דרקונים של להבת קיץ – קיץ הכאוס 2 – סלע המחלוקת

לכל סדרה יש את הספר הזה. הספר שמנסה יותר מאחרים או מנסה ללכת לכיוון אחר ומפלג בצורה היסטרית את המעריצים. יש כאלו שאוהבים אותו, יש כאלו ששונאים אותו. יש כאלו שלא המשיכו לקרוא אחריו, ויש כאלו שרק התלהבו יותר. ברוכים הבאים לספר הזה של רומח הדרקון. הספר יצא זמן קצר לאחר הוצאת דור ההמשך, והוא המשך ישיר למעללי הילדים של גיבורי רומח הדרקון. אבל תחילה, צריכים להבין את הקונטקסט של הזמן שבו יצא הספר.

השנה היא 1995 ומרגרט וייס וטרייסי היקמן סיימו בדיוק לכתוב את מחזור שער המוות, מה שנחשב, ובצדק לפי דעתי, ליצירת המופת שלהם, שבה הם זיקקו את בניית העולם המורכבת והמוצלחת של טרייסי היקמן עם הפרוזה של מרגרט וייס. בעוד שרבים טענו שמדובר בעוד ״רומח דרקון״ כזה או אחר, לא ולא, מדובר באמת ביצירת מופת, אמנם לא אחידה, אבל אחד מאבני היסוד של הפנטזיה שלקחה את נושא הקרוס-אובר בדיוק כמו שצריך. לאחר שהם חוזרים גיבורי התהילה, והמכירות בטי. אס. אר. נופלות לקרשים, הם הבינו שהם צריכים להחזיר את וייס והיקמן, במיוחד לאחר ההצלחה הזאת, בשביל לקחת אותה אל השלב הבא. מרגרט וייס, שנאבקת במחלת הסרטן באותה התקופה, מחליטה לאמץ את רומח הדרקון ולהתחיל לכתוב בו עוד ספרים, ואילו טרייסי היקמן מחליט שלא להישאר, אלא לכתוב עם וייס עוד ספר אחד ואז לצאת לעולמות שלו. התוצאה היא דרקונים של להבת קיץ, שמביא את קיץ הכאוס, המאורע הגדול ביותר מאז מלחמת הרומח ואולי אחד המאורעות החשובים ביותר בעולם כולו.

זהו קיץ חם, אולי הכי חם בהיסטוריה, והוא מביא אתו מלחמה. אבירי טאקיזיס יוצאים בכל הכוח ממצודת הסער במשימה לכבוש את קרין. הם מנצלים את העובדה שממלכות האנוש חסרי הנהגה וממלכות האלפים במלחמה פנימית. כאשר הם כובשים את אחד האיים מסביב לקרין, הם לא יודעים כי זהו אי האירדה, ששומרים עד עכשיו על אבן החן האפורה. כדי להגן עליהם מפני הכיבוש, הם שוברים את האבן כדי לשחרר את כוח הקסם האצור בה, אך מתברר שמי שנמצא בפנים הוא כאוס, שנכלא על-ידי אבי האלים. השחרור של כאוס גורם לכך שצבאות הטוב והרע צריכים להתאחד ביחד, בקרב אחד אחרון, מול הכאוס, אשר שולח את כוחותיו לכל רחבי היבשת, כנגד כל הגזעים. האם בני התמותה יוכלו להתמודד נגד כוח שאפילו האלים אינם מסוגלים להילחם נגדו?

כמי שקורא את הספר, הוא עד למהירות הרבה שבה הוא מתרחש, וזה לא מפתיע, מכיוון שהספר היה צריך להיות טרילוגיה, אבל היקמן היה מוכן להישאר לספר אחד בלבד. כמו כן, הספר הזה מרסק במו ידיו את כל ההיסטוריה של קרין בכך שהוא למעשה מבטל את כל הקסם בעולם, והופך את העולם לעולם, פשוט, בוא ונקרא לזה ככה, עם ירח בודד אחד בשמים. כמובן שלא כולם אהבו את זה. ישנם אנשים שאמרו שרצחו להם את העולם ואת כל הגיבורים, במיוחד כך שהספר הזה מחסל בשיטתיות כמעט את כל הגיבורים המקוריים בצורות אכזריות ומבישות.

עבור טי. אס. אר. לא הייתה ברירה. העולם עצמו משתנה והופך להיות יותר גרימדארק, והפנטזיה התחילה להתפתח לכיוונים הרבה יותר בוגרים, מה שלא נתן לרומח הדרקון את היכולת והפריביליגיה להישאר נקייה ועבור קהל צעיר. רק לסבר את העין, משחקי הכס, הספר הראשון של ג׳ורג׳ מרטין בסדרת שיר של אש ושל קרח יצא באותו הזמן כמו דרקונים של להבת הקיץ. הספר עצמו בוגר הרבה יותר, אפל הרבה יותר מקודמיו והוא גם אפי ברמות היסטריות, במיוחד סצינות הסיום, שלא מביישות את סרטי הנוקמים. אבל כן, מי שאהב וגדל על רומח הדרקון, יכול לראות בקלות כיצד מחריבים את העולם לנגד עיניו ורבים נטשו אותו.

עבורי, לעומת זאת, זה היה ספר נפלא. ספר משובח שמראה כמו וייס והיקמן התפתחו ככותבים והם סוף כל סוף מעלים את הרף לאחר ספרים ששומרים בקנאות היסטרית על הסטטוס קוו ופותחים את העולם לכיוונים שונים. כן, אני אוהב שסופרים לוקחים סיכונים, וכן אני רוצה לדעת איך הם יוצאים מהם, כי אחרת… מה אנחנו עושים כאן?

אחת הסיבות שהספר לא הצליח בארץ הוא גם התרגום שלו. ישנם סיפורים רבים מאוד על התרגום ועל הבעיות שהיו אתו, והמתרגם שככל הנראה לא קרא את רומח הדרקון. במהלך העבודה הסמינריונית שלי על רומח הדרקון, הצלחתי להגיע למתרגמים רבים וגם לבועז וייס והתחלתי לשאול אותו לגבי הספר הזה. מלבד העובדה שהוא לא זוכר שתרגם אותו, הוא התפלא שאלפים תורגמו לשדונים, הרי הוא היה המתרגם של האלף האפל ולא השדון האפל. בסופו של דבר, הבנו כי העורכת של הספר שינתה הרבה מהמושגים של הספר, על אף שגם הוא לא קרא את הספרים הקודמים ולכן ישנם שותפים רבים לאשמה.

אני מעניק לספר את הציון 9 מתוך 10 בסולם צפריר ועד היום הוא אחד הספרים הכי אהובים עליי. מלחמת הכאוס היא תמיד אחד המאורעות האהובים עלי בעולם כולו, וכדי להבין אותו, באמת צריך לשבת ולקרוא את כל הספרים, ולהכיר את הדמויות והעולם, וזה פשוט נהדר. מבין לחלוטין מדוע אנשים לא אהבו את הספר הזה, לבי איתם. הספר הזה מראה בדיוק מדוע וייס והיקמן שולטים ברומח הדרקון, מכירים את רזיו ויודעים בדיוק מה מניע אותו.

1 Comment

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s