דרקונים של שמש גוועת – מלחמת הנשמות 1 – המלחמה האחרונה (בינתיים)

המצב של העידן החמישי לא היה הכי טוב שבעולם. נכון, אחרי מלחמת הכאוס של וייס והיקמן מ"דרקוני להבת קיץ" לא היה הרבה להיכן ללכת, במיוחד שהסופרים החליטו שהעולם החדש יהיה בלי אלים ובלי קסם. כתוצאה מכך, טאקיזיס כבר לא הייתה יכולה להיות המרושעת הראשית בכל הסיפור הזה והיה צריך למצוא משהו דומה, וכך הגיעו דרקוני העל. דרקוני העל הגיעו ממקום מרוחק בקרין, מיבשת אחרת לגמרי של דרקונים גדולים שהתרחקו מאנסאלון כל עוד האלים שמרו עליהם. אבל לאחר עזיבת האלים, לדרקונים לא הייתה כל מניעה להגיע לאנסאלון ולהשתלט עליה. במהלך טיהור הדרקונים, מאורע שנמשך במשך שלושים שנה, הדרקונים אכלו זה את זה על מנת לספוג אליהם את הקסם שלהם באמצעות טוטמים קסומים ובכך להעצים את הגודל והעוצמה שלהם, וכך נוצר מאזן אימה של דרקוני על ענקיים, כה נוראים עד שלא ניתן להשמיד אותם. זה היה איום ממשי, קיים, שאיים על תושבי אנסאלון, מלבד אבירי טאקיזיס, שהפכו לאבירי נראקה, שהחליטו לשתף פעולה עם הדרקונים ובכך להפוך לכוח השולט על פני היבשת. המצב באנסאלון היה בכי רע. גם במכירות. העידן החמישי לא הצליח לעורר את הבאז הגדול שהוא עשה, ולאחר הקריסה של TSR והקנייה שלה על-ידי WOTC, שהתייחסה יפה מאוד אל המוצר החדש, הובן שיש צורך בשינוי חדש שישפר את המכירות. ומי הובאו על מנת לשפר את המצב? לא פחות מאשר וייס והיקמן.

מה הביא את הזוג המופלא בחזרה לקרין, לאחר שהם לא רצו לחזור לשם יותר. מתברר שהמצב שלהם לא היה כזה טוב, לאחר ההצלחה הפנומנלית של שער המוות, שבאמת היה מוצלח מאוד, וייס והיקמן פנו לפרויקטים אחרים, כולל פרויקטי סולו, שכל אחד ואחד מהם נכשל. היה להם רעיון שאפתני להקים עולם ענקי באינטרנט, שיגובה במספר ספרים, אחד מהם אף תורגם לעברית בשם "זקיפים – מגן הכוכבים", אבל הוא לא תפס תאוצה, כי האינטרנט לא היה בשל לקבל את זה. בעיקרון, לא היה להם מקום אחר ללכת אליו, מקום שבו קיבלו אותם כמו מלכים. הם הסתכלו על הדברים שעשו במהלך חמש השנים האחרונות והבינו שיש הרבה מה לשנות. הם החליטו לצאת בקמפיין חדש לגמרי וגם לשתף פעולה במודולים האחרונים על מנת לעשות רטקון אדיר ולהחזיר עטרה ליושנה. וכך נולד הרעיון של מלחמת הנשמות.

לפי האגדה, טרייסי היקמן אסף את החבורה ואמר להם "יש לי סיפור לספר לכם" והוא התחיל וסיפר את הסיפור של מלחמת הנשמות ואנשים נדהמו ואמרו שזה הדבר הכי טוב ששמעו ואז הספר נכתב. אבל זאת אגדה אורבנית, כפי שגילינו עשרים שנה לאחר מכן. הסיפור הראשוני היה שונה מאוד והרעיון שלו השתנה במהלך הספרים. בהתחלה היה מדובר במלחמה של החיים נגד המתים בעולם של קרין, ולכן שם הסדרה, וגם לפי הציורים על הכריכות, אבל בסופו של דבר הוחלט ללכת לכיוון אחר, והוא היה שובם של האלים לקרין. במרכז מלחמת הנשמות עומדת דמות חדשה, שלא הופיעה עד אז ברומח הדרקון: מינה. מינה היא נערה צעירה, בת דמותה של ז'ן דארק, אשר מופיעה בליל סערה לכוח של אבירי נראקה ומשתלטת על הכוח הזה. לאחר מכן, היא יותר ויותר משתלטת על כל האבירות. אבירות האופל פותחת במצור נגד העיר סנקטיון, מהלך שנרמז עליו פעמים רבות, ומתחיל לקבל צורה בספר המעגל הסודי, המתרכז בסנקטיון. הוגאן בייט אינו נמצא בעיר וזאת ההזדמנות המושלמת שלהם לעשות זאת ומינה מצליחה לשבור מצור שנמשך תקופה ארוכה. והיא עושה זאת במה שנראה ככוחות כהונה אמיתיים, שלפי דבריה ניתנים לה מהאל האחד.

בינתיים, בפינה אחרת של העולם, סילבנושיי, סמאר ואלהנה, שבפעם האחרונה פגשנו אותם בספר המלך הבובה, מחליטים לנסות ולחדור אל סילבנסטי, אשר הקימה מגן קסום מסביבה. היחידי שמצליח לחדור פנימה הוא סילבנושיי, שמגלה שסילבנסטי הפכה להיות למקום אפך וקודר, כמו בתקופה הסיוט של לוראק, אלא שהפעם נראה שמה שפוגע בסילבנסטי הוא דווקא המגן ששומר עליה. ובתפנית בלתי ברורה, גדילן קוץ-רגל, אותו קנדר מעצבן, מופיע פתאום, ארבעים שנה לאחר מותו, כדי לנכוח בהלווייתו של קרמון, חברו הטוב, ומזדעזע כאשר הוא רואה שהעתיד שאליו הוא הגיע, הוא עתיד לא נכון, שבמציאות שממנה הוא מגיע, העתיד נהדר, ממלכות האלפים מאוחדות ולא מפולגות יותר מאי פעם, שקיים שלום ואחווה בעולם ולא עולם שנשלט על-ידי דרקוני על ומבין שמישהו שינה את רצף הזמן בצורה נוראית וכי צריך להחזיר אותו בחזרה.

הספר הזה הוא חזרה לכל מה שאהבנו ברומח הדרקון. ספר שמבין שזמנם של הגיבורים שעליהם גדלנו בסדרת הרשומות כבר מבוגרים והגיע הזמן לדור הצעיר ואולי אפילו לדמויות שאנחנו אל מכירים, זמן לגיבורים חדשים וגם לנבלים חדשים. זאת הסדרה הבוגרת ביותר של רומח הדרקון, שמיועדת בדיוק לאותם נערים ונערות שקראו באמצע שנות ה-80 את הרשומות, ו-15 שנה לאחר מכן, הם רוצים משהו בוגר יותר, מתוחכם יותר, ואת זה הם בדיוק עושים. התעלומה הגדולה של הספר "מי הוא האל האחד?" משגעת את השכל וגם ההבנה כי העולם של קרין הולך להשתנות ללא היכר. זהו הספר המושלם למי שרוצה לקרוא את רומח הדרקון, אבל חושב שמדובר בספרות נוער. זוהי ספרות פנטזיה בוגרת, משובחת, שנארגת על-ידי שני קוסמים שאולי לא מצליחים לטוות לחשים בעולמות אחרים, אבל מכירים את העולם של קרין כל-כך לעומק, שאי אפשר להשתוות אליהם.

אני מעניק את הציון הנדיר 10 מתוך 10 בסולם צפריר, לספר הזה וממליץ עליו מאוד, אבל כמובן לאחר קריאה של ספרי הליבה האחרים. הסדרה תורגמה במלואה, וניתן להשיג אותה בארץ. לאלו שמחפשים עותקים נדירים, בתחילה, כאשר הספר יצא בעברית, הוחלט לפצל אותו לשני עותקים די דקיקים, אבל במהדורה השנייה, הוא הודפס בעותק אחד, אז מי שמצליח למצוא את העותקים המפוצלים, זה די נדיר.

1 Comment

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s