סקירת עולם – השמש השחורה

קיבלתי הרבה בקשות בזמן האחרון לדבר על העולם של השמש השחורה, שעושה מעין קאמבק בזמן האחרון, אנשים מנסים להשיג את הספרים שלו ולא בדיוק יודעים במה מדובר. הוא קשור לרומח הדרקון, לממלכות הנשכחות, למקום אחר כלשהו? הוא שווה קריאה או שלא? בכמה ספרים מדובר? ועוד הרבה שאלות טובות. אז במאמר הקטן הזה אתן סקירה על העולם של את'אס, העולם של השמש השחורה.

בשנת 1990, בתור הזהב של TSR, צוותים שונים עבדו על יצירת עולמות חדשים עבור עולם המבוכים ודרקונים. רומח הדרקון והממלכות הנשכחות היו בשיאם, והוחלט ליצור עוד מספר עולמות כאלו. אחד מהם "עולם המלחמה", שהיה למעשה שינוי קונספט רחב מאוד ממה שהיה עד אז. בעולם הזה לא היו גזעים מוכרים, עולם פוסט-אפוקליפטי לאחר חורבן כלשהו ועוד מאפיינים רבים. למרות זאת, הצוות ב-TSR מאוד חשש מהעולם מכיוון שלא היו בו גזעים מוכרים ולא היה בו שום דבר מוכר מלבד השיטה של מו"ד לחבר את השחקנים לעולם הזה, והוחלט אז להכניס מחדש את הגזעים, אבל שונים לחלוטין מכפי שאנחנו מכירים אותם בעולמות המוכרים של רומח וממלכות. זה היה השינוי הגדול. כדי לכתוב את העולם, הגיעו טרוי דנינג, סופר ותיק בממלכות הנשכחות, מרי קירצ'וף, סטיב ווינטר והצייר ברום, אשר העניק לעולם את המראה הכה ייחודי שלו. למעשה, ניתן להגיד כי סגנון הציור המופלא של ברום העניק לעולם את הקיק שהיה צריך בכיוון הנכון. הוא תיאר אותו כשילוב של סרטי גלדיאטורים משנות ה-50 יחד עם ספרי ג'ון קרטר וקורטוב של מקס הזועם. מעבר לכך, הוחלט שבעולם הזה, בניגוד לממלכות, הוא יהיה דומה באופן סיפורי לרומח הדרקון, על חבורה אחת של גיבורים שמשנה את העולם.

הסדרה הראשונה שנכתבה יצאה בד בבד עם ספר החוקים. הסדרה הייתה "חמישיית הצבעים" מאת טרוי דנינג, שכולה, אגב, תורגמה לעברית בהוצאת מיצוב. מכיוון שאתן גם סקירה של הספרים האלו, לא אתעכב עליהם במיוחד כעת. בסדרה הראשונה, אנחנו מכירים את העולם את'אס, הלא הוא העולם של השמש השחורה, שמקיפים אותו שני ירחים. העולם כולו מדבר, הים הוא חוליות סחף נודדות והגזעים שאנחנו מכירים הם לא אותם הגזעים. בעולם המדבר של את'אס מבצבצות מתוך החוליות ערי מדינה גדולות שבהם שולטים המלכים-המכשפים, יצורים אימתניים ורצחניים, אשר משעבדים את האוכלוסייה המקומית, אבל עדיף לחיות כעבד שם מאשר להתמודד עם המפלצות הנוראות של העולם ההרוס. לפני שנים רבות, כך נאמר, העולם היה ירוק, אבל זאת כמובן אגדה. אפילו השמש עצמה בגוון אדום חולני קודר, דועכת לקראת מותה. מתוך אותו עולם קודר בעיר טיר, קמה חבורת עבדים וגלדיאטורים ומבינים כי עליהם לשים סוף למצב. על הכוונת שלהם: המלך-המכשף קאלאק. אם הם יצליחו לחסל את המלך-המכשף הם יוכלו להציל את העבדים ולהקים ממשל משלהם. אבל מעבר לשליטתו הכמעט מוחלטת של המלך-המכשף, נמצאים גם הטמפלרים, אנשים שנשבעו אמונים למלך המכשף ומקבלים דרכו כוחות כהונה אדירים. האם יש להם תקווה?

בחמשת הספרים הראשונים של "חמישיית הצבעים" שהם:
1. המעבר הירוק
2. לגיון הארגמן
3. מכשפת הענבר
4. אורקל הבזלת
5. סערת התכלת

אנחנו מכירים את חבורתם של אגיס, ריקוס, סאדירה, ניבה ועוד הרבה דמויות שיוצאות להילחם למען האדם הפשוט בעולם כה אכזר שסכנה אורבת מאחורי כל פינה. משחק התפקידים עצמו היה כה קשה, עד כי דמויות התחילו כבר מדרגה 3 כדי שיהיה להם סיכוי להתמודד עם העולם. כמו כן, בעוד שרוב הדמויות נעות עם מאפיינים של 3-18, היה הגיוני לראות דמויות עם כוח 24 ויותר, דבר שנראה כמו כוח-על של אלים למחצה בעולמות אחרים, אבל פה הוא גם לא היה מספיק לפעמים כנגד חרקי הענק, המלכים-המכשפים, וכמובן, הדרקונים הנוראים המשוטטים במדבריות. לאט לאט, ככל שקוראים בספרים, מתחילים להבין את העולם את'אס היום וגם מה הוא היה בעבר. מה השתנה בו ומדוע הם נמצאים במצב בו הם נמצאים. ואולי גם, בסיכוי נמוך מאוד, יהיה סיכוי להחזיר אותו לקדמותו.

באנגלית, יצאו עוד מספר סדרות. לאחר סיום "חמישיית הצבעים", יצאה טרילוגיית "שבט של אחד", המספר על יצור בן מחצית אלפי, שמאבד את זיכרונו, אבל מגלה כי בתוך תוכו יש פיצולי אישיות מרובים (תחשבו לגיון של ברנדון סנדרסון), אשר לכל אחד מהם כישרונות ויכולות משל עצמו. אותו בן מחצית אלפי צריך לצאת למסע על מנת להבין מדוע התרחש פיצול האישיות הזה ומדוע זה מנבא רעות לעולם כולו. לאחר מכן יצאה סדרה בת חמישה ספרים בדידים, שכל אחד מהם תיאר על מקרה אחד באת'אס, שנקראה, באופן לא מפתיע "רשומות את'אס". לאחר הספר החמישי, התרסקה TSR וויזארדס החליטו להפסיק את סדרת הספרים הזאת, בדומה לסדרת הספרים של רייבנלופט וגם את סדרת הספרים שרק קמה והתרסקה של Planescape. וכך נראה שהקיץ הקץ על סדרת השמש השחורה.

למרות זאת, עם המהדורה הרביעית של מבוכים ודרקונים, הוחלט לנסות ולהחיות מחדש את העולם של השמש השחורה ולשם כך, יצאו שלושה מודולים חדשים המתאימים את העלילה לעידן הרביעי וגם יצאו שלושה ספרים חדשים בסדרה, שאחד מהם אפילו היה בתוך הקרוסאובר השאפתני של המהדורה הרביעי של "מגפת התהום". אותם עדיין לא קראתי, אז כך שאיני יודע אם הם דומים למה שהיה פעם, האם יש התקדמות בעלילה או שנתקעים במקום. אז כנראה ונגלה את זה ביחד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s