הלם-ברזל – טרילוגיית מאזטיקה 1 – אל העולם החדש

שנת הוצאה: 1990ם

שנת הספר: 1360 לספירת העמקים

זהו העידן החדש של הממלכות הנשכחות, שמתחיל אחרי מלחמות האלים. עבור הספרים הראשונים של העולם לאחר בוא האלים החדשים והסתלקותם של האלים הישנים, הוחלט כי הם ידחו לעת עתה את העלילות בארצות הלב ויתמקדו יותר באיזורים שדווקא מקיפים את הממלכות. כדי לעשות את זה, הוחלט לעשות שני פרויקטים גדולים נוספים עם הסופרים הכי אמינים שלהם. הראשון יתמקד בשטחים המזרחיים ביותר של הממלכות הנשכחות, אשר יציג בפעם הראשונה את ״ההרפתקאות האוריינטליות״ שהיו מצליחות מאוד בשנות ה-80 ויחשפו את קארא-טור, היבשת האסייאתית. הפרויקט הזה יהיה משולב בין סופרים שונים ומודולים שונים וניתן למספר סופרים מקצועיים, אבל הפרויקט השני, של העולם החדש, שיציג את הגבול המערבי החדש של הממלכות, מעבר לים, אל העולם החדש, ניתן כפרויקט גדול של דאגלס נילס, שיכתוב גם את הטרילוגייה כולה וגם את המודולים. זהו פרויקט שאפתני מאוד, וכמובן בזמנים לא הגיוניים, אבל דאגלס נילס הוכיח שהוא מכיר היטב את הממלכות ויכול לקחת את הפרויקט הזה על כתפיו.

המצביא קורדל הוא אחד ממפקדי חבורות שכירי החרב המוצלחים ביותר ויש לו תוכנית שאפתנית ביותר. הוא ניגש למועצת ממלכת אמן ומודיע לה שהוא מסוגל למצוא נתיב אל ממלכת קארא-טור, שהגישה אליה נחסמה בעקבות התעוררות השבטים ששם (מאורע מקביל לטרילוגייה אחרת שנכתבה במקביל), והוא יוצא במסע ימי אל קארא-טור, אך הוא לא יודע שיש עוד יבשת שנמצאת שם, הלא היא מאזטיקה. מאזטיקה היא עולם של יופי פראי (שדומה להפליא לזה של דרום אמריקה) ושם הם נתקלים בתככי האימפריה של מאזטיקה, שנשלטת על-ידי זאלטק, אל צמא דם שדורש עוד ועוד קורבנות והעתיקים המסתוריים המנווטים את העולם מאחורי הקלעים. בסופו של דבר, קורדל ובני העם המאזטיקי יצטרכו למצוא קרקע משותפת או להיכנס למלחמה ארוכה ועקובה מדם.

כל בר דעת מבין מיד שמדובר בעיבוד של הממלכות הנשכחות לסיפור הכיבוש הספרדי של דרום אמריקה. קורדל הוא קורטז ומאזטיקה היא שילוב של מאיה, אצטקים ואינקה. אבל מעבר לכך, יש כאן סיפור מעניין של התנגשות בין תרבויות. בעוד שאנחנו רגילים לראות את העולם ״האירופאי״ של הממלכות הנשכחות, אנחנו מקבלים גם הצצה לעולם אחר שמתרחש על אותה הפלנטה, עם התפתחות אחרת של אלים ושל טקסים. ההתנגשות בין שתי התרבויות היא בלתי נמנעת, ויש גם מספר הפתעות בספר, על אף שלא קשה לפענח אותן. דאגלס נילס מתמחה ביצירת עולמות חדשים ואנחנו כמעט ולא מבלים בממלכות המקוריות, אלא נמצאים כמעט כל הזמן בעולם החדש והפראי של מאזטיקה, שבו לא ידוע מי טוב ומי רע, האם האלים הם אותם האלים או יצורים אחרים ומה הדינמיקה שם.

התחלה טובה של סדרה ועבודה טובה מאוד של דאגלס נילס. אני מעניק לספר את הציון 8 מתוך 10 בסולם צפריר. פתאום בזמן הקריאה, הוא הסתיים ואז הבנתי שלא שמתי לב איך הזמן עובר ואיך הספר מתקדם ואין בו כמעט רגע דל. דמויות חדשות ומעניינות ועלילה מרתקת. ידוע שבהמשכים דאגלס נילס מתחיל לזייף וכי הפתיחות שלו חזקות מאוד וההמשכים פחות, ולכן אני קצת חושש להמשך, אבל מקווה לטוב.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s