ההמלצות שלי לקריאת רומח הדרקון

אחת השאלות שאני נשאל בכל פעם היא מה כדאי לקרוא? ברור שלא כולם יערכו את המסע הזה ויקראו את כל רומח הדרקון, ולכן שואלים מה ההמלצות שלי. אז עכשיו, אחרי שכל הספרים נמצאים כאן, אני יכול לתת המלצות מושכלות לגבי הקריאה. זיכרו, אלו ההמלצות שלי שמבוססות על הטעם שלי, ישנם ספרים שאהבתי שאחרים לא סבלו וגם להיפך, אז תסתכלו על הביקורות לגבי ספרים שאתם קראתם, ואם אתם רואים שהן דומות, אז בבקשה. כמו כן, אתן הסבר על כל סדרה עם ניסיון של כמה שפחות ספויילרים.

תחילה, כל מי שקורא את רומח הדרקון, חובה עליו לעשות את מה שאני קורא לו ״דרך הזהב״. דרך הזהב היא קריאת החובה עבור רומח הדרקון. לא חייבים לקרוא את כל 145 הספרים, אלא הרבה פחות, ומה שטוב, כל הספרים תורגמו לעברית. אחרי שהקורא מסיים אותם, הוא לא צריך להתעמק יותר בסיפור, כי אין יותר ממנו. מי שרוצה לעבור מסביב ולקרוא על תקופות הזמן השונות, אז פה יש המלצות גם כן. המאמר הבא יכיל את הפרטים הבאים. תחילה, דרך הזהב, כל הספרים שחובה לקרוא, למי שרוצה להיות מעורה בעלילה הראשית. מדובר בסך הכול ב-11 ספרים ולא יותר, גם לא ארוכים יותר מדי. עבור מיטיבי הלכת, אספתי המלצות מכל התקופות, כך שיש המלצות לשני ספרים מכל תקופת זמן וטרילוגייה. הספרים האלו הם אלו שנהנתי מהם יותר מכל. אז בואו נתחיל.

דרך הזהב

דרך הזהב כוללת ספרים שנכתבו אך ורק על-ידי מרגרט וייס וטרייסי היקמן ולמעשה נחשבים לקאנון הרשמי של הסדרה. הספרים האלו הם בגדר חובה ובסדר שבו אני רושם אותם. יש לכך סיבה, מכיוון שכל ספר מספיילר את הספר הקודם.

רשומות רומח הדרקוןדרקונים של דמדומי סתיו, דרקונים של ליל חורף, דרקונים של  שחר האביב – חבורת הפונדק נפגשת לאחר חמש שנים של פרידה ומגלים כי הם הסתבכו במלחמה שמערבת את העולם כולו. הם יוצאים להילחם עבור כוחות הטוב ולמצוא את כלי הנשק שיעזור לחסל את צבאות הדרקונים: רומח הדרקון האגדי.

אגדות רומח הדרקוןעת התאומים, מלחמת התאומים, מבחן התאומים – חמש שנים לאחר סוף המלחמה, הפצעים עדיין פתוחים, במיוחד עבור קרמון מאז׳ר שנופל עמוק לטיפה המרה. כאשר כוהנת צעירה מבקשת ממנו עזרה, הוא יצטרך להתמודד עם הצללים של העבר כדי לחפש לעצמו עתיד שבו יהיה מסוגל לחיות.

קיץ הכאוסדור ההמשך, דרקונים של להבת קיץ – שלושים שנה לאחר סוף מלחמת הרומח, הבנים של הגיבורים הראשיים מגלים קנוניה חדשה של טאקיזיס ונראה שהפעם לא ניתן לעצור אותה. במהלך נואש של גזע עתיק ונסתר, הקלפים נטרפים כאשר אויב חדש ונוראי מגיע לעולם.

מלחמת הנשמותדרקונים של שמש גוועת, דרקונים של כוכב אבוד, דרקונים של ירח  נעלם – ארבעים שנה לאחר מלחמת הכאוס, אי אפשר כבר להכיר את העולם, אבל דור חדש של גיבורים יוצא למלחמה כאשר מופיע האל האחד, שנראה שמסוגל לחולל נסים, וכולם עוקבים אחר דמות מסתורית מהעבר, שמתה מזה עשרות שנים.

מעבר לכך, אם אתם רוצים להפסיק לקרוא אחרי כל סדרה, זה בסדר גמור ואין חובה להמשיך הלאה. כל סדרה מרחיבה את העלילה של הספרים ומציגה ארק שלם של התחלה וסוף ככה שאפשר לקרוא רק את הרשומות ולהפסיק. רוצים עוד? תקראו את האגדות, ואז אפשר להפסיק, רוצים עוד, אתם כבר מבינים לאיפה זה הולך.

ספרי העבר

ספרי עבר הם ספרים שמתרחשים מתחילת העולם של קרין ועד לחורבן הגדול. הספרים האלו התאפיינו לרוב בטרילוגיות על מוצא הגזעים וסיפורים ראשוניים על העולם. הספרים האלו מומלצים למי שרוצה להעמיק ולקרוא על ההיסטוריה של העולם, על דמויות אגדיות שמוזכרות בסדרה הראשית ולהכיר את הרקע של העולם.

וינאס סולאמנוס – האגדות האבודות – וינאס סולאמנוס הוא קצין בכיר בצבא ארגות׳, שיוצא לדכא מרד בארצות הספר של הקיסרות. אבל וינאס סולאמנוס הוא אדם בעל כבוד שמבין כי הוא משרת קיסרות דקדנטית ואמות המוסר שלו לא עומדות בקנה אחד עם המשימה שקיבל. הוא יצטרך לקבל החלטה, האם לציית לפקודות ולשמור על הכבוד שלו או ללכת נגד הקיסרות שלו ולהביא משמעות חדשה של כבוד לעולם. מתוודה שזה ספר שהפתיע אותי, כי לא ציפיתי ליהנות ממנו, ועדיין הוא היה ממש טוב. ספר חובה למי שרוצה לראות איך התחילה אבירות סולאמניה והעומד בראשה. לא תורגם לעברית

הנגיד סות׳ – סדרת הלוחמים – לורן סות׳ הוא אביר סולאמני בעל כבוד שכוכבו דורך. הוא הדוגמה והמופת לכל מה שאביר צריך להיות. אבל בעקבות מפגש הרה גורל עם נערה אלפית, הנגיד סות׳ מתחיל לפקפק בכבוד שלו ומתחיל לצלול עמוק יותר ויותר אל האופל. הנגיד סות׳ הוא אחת הדמויות המפורסמות והאהובות של רומח הדרקון, ומה שמפתיע, זה שהספר מרתק אפילו כשיודעים את הסוף שלו, והסיפור כיפי לקריאה. לא תורגם לעברית

טרילוגיית המלך הכוהן – נבחר האלים, המקבת האלוהית, האש הקדושה. עוד טרילוגייה מפתיעה הייתה המלך הכוהן. הבעיה עם ספרים שמתרחשים בעבר היא שאנחנו יודעים איך הם מסתיימים ולכן צריך טוויסט מעניין וכמה טוויסטים מעניינים יש בסדרה הזאת. קת׳אן מרסברין הוא נער פשוט שאין לו מה להפסיד. בלדינס הוא נזיר מתבודד שרק רוצה בדידות וקשר עם האל פלדין. אבל כאשר הגורל שלהם מצטלב יחד עם כוחות אפלים בראש קיסרות איסטר, נראה ששניהם יצטרכו להילחם יחדיו על חייהם ועל גורל הקיסרות כולה. הסדרה מביאה עשרות השנים האחרונות של קיסרות איסטר וזה לא מה  שחשבנו. מומלץ מאוד. תורגם לעברית

ספרים קלאסיים

 התקופה הקלאסית נחשבת מתקופת החורבן ועד למלחמת הכאוס. תקופה זאת של כמעט 400 שנה היא התקופה בה נמצאות הדמויות של חבורת הרומח והסיפורים סביבם. הסיפורים שבחרתי דווקא לא עוסקים בחבורה עצמה, כי אפילו שכיף לקרוא עליהם, כמה אפשר לטחון את זה?

השורדים – סדרת סדן הזמן – ברגעים הראשונים של החורבן, אי אפשר היה לדעת מה יקרה, אבל הכפר הקטן אירונרוט סופג מהלומה קשה והכפר כולו צולל מתחת לפני האדמה. עכשיו זה תלוי בקבוצת שורדים קטנה כדי לצאת מבטן האדמה אל פני השטח, כשמפלצות נוראות מכל עבר מנסות להרוג אותם. פייר, עוד ספר שהפתיע אותו. הוא היה כמו סרט אסונות ברומח הדרקון והוא עשוי ממש ממש טוב. זה ספר שממש לא משפיע על העלילה הראשית של הרומח, אבל כספר הוא פשוט טוב ומומלץ מאוד. לא תורגם לעברית

לורד טודי – סדרת הרשעים – שר המעט טודי הוא הרשע הכי מגוחך שאי פעם היה, וכולם יודעים את זה. הוא הנבל הראשון שבו החבורה נתקלת והוא פחדן, מכוער ובכלל יצור דוחה. לאחר מותו המביש של טודי לאחר מלחמת הרומח, שני שדים מחליטים לערוך התערבות על חיי בני התמותה ומחליטים לבדוק האם יצור חסר כבוד מסוגל לקבל כבוד, ומקימים לתחייה את טודי, שעכשיו צריך למצוא לעצמו כבוד. טודי נאלץ להתמודד עם ההשלכות של חייו הקודמים בעולם חדש כדי להבין שאולי יש סיכוי גם להובגובלין להיות לורד. זה הספר המצחיק ביותר של רומח הדרקון, מהסופר ג׳ף גראב, אחד היוצרים המופלאים ביותר של טי. אס. אר. שכתב ספרים מעולים בממלכות הנשכחות, ולרוע המזל, רק אחד ברומח הדרקון. ספר מצחיק שתתפסו את עצמכם צוחקים במהלך נסיעות בתחבורה ציבורית. לא תורגם לעברית

סדרת מלחמת הכאוס – צבא האבדון, ראש השבט האחרון, דמעות של שמי הלילה, המלך הבובה, הפושטים מים הדם, המצור על הר לאמשנה – הסדרה מכילה סיפורים שלא קשורים כל-כך זה לזה, מלבד שהם מתארים את מלחמת הכאוס המתוארת בספר דרקונים של להבת קיץ בנקודות אחרות בעולם. זאת סדרה שאפתנית מאוד שמציגה סיפורים מרתקים מאוד, במיוחד ארבעת הסיפורים הראשונים. עדיין, סדרה טובה מאוד שמציגה למעשה את ההתחדשות של רומח הדרקון ואת עלייתה של וויזארדס. צבא האבדון מציג לנו את יחידת הדרגונים של קאנג, שעוד תמשיך לספרים עתידיים ומראה לנו את העולם מנקודת מבטם (גם נכתב על ידי מרגרט וייס), בראש השבט האחרון הגמדים נלחמים נגד אפוקליפסה שמאיימת להחריב את תורבארדין, בדמעות של שמי הלילה, קריסאניה מגלה את הגורל שלה, במלך הבובה, הסיפור האולטמטיבי על האלפים במלחמת של פורתיוס וגילתאס, הפושטים של ים הדם מספר על המלחמה של המינוטאורים בפולש חיצוני ומפחיד ובמצור על הר לאמשנה, אנחנו רואים מה הגנומים עשו במלחמה, כאשר, חס ושלום, מגיע גנום שההמצאות שלו באמת עובדות. צבא האבדון תורגם לעברית, השאר לא.

ספרי העידן החמישי

כאן הם הספרים שמתרחשים אחרי מלחמת הכאוס. זה הזמן הכי פחות מוכר לקוראים בעברית, מכיוון שיצאו רק שבעה ספרים בתקופה הזאת וגם הרבה לא התמידו והגיעו אליה. למרות זאת, גם לתקופה הזאת מגיע כבוד ואלו הספרים שנבחרו.

נשמת הרוח – סדרת מדרגות הזמן – מי-נהר הוא דמות שלא זכתה להרבה הכרה במרוצת השנים. הוא היה הלוחם העגמומי שברקע, כשיש גם את תניס, קרמון וסער. גם בספרים הוא זכה לספר אחד או שניים ומאז נעלם. הספר הזה מחזיר אותו להיות הגיבור הראשי ונותן לנו אפשרות לראות את מחשבותיו של לוחם זקן. מי-נהר כבר מבוגר ומתמודד עם מחלה קשה ויוצא למשימה להציל את עיר הקנדרים מאימת הדרקונים הגדולים. זהו ספר עדין ורגיש שיגרום אפילו לקשוח מבין הקוראים להזיל דמעה או שתיים. יתרה מכך, הוא נכתב על-ידי כריס פירסון, הבחור שכתב את סדרת המלך הכוהן, אז בכלל. תורגם לעברית

אמצע שום מקום – סדרת הצמתים – לפעמים באמצע שום מקום קורים הדברים הכי מעניינים. כשקבוצת אבירי נראקה יוצאים לחסל ישוב באמצע שום מקום, אז הם ימצאו את הגיבורים שלהם, חבורה שלא יודעת להסתדר בעצמה, אבל מנסה בכל כוחה למצוא מרקם שיאחד אותם ביחד כנגד אויב משותף, שאולי הוא אפילו לא האויב שלהם. ספר שיכול להיות מנותק לגמרי מרומח הדרקון ועדיין להיות ספר שכיף לקרוא אותו. אין קשר כמעט למיתולוגיה של רומח הדרקון וזהו ספר שכמעט ולא נכתב והוכנס כבדרך אגב על ידי פול תומפסון כמחווה לסופר שנפטר לפני שסיים לכתוב את הספר. לא תורגם לעברית

טרילוגיית מלחמות המינוטאורים – ליל הדם, גאות ושפל של דם, אימפריית הדם – במהלך מלחמת הנשמות, המינוטאורים עושים צעד שמשנה את כל סדר הכוחות על היבשת ועכשיו אנחנו רואים מה הביא למהלך הזה ולמה הוא הביא. מאז אגדת הומה, הספר הראשון של ריצ׳ארד נאק, הייתה לו החיבה למינוטאורים ולעולם שלהם וכאן הוא מביא את הטרילוגייה החזקה ביותר שלו על הרצון של המינוטאורים לבצע דריסת רגל חזקה בעולם. הספר הראשון הוא אחד הטובים שנכתבו ברומח הדרקון, ההמשכים קצת פחות טובים אבל מדובר עדיין בסדרה הטובה ביותר בעידן החמישי. לא תורגמו לעברית

זהו, אלו ההמלצות שלי עבור רומח הדרקון. כמובן שיש עוד ספרים טובים, אבל על זה קום זיל, היכנסו לספרים שנראים לכם מעניינים ותקראו עליהם. קריאה מהנה!

5 Comments

   1. Challenge accepted
    יש לך את המייל שלי, שלח לי כתובת ג'ימייל ואני אשתף אתך את הקובץ שיצרתי.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s