המעגל הסודי – סדרת הצמתים 1 – המגיפה של רומח הדרקון

אתם חייבים להעריך אירוניה טובה. בזמן שקראתי את הספר הזה, השמועות שהגיעו מסין כבר לא היו רחוקות. קורונה כבר לא היה רק שם של בירה, אלא משהו ממשי. עדיין לא היה סגר מוחלט, אבל היו מקרים ראשונים של בידוד. וככל שקראתי את הספר הזה, הבנתי שמכל הזמנים בעולם, כמה מוזר שאני קורא ספר על מגיפה בעולם של רומח הדרקון, שגם אצלנו מגיפה משתוללת. סדרת הצמתים היא סדרה שהתחילה את הריצה שלה בשנת 2000 במקביל ליציאת סדרת מלחמת הנשמות. שתי סדרות נכתבו במקביל למלחמת הנשמות, כדי לקדם את מכירות הספרים, שייהנו מהסדרה החדשה של וייס והיקמן ולכל אחת מהן הייתה מטרה אחרת. הראשונה, סדרת הצמתים, נועדה להשלים את התקופה בין דרקוני העידן החדש לבין מלחמת הנשמות, תקופה של חמש שנים בין 416 ל-421. הסדרה השנייה, סדרת "עידן בני התמותה", גם השלימה מידע, אבל עליה ארחיב בספרים הנוגעים אליה. 

בספר "האודיסיאה של גילתנאס", אחד מהסיפורים הקצרים מספר על לינשה מאז'ר, בתם של פאלין ושל אושה, גיבורי מלחמת הכאוס, ונכדתם של קרמון וטיקה. זה אחד הסיפורים המעניינים היחידים, שבו מתוארת בפעם הראשונה לינשה, שהיא אבירת סולאמניה, הראשונה שאינה סולאמנית במקור שמגיעה לדרגת אבירת הוורד. לינשה לוקחת על עצמה משימה מסוכנת בעיר סנקטיון. היא לוקחת לעצמה זהות בדויה בשם לין מהעיירה שער, לוחמת רחוב עצבנית וגסת רוח, על מנת להבין מה מטרתו של הוגאן בייט, השליט המסתורי והחדש של סנקטיון. בסיפור של גילתנאס, האלף הקואלינסטי מציל את לינשה בשעה שהזהות שלה כמעט מתגלה על-ידי אחד משליחיו של בייט. הספר הזה הוא המשך ישיר כמעט לסיפור הזה. לא חייבים לקרוא אותו בשביל להבין את הסיפור, אבל הוא מוסיף הרבה.

בפעם הזאת, כאשר אנחנו פוגשים את לינשה, היא ממשיכה לעבוד עבור המעגל החשאי, הארגון הסולאמני הסודי הממוקם בסנקטיון, ומקבלת הוראה להתקרב כמה שניתן אל הוגאן בייט כדי לגלות את הכוונות שלו לגבי סנקטיון. קיימות שמועות כי הוגאן בייט פועל בשיתוף פעולה עם אבירי טאקיזיס ולגיון פלד, ולמעשה השליט כה מסתורי, עד כי לא ידוע עליו כמעט דבר. לינשה מנסה לחדור לאט לאט אל תוך הארגון, בשימוש הזהות הסודית שלה, אבל מגלה כי קשה מאוד לחדור אל המעגל הפנימי של הוגאן בייט. בינתיים, ספינה נטושה חודרת אל נמל סנקטיון. מה שמחכה בפנים הוא מגיפה נוראית, אשר מחסלת את החולים בתוך 48 שעות. לינשה, המקבלת תפקיד במשמר העיר, מנסה לעצור את התפשטות המגיפה, אבל היא מדלגת ממקום למקום. ואין לה תרופה. לינשה מתקרבת יותר ויותר אל מרכזי הכוח ומגלה כי כל מה שהאמינה בו אינו נכון ויכול להיות כי האדם שהיא נשלחה להפיל משלטונו הוא הדרך היחידה להציל את סנקטיון.

כן, יש מגיפה נוראית בספר הזה, ולקרוא את הספר הזה בזמן קורונה זה לא הזמן הכי טוב לקרוא כזה ספר. אני קורא בכל מיני מקומות שאנשים רוצים לקרוא על ספרים עם מגיפות, ואני שואל את עצמי למה, חוץ מתחושת מזוכיזם קלה. הספר הזה מלחיץ, אבל מאוד מלחיץ. הוא מתאר התפשטות מגיפה באופן מציאותי מאוד ואינו מתחשב בדברים כמו "זכויות הפרט" ומראה כיצד התמודדו פעם עם מגיפות, בצורה הנוראית ביותר. בעוד שבתקופות קודמות ברומח הדרקון, כוהנים היו מסוגלים לרפא את המחלות האלו, תושבי סנקטיון מגלים את האמת הקשה בחוסר אלים וכוח מרפא בעולם. כוח הלב מסוגל לעזור מעט, אבל המגיפה חזקה יותר גם מהם, במיוחד כשכמות החולים גוברת והמרפאים עצמם נופלים קורבן למגיפה. מצד שני, הסיפור של לינשה והמסע שלה להגיע למעגל הפנימי של הוגאן בייט מציג לפנינו הרבה דילמות מוסריות. לינשה היא אבירת סולאמניה שפועלת באופן חשאי, ולכן היא שואלת את עצמה אם היא עושה את הדבר הנכון, בייחוד כאשר ההוראות המתקבלות מהמעגל החשאי הופכות להיות יותר ויותר חסרות כבוד, ויותר מותחות את גבולות הנאמנות שלה. מרי הרברט, שכתבה את "המורשת של פלד", ממשיכה בכתיבת דמויות טובות ועלילה הדוקה.

אני נותן לספר את הציון 9 מתוך 10 בסולם צפריר. זהו ספר טוב מאוד בעולם רומח הדרקון וגם מתאים למי שלא קרא מעולם את רומח הדרקון. זהו ספר על מגיפה, על חיים ועל מוות, על הדילמות המוסריות של מרגלים ועל לעשות את הדבר הנכון בזמן ובמקום שבו לא בטוח שאנחנו יודעים מה נכון ומה לא נכון. אחד הספרים המותחים ביותר ברומח הדרקון ואין פלא שאחר כך נכתבה טרילוגייה שלמה על לינשה, שמתרחשת במקביל לעלילת מלחמת הנשמות, אבל על כך בשבועות הקרובים.

3 Comments

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s