האודיסיאה של גילתנאס – מדרגות הזמן 7 – ספר שנולד בחטא

כשאני מספר לאנשים שאני קורא את כל רומח הדרקון, רוב האנשים אומרים לי שאפשר "לשמוע את הקוביות מתגלגלות" תוך כדי קריאה. אני ניסיתי להדוף את הטענה הזאת כל השנים האלו, מכיוון שבאמת הספרים הראשונים נכתבו בהשראת מהמשחקים של המודול הראשון, אבל שאר הספרים כבר עמדו ברשות עצמם. ועכשיו מגיע הספר הזה. איך אני יכול להמשיך ולהסביר.

בהקדמה לספר, כותבים הסופרים, כי רומח הדרקון תמיד היה חלק ממשחק המבוכים ודרקונים, ולכן הספר הזה הוא תוצר טבעי. קודם כל אסביר במה מדובר. "האודיסיאה של גילתנאס" הוא לא ספר כפי שאנחנו רגילים לקרוא אותו. חלק מהאנשים אפילו לא מכניסים אותו ברשימת ספרי רומח הדרקון, מכיוון שנראה כאילו מדובר בהרחבה למשחק המבוכים ודרקונים. למעשה, ככה הוא התחיל. בהתחלה היה מודול שנקרא "מקומות אבודים", שהרחיב על מספר מקומות בקרין שאפשר יהיה לשחק בהם, ונתן סטטיסטיקות ועוד חומר היסטורי מעניין. כשחשבו גם לכתוב ספר על גילתנאס, אחת הדמויות המעניינות של רומח הדרקון, הבינו כי הם יכולים לשתף את שני הספרים האלו לספר אחד, שבו גילתנאס יסתובב במקומות האבודות האלו, ולאחר הסיפור, הקוראים יוכלו לקבל יותר מידע על המקומות וגם סטטיסטיקות במידה וירצו לשחק באותו המקום. הספר עצמו בנוי כך שהוא 250 עמודים של טקסט שנכתב על-ידי דאגלס ניילס ועוד 100 עמודים של נתוני מו"ד. בכל מקרה, הוספתי אותו לרשימה, מכיוון שאני יודע שהרבה אנשים (וגם אני בתוכם) רוצים לדעת מה קרה לגילתנאס.

אז אנחנו מצטרפים לגילתנאס כשהוא אזוק בספינה בדרכו אל בית הכלא של כלנדרוס, כשהוא נזכר במסע שלו ממלחמת הכאוס ועד אותו היום. מתברר שגילתנאס בילה את מלחמת הכאוס ועשר שנים לאחר מכן בבית כלא של הסילבנסטים, כאשר הוא ניסה להצטרף אל פורתיוס, אבל גנרל קונאל הנוראי תפס וכלא אותו. כשהסילבנסטים מחליטים לסגור את סילבנסטי במגן הגדול, הם זורקים משם את גילתנאס, שבמשך אותו הזמן התגעגע לסילברה וכעס על עצמו על שנטש אותה. הוא מתחיל להסתובב בעולם ומחפש אחר סילברה. במהלך המסע שלו, הוא יעבור מקומות רבים, יפגוש אנשים חדשים, ובסופו של דבר יגיע לאותה ספינת כלא, לאחר שלא מצא אותה. זאת מהות כל הסיפור.

למרות כל זאת, נראה שדאגלס ניילס יודע לכתוב סיפורים קצרים מעניינים. הספר עצמו בנוי בכך שכל סיפור קצר מתמקד באחד המקומות ומרחיב עליהם ואין למעשה קשר ישיר בין סיפור לסיפור מלבד היותו של גילתנאס שם. יש כמה סיפורים נחמדים מאוד, ונראה שדאגלס ניילס שולט היטב בתחום הזה, אבל כמה סיפורים מיותרים מאוד ולא היו נכתבים ללא הספר הזה. גם המקומות עליהם נכתבו, הם מעניינים, אבל מדובר לגמרי במדריך של מו"ד, שלא נועד לקריאה רציפה.

ולכן, אני מעניק לספר את הציון7 מתוך 10 בסולם צפריר. זה ספר חובה למי שרוצה לדעת מה קרה לגילתנאס במהלך 30 השנים בין מלחמת הכאוס לבין דרקוני העידן החדש, שאז הוא חוזר לחיינו. מי שאוהב לקרוא גם סיפורים קצרים על מקומות מעניינים ברומח הדרקון, אז גם ימצא כמה דברים כיפיים, אבל מלבד זאת, הספר הזה מיותר. זה גם הספר היחידי שאי פעם נכתב באופן הזה. אמנם, בספרים מאוחרים יותר, במיוחד באלו של מרגרט וייס, יהיו נספחים עם סטטיסטיקות על דמויות שנכתבו בספר, ולפי דעתי, זה הורס מאוד, מכיוון שאותי מעניין יותר להתייחס לאופן הסיפורי של העלילה ופחות על כך שהסופרים מקבלים חפצי קסם או גזעים וצריכים להתאים אליהם את הסיפור. היו כמה ניסויים מעניינים בעולם של "הממלכות הנשכחות" באופן הזה, אבל מכיוון ששם הסיפורים אינם רציפים, התוצאה הייתה הרבה יותר מעניינת וטובה.

זהו למעשה, החלק הראשון בחלק השלישי. בעידן החמישי יש שלוש תקופות שונות. הראשונה היא "מדרגות הזמן", שמקיפה את הספרים בין מלחמת הכאוס לבין סוף דרקוני העידן החדש. זאת גם התקופה הקצרה ביותר וסיימנו אותה כעת. התקופה השנייה היא מדרקוני העידן החדש ועד למלחמת הנשמות, שאליה אנחנו נכנסים עכשיו, והתקופה האחרונה היא ממלחמת הנשמות ועד לסוף הסדרה כולה. לסיכום, היו כמה ספרים טובים, כמה טובים מאוד, אבל כמו רוב הספרים, הראשונים היו תמיד הטובים ביותר, בעוד שהאחרונים מדשדשים. מקווה שהחלק הבא במסע יהיה טוב באותה מידה ואפילו יותר.

4 Comments

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s