ראש השבט האפל – עידן בני התמותה 3 – מלחמת האזרחים מתחת להר

סדרת עידן בני התמותה שימשה עד עתה כמקום לפרסם סיפורים המתלווים לסדרת מלחמת הנשמות, ולכן שמרה את ההפתעה של דרקונים של ירח נעלם. לאחר שהספר יצא, כבר המרצע יצא מן השק, אבל עדיין לא יצאו ספרים מתקדמים בעולם של רומח הדרקון, ואי אפשר היה עוד לרתק אנשים למה שקרה לפני, כי כולם רוצים לדעת מה קורה אחרי המאורעות של הספר הזה, ולכן הוחלט להוציא ספרים שמתרחשים במהלך מלחמת הנשמות, ושני הספרים הבאים בסדרה הזאת יספרו על מה שהתרחש במלחמת הנשמות מנקודות מבט שונות, עד שיצאו ספרים שימשיכו את העלילה. מכיוון שמלחמת הנשמות היא מאורע באמת ענקי, המון דברים התרחשו וכבר ראינו את מה שקרא אצל המינוטאורים בליל הדם, ועכשיו הגיע הזמן לגלות מה קרה אצל הגמדים.

טארן מפוח-שחם, מלך תורבארדין החליט לעזור לאלפים של קואלינסטי מבלי להתחשב במועצת ראשי השבטים של ממלכת הגמדים. החילוץ של האלפים, שהתנהל במסתורין על-ידי לאורנה וגילתאס, צריך לעלות הילוך כאשר בריל מחליטה לתקוף את קואלינוסט. תוצאות המתקפה הזאת הרסניות לכל המעורבים בדבר, כולל לגמדים עצמם, אשר מאבדים במתקפה הזאת כמעט את כל הדור החדש של הגמדים שנולדו לאחר מלחמת הכאוס והחליטו לתמוך בטארן האידיאליסט. המהלך הזה יעלה לטארן ביוקר, אשר יגיע לתורבארדין פצוע וחבול ומלכותו תעמוד בספק. כנגדו, ראש השבט ההילארי, ג'ונגור זמר-אבן, מחליט לחתור כנגד טארן ומצרף אליו עוד ועוד שבטים, כך שנראה שטארן עומד להפסיד את השלטון שלו בכל מקרה, כאשר מלחמת אזרחים בין השבטים עומדים להעיר את האופל בתוך לבבות הגמדים.

אחד הדברים המפתיעים ברומח הדרקון הוא שהספרים על הגמדים הם אולי המוצלחים ביותר ואלו ששומרים על האחידות החזקה ביותר מבין כל הסדרות. החל מהספר הראשון, הדרקונים, ממשיך בסדרת ממלכות הגמדים, ואז לראש השבט האחרון, יש עלילה משנית לעלילת רומח הדרקון, שהיא לא פחות מרתקת ומעניינת ויש בה אחידות רעיונית מופלאה. בעוד שהגמדים נחשבים לאחד הגזעים הג'נריים ביותר (תנסו למצוא את ההבדלים בין חלמיש, ברונור וגימלי), הסדרות האלו מצליחות לגלות את ההבדלים בין שבטי הגמדים וכל פעם מעלים את הרף יותר ויותר והספר הזה לא יורד ברמה שלו. הסופר ג'ף קרוק כתב מספר ספרים בעידן החמישי, כולל הוורד והגולגולת, גילדת הגנבים ותעלומן. בעוד שהספרים שלו בדרך כלל היו טובים פלוס או מינוס, בספר הזה הוא נותן שיפור רציני לכתיבה שלו והוא ממש מחובר לסיפור. כמו כן, כאשר נראה שהוא מסוגל לשחק בעולם פתוח שבו הוא לא כפוף לסוף קבוע, הוא משתולל כפי שאנחנו אוהבים בספרים שלנו. לרוע המזל, זה הספר האחרון של ג'ף בעולם רומח הדרקון ומלבד סיפורים קצרים ועבודה קצרה ב-WOTC הוא נעלם מחיינו וכמעט לא הוציא יותר ספרים. למרות זאת, מדובר בספר יציאה טוב מאוד שמשאיר טעם של עוד בפה וגורם לי לרצות לקחת את סדרת הגמדים ולקרוא אותה כדי להבין מה עומד לקרות אחרי הקליפהאנגר הרצחני שבסוף, אבל… זה הספר האחרון בסדרה.

אני מעניק לספר את הציון 8.5 מתוך 10 בסולם צפריר. זהו ספר המשך טוב מאוד לסדרת הגמדים הממשיכה ובמיוחד לראש השבט האחרון ומעלה את הרף לגבי גורל הגמדים בתורבארדין. העובדה שהוא מתרחש במהלך מלחמת הנשמות וקצת אחריה אינו מוריד מההנאה והוא עומד לגמרי בפני עצמו, למרות הקליפהאנגר האימתני שלו.

1 Comment

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s