בלוף הדרקון – סדרת הצמתים 3 – ההרפתקה של אולין

העידן החמישי הוא אתגר לא קטן. הוא אתגר במובן שקשה מאוד למצוא כרונולוגיה מתאימה. בתקופה הזאת, שמלחמת הנשמות כבר יצא, הובן שאין ספרים שימשיכו את מלחמת הנשמות, כי הם סוחבים את זה שלוש שנים, אבל עדיין צריך להוציא קרוב לשבעה ספרים בשנה ברומח הדרקון. אז בתקופה הזאת היו לנו הרבה ספרי היסטוריה, שכבר כתבתי עליהם, אבל אנשים רצו להמשיך ולקרוא על העידן החמישי, אז אחת התופעות היו שתי סדרות שרצו במקביל. הראשונה היא סדרת הצמתים, שמתוארת כ"הסדרה שמתארת את התקופה בין גיבורי הלב לבין מלחמת הנשמות", וסדרת "עידן בני התמותה", שאיש לא ממש ידע מה קורה שם, אבל נגיע אליה ממש בקרוב. הבעיה היא שבתקופה הזאת גם הוציאו (כמו תמיד) אסופות סיפורים קצרים המתרחשים בתקופה הזאת, ומדי פעם היו שם מאורעות מעניינים, ואחד מהם מתאר מאורע חשוב ביותר, שלא מתואר בשום ספר, וזאת, לטעמי, הפקרות. מדובר בסיפור על הרס אקדמיית הכישוף.

למי שעוקב אחריי, הוא זוכר שבפעם האחרונה שפגשנו את אולין, הוא עלה על גבו של דרקון זהב בשם שקיעה ויחדיו הם הלכו לחקור את מקורות הקסם של העולם. כמו כן, לאולין הייתה אישה ושני ילדים. כשאנחנו מתחילים את הספר הזה, לאולין יש חברה בשם לוסי, אין לו ילדים, הוא לא מכשף והאקדמייה לכישוף שבנה פאלין, כבר לא קיימת. ואין כל אינדיקציה כלשהי לכך שמשהו אינו כשורה. רק כשממשיכים לקרוא כמה עשרות עמודים, מבינים את ההיסטוריה הנוראית של אולין, ובכלל של העולם. עקב כך שאני עובר על הכרונולוגיה הרשמית של הנקסוס (אתר שבמהלך כתיבת הביקורות האלו כבר החזיר את נשמתו ללוקלהוסט), נראה כאילו פספסתי ספר כלשהו, אבל מתברר שלא. זה הסדר הכרונולוגי. זה מפריע בתחילת הסיפור, על אף שבמהלכו מתבררים כל החסרונות, ובכך הסופרת, מרי הרברט, שכתבה הרבה מאוד מהספרים שסקרתי בעידן החמישי, עוסקת היטב. אז בוא ונחזור לספר עצמו.

המצב בקרין מתחיל להידרדר עוד יותר מהרגיל. הקסם מפסיק לפעול בעולם כולו. אם בהתחלה, היה את גיבורי הלב ועוד חפצי קסם שפעלו, נראה שגם הוא מפסיק לעבוד. שקיעה נוטש את אולין כדי לגלות עם הדרקונים האם משהו השתנה, בעוד שבריל וכוחותיה תוקפים את אקדמיית הכישוף שפאלין הקים ליד מרגוע ומחריבים אותה לחלוטין. הם חוטפים את פאלין ומענים אותו כדי לדעת מדוע הקסם הפסיק לעבוד. כמובן שפאלין אינו יודע דבר, ולכן הם משחררים אותו, לא לפני שהם שוברים לו את כל אצבעות הידיים כדי שהוא לעולם לא יצליח להטיל עוד כשפים. אשתו וילדיו של אולין מתים במהלך קדחת ששוטפת את העולם לאחר ההרס של בריל והוא מוצא נחמה עם לוסי, אחת מהתלמידות באקדמיה לשעבר, שכעת עובדת במסבאה. כאשר גמדה מגיעה לפונדק ואומרת כי אביה של לוסי מת וכי היא צריכה לזהות את גופתו, בהתחלה נשמע כי אלו חדשות טובות, כי אביה של לוסי עזב את הבית והיא כועסת עליו. הגמדה גם אומרת שאם לוסי תהיה מוכנה לבוא אתה כדי לזהות את גופתה, היא תקבל סכום כסף גדול, הבעיה שמדובר בסחף.

העיר סחף נוסדה לאחר החורבן הראשון, ונבנתה מהחורבות של איסטר וחומרי הבנייה נשטפו אל החוף. כיום, היא נמצאת בלב הממלכה של מליסטריקס, הדרקונית האדומה הענקית, וכל יום קיים סיכוי שאחד הדרקונים האדומים פשוט ישמיד אותה. כאשר לוסי ואולין מגיעים אל סחף, מתברר כי מועצת העיר נאלצת להתמודד עם משבר הרבה יותר גדול. הדרקון אש-להט, אחד מצבאותיה של מליס, מאיים להשמיד את העיר במידה והם לא יעמדו בנטל המסים השנתי. הבעיה הגדולה יותר, אביה של לוסי שדד את הכסף ונעלם אתו. לוסי ואולין יצטרכו לשתף פעולה עם אנשי העיר כדי לגלות האם אביה של לוסי כלל מת בניסיון השוד או שהצליח לברוח עם הכסף, וגם כיצד לנצח את הדרקון האיום במאבק על העיר עצמה.

בדומה לשני הספרים הקודמים, הספר הזה מתאר את העיר סחף, שהיכרנו ברשומות ובמיוחד בספר לורד טודי. יתרה מכך, מרי הרברט שומרת על אחידות בכך שהיא מזכירה את לורד טודי עצמו ואת השלטון שלו (שבסופו של דבר, חזר להיות מושחת, אין מה לעשות, טודי הוא טודי), וכי טודי מת חמש שנים לפני תחילת הסיפור, מה שאומר שהוא מת בגיל מבוגר מאוד. וחבל שלא ראינו את הממזר הקטן, עדיין, כיף לדעת שמישהי שומרת על אחידות. גם יש קריצה לספר הקודם של הרברט בסדרה, המעגל הסודי, והסיפור זורם היטב. לרוע המזל, נראה שהסיפור מתאים לספר הרבה יותר גדול, של 500 עמודים לפחות, בגלל שהרבה מהמאורעות שמתרחשים במקביל זוכים לסיפורים מצד שלישי, על אף שהיה אפשר וצריך להרחיב אותם. נראה שהפעם הצמצום של הספר לא מועיל לו, אלא להיפך. כמו כן, ישנו הדבר המעצבן הרגיל של צירופי מקרים, שאותו אני שונא במיוחד, אבל הוא מדולל יחסית, אבל מופיע במספר קטעים מעצבנים.

בסופו של דבר, אני נותן לספר את הציון 8 מתוך 10 בסולם צפריר. ספר טוב ומעניין על סחף ועל אולין והעולם לפני מלחמת הנשמות, אבל הוא נגמר באופן שלא משנה דבר בעולם. אני יודע שלא יכול להיות שכל ספר ישנה משהו עלילתי ומהותי בעולם (הרי לשם כך יש את מלחמת הנשמות). ולכן, מי שמעוניין לקרוא ספר בדיד, שמציג מעין הקדמה למלחמת הנשמות, זה הספר בשבילו, כולל הרבה פיראטים, דרקונים ואבירי אופל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s