מזמור קודש – חמישיית הכוהנים – האם יש חיים אחרי דריזט?

לאחר שסלבטורה סיים לכתוב את טרילוגיית האלף האפל בשנת 1991, הוא לא התכוון לחזור אליה בזמן הקרוב, אבל TSR ביקשו ממנו לכתוב סדרה חדשה, כי סלבטורה הפך להיות סופר שכל ספריו מגיעים לרשימת רבי המכר הגדולים ביותר, והם לא יוותרו עליו כל-כך בקלות, ולכן סלבטורה פנה לבדוק כמה מהנושאים שעניינו אותו בספרים הקודמים, אבל מעולם לא הייתה לו ההזדמנות לחקור אותם לגמרי, נושאים שאותם הוא יחקור לעומק יותר בסדרה שהוא עצמו יכתוב לאחר שהוא יחליט לפרוש לגמרי מלכתוב את דריזט בהוצאה אחרת, אבל יש עוד זמן עד שנגיע לשם. אנחנו עדיין בשנת 1991, תקופת הזהב של TSR, ברומח הדרקון מוציאים את שישיית המפגשים, בממלכות הנשכחות מתחילה סדרה ההרפרים וגם יוצאים הספרים הראשונים של רייבנלופט והשמש השחורה. המכירות נראות טוב, והשמיים הם הגבול. סלבטורה הוא סופר חזק והוא מחליט לכתוב על כוהנים.

אמונה תמיד עניינה את סלבטורה ורואים את זה בכל הספרים שלו. השאלה מה הופך אדם לכוהן היא השאלה המרכזית בסדרת הספרים הזאת. האם אדם בוחר את האל או שהאל בוחר אותו? האם לאדם יש בחירה חופשית? האם הידיעה על קיום של אל מושכת אדם לסגוד לו? ומדוע יש אנשים שבוחרים לסגוד לאלים רעים, בידיעה גמורה שהמעשים שלהם לא מוסריים? אלו שאלות מצויינות, והסדרה הזאת מביאה לנו סיפור אחד כזה, שבו שואלים את כל השאלות האלו, ועוד הרבה יותר, ולכן הוא נחשב, ובצדק, לאחד מהיצירות הטובות של סלבטורה, ובאופן לא מובן, גם לאחת היצירות הלא מוכרות שלו. הפוסטים הבאים, בתקווה, יחזירו את העטרה לספרים העלומים האלו.

בספריית אדיפיקנט, הנסתרת על פסגות הרי פתיתי השלג, מתקיימת אחווה בין מלומדים, כוהנים וטרובדורים, המקדישים את עצמם ללימוד ולהתפתחות האמונה שלהם. אבל כמו תמיד, ישנם אנשים שחומדים את המקום שבו הם נמצאים ובעושר הידע של הספרייה, ובמרחק לא רב ממנה נמצאת גם טירת טריניטי, בראשותו של הקוסם המרושע אליבסטר, אשר כוחותיה מתכוונים לפלוש בקרוב. אליבסטר מאמין ברוחו הנמוכה של האדם ומאמין כי אפשר יהיה לכבוש את ספריית אדיפיקנט מבלי לסכן אפילו אדם אחד, והוא משתמש בשדון שלו דורזיל, כדי לרקוח את קללת הכאוס, שיקוי רב עוצמה שמסיר עכבותיו של כל אדם. כדי להחדיר את השיקוי לספרייה, אליבסטר שולח את ברז'ין, כוהן טאלונה, אלת הכאב, על מנת שיקים מזבח לאלה במרתף הספרייה שממנה הוא יפיץ את השיקוי וגם יעלה את המתים שישמרו עליו.

בספרייה עצמה, אנחנו מכירים את קאדרלי בונדוס, ממציא צעיר שמנסה למצוא את דרכו בעולם. הוא עצמו תלמיד באומנותו של דנייר, אל הספרות. קאדרלי מחבב את דניקה, נזירה שמקדישה את עצמה לאומנויות לחימה ומתמודד נגד קיירקן רופו, מתלמד של דנייר שמאוהב בדניקה ולא אוהב את הרומן המלבלב ביניהם. כמו כן, יש לנו שני חברים גמדים תאומים איבן ופיקל, כאשר פיקל רוצה להיות הדרואיד הגמד הראשון ואפילו צובע את הזקן שלו בצבע ירוק. כאשר ברז'ין מגיע לספרייה, הוא משחרר את קללת הכאוס וגורם למהומה בתוך הספרייה, כאשר המלומדים מתמסרים כל כולם ללימוד וכל אדם נכנע לתשוקותיו. קאדרלי יצטרך לעבוד יחד עם דניקה כדי למצוא את המקור של קללת הכאוס ולהכניע את ברז'ין.

זהו לכאורה ספר פשוט, אבל הוא קריא כמו כל הספרים של סלבטורה, ועל אף שהוא מתרחש במקום אחד בלבד, בתוך הספרייה, הוא עדיין מלא בדמויות טובות ומראה את האיזון העדין בין סדר לכאוס. מעבר לכך, תמיד מרענן לקרוא משהו חדש של סלבטורה בלי דריזט, וכן הוא מציג את עצמו בכל כוחו כסופר, ומראה שיש לו עוד סיפורים טובים לספר. הספר מקבל אצלי את הציון 8.5 מתוך 10 בסולם צפריר. ספר ראשון ומצויין בסדרה חדשה ומרעננת שמראה שלא צריכים תמיד לוחמים כדי להוביל את האקשן ומראה את המאבק של האלים על פני האדמה.

2 Comments

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s