המורשת של פלד – מדרגות הזמן 3 – גורל אבירות האופל

מלחמת הכאוס פגעה בכולם. בדיוק לפני המלחמה, אבירי טאקיזיס השתלטו כמעט על כל העולם תחת ניצוחו של אריאקן, וכתוצאה מכך, כאשר כאוס הגיע לעולם, האלים הטובים לא היו יכולים לפעול נגד אבירי האופל, כי הם היו הכוח החזק ביותר והמועמדים הטובים ביותר לנצח את כאוס ולכן רוב גזעי העולם סבלו מהם. ראינו את זה במספר מקומות בסדרת מלחמת הכאוס הנהדרת. אבל מלחמת הכאוס ריסקה לחלוטין גם את אבירי האופל. כוח אדיר של אבירי אופל ירד אל התהום כדי לחסל את כאוס וכמות אדירה של אבירים ודרקונים חוסלו. מעבר לכך, הדבר שאפיין את אבירי טאקיזיס יותר מכל נעלם והוא החזיון. כאשר אבירי טאקיזיס הצטרפו אל האבירות, כל אחד מהם זכה ל"חזיון", שבו טאקיזיס יצרה אתו קשר ישירות והראתה לו את המיקום שלו (או שלה, בניגוד לאבירי סולאמניה, אבירי טאקיזיס היו שיוויוניים יותר) בעולם כולו ובשירות טאקיזיס. העוצמה של האבירות נבעה מאותו החזיון, ומאותה הנחישות שהייתה להם. לאחר מלחמת הכאוס ועזיבתה של טאקיזיס, החזיון נעלם ויחד אתו גם כל מה שייחד את האבירות הזאת. כל מה שנותר להם הוא הכבוד.

ובנקודה הזאת, אנחנו מצטרפים אל האבירות הזאת, או יותר נכון, אל סרה דנסטן. סרה היא אמו המאמצת של פלד, וקיבלה את התינוק מקיטיארה כמעט מיד אחרי הלידה והיא גידלה אותו כבנה. היא ראתה את פלד נגרר יותר ויותר אל העולם האפל על אף שהיא ניסתה להניא אותו משם. כאשר הגיעה העת, אריאקן הגיע לביתה ודרש מפלד להתחנך במצודת הסער יחד עם אבירי טאקיזיס. זמן קצר לפני שהוא נשבע אמונים וקיבל את החזיון של טאקיזיס, סרה טסה אל קרמון ותניס וביקשה מהם לגרום לפלד לזנוח את מלכת האופל. הם נכשלו, אבל באותו הזמן, רוחו של סער בהיר-להב, אביו של פלד, העניקה לו את תכשיט הכוכבים שקיבל מאלהנה ואת ברכת האב. ניתן לקרוא עוד את הסיפור ב"בנה של קיטיארה", הסיפור הפותח את הספר "הדור הבא". נראה שסיפורה של סרה מסתיים שם, אבל למעשה הוא רק מתחיל.

שנתיים לאחר מלחמת הכאוס, סרה מתאבלת על מותו של פלד בעיירה שכוחת אל, אבל העבר ממשיך לרדוף אחריה. אחד מהדרקונים הכחולים שהיה בכוחו של פלד, קובאלט, מגיע ומתיידד אתה, ויחדיו הם מנסים למצוא את החיים שלהם לאחר המלחמה והאובדן האדיר. אבל שמועות מגיעות המספרות על התעצמות אבירי טאקיזיס. לאחר המלחמה, אבירי טאקיזיס שולטים במספר מובלעות קטנות בעולם וכבר לא הכוח האדיר שפעם היה, אבל סרה יוצאת לחקור במה מדובר. היא מגיעה לנראקה ומוצאת שהאבירות האפלה מתחילה לבנות את עצמה כמעט מאפס באמצעות שלטונה של מיריאל אברנה חסרת המעצורים, שלא בוחלת בשום אמצעי כדי להחזיר עטרה ליושנה. סרה משתמשת בעובדה שהיא רוכבת על הדרקון כדי להתחזות לאבירת טאקיזיס ולהתחיל לאמן קבוצת צעירים ברכיבת דרקונים. היא מקווה למצוא כבוד באותם צעירים, אבל מגלה כי בעולם שבו אין אלים, האם לכבוד יש עוד משמעות?

הספר מחולק למעשה למספר חלקים עיקריים, כאשר החלק הראשון הוא חייה של סרה בעיירה הקטנה, שזה חלק קצת יותר משעמם, אבל מהרגע שסרה מגיעה אל נראקה, העלילה מתחילה לצבור תאוצה והופכת להיות חזקה. הסיפור מזכיר לנו הרבה סיפורים קודמים, על מפקדת נעצרת ועל החיילים הצעירים שהיא מחנכת. אבל זה כתוב ממש טוב, וסרה היא דמות מרתקת ביותר. מדובר באישה בת 60 פלוס שמנסה כמה שיותר לעשות את הדבר הנכון ומבינה שיש לה סיכוי אחד אחרון לעשות את זה. היא מבינה כי גם אבירות טאקיזיס נכשלה וגם אבירות סולאמניה ולכן יש רק פתרון אחד ויחיד, להקים מסדר שלישי, שיהיה מחוייב רק לעצמו ולכבוד: לגיון פלד.

הספר עצמו קצר וקולע, מתאים במיוחד למי שרוצה לדעת איך הוקמה אבירות פלד ולקבל הצצה נדירה לנראקה ולאבירות האופל. הדבר הנפלא הוא שסוף כל סוף, בעידן החמישי, יש הקשבה לאחידות. הדמויות שמופיעות בספר הזה מופיעות גם בספרים אחרים, ולכן הספרים עכשיו מרגישים כמו סדרה רצופה ולא כמקטעים שרק הזמן מבדיל ביניהם. ממש היה כיף את הדמויות בספר של ג'יין רייב מופיעות לקטעים קצרים ולראות כיצד הם הגיעו למה שהגיעו. אני מעניק לספר את הציון 8 מתוך 10 בסולם צפריר. מדרגות הזמן הופכת להיות סדרה טובה מאוד, ומקווה שהיא תמשיך ברצף הזה. יש לזכור כי תמיד הספרים הראשונים בסדרה הם הטובים ובערך בספר השלישי (הזה…) מתחילה הירידה, ככה שאני נושם עמוק וצולל הלאה.

3 Comments

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s