיפור של נאק ממש מומלץ ומעבר לכך הסיפורים עם ציון 8 ומעלה. למי שעוד נותר געגוע. הממוצע של הציונים הוא 7.5 מתוך 10 בסולם צפריר, וזה באמת ציון הוגן לאנתלוגיה הזאת, שהצליחה מאוד בשעתו והובילה טרנד שנמשך שנים רבות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s