חוקים דרגוניים – מדרגות הזמן 1 – גורלם של הדרגונים

עכשיו לאחר שהסתיימה סדרת דרקוני העידן החדש, אנחנו עושים אחורה פנה. זה קצת בעייתי מבחינה כרונולוגית, אבל אין ברירה, מכיוון שבספר הראשון, שחר של עידן חדש, יש קפיצות זמן בסך כולל של 30 שנה ממלחמת הכאוס ועד למתקפה הראשונה של גיבורי הלב כנגד דרקוני העל והריגתו של בריין, הדרקון הענק הראשון שנפל חלל למתקפה עם סוף תקופת טיהור הדרקונים. אז כפי שכתבתי, אנחנו חוזרים עכשיו אחורה אל השנים המשלימות את קפיצת הזמן הזאת, בסדרה שנקראת מדרגות הזמן. זה שם די מונפץ, מכיוון שהספרים מכסים בסך הכול 10 שנים. בסדרה הזאת אכלול גם שני ספרים שלא נמצאים בה מלכתחילה, אבל מבחינת זמנים הם צריכים להיות ולא שייכים לאף סדרה, ולכן הם נכנסו. הספר הראשון זה הספר שעליו אכתוב החל מהפסקה הבאה, הספר השני הוא "האודיסיאה של גילתנאס", שמתארת את מסעו של גילתנאס ויצא בצורה של ספר משחק. מה זה אומר? אני עדיין לא סגור כי אני שומר לי את זה כהפתעה, ומקווה שסוף כל סוף יתברר איפה גילתנאס היה כל השנים האלו עד שפגשו אותו ביום הסערה.

הספר שלפנינו, כפי שניתן לראות מהכותרת שלו, הוא ההמשך וגם הסוף של סדרות הדרגונים של קאנג שהתחילה עם הספר צבא האבדון, שמתרחש במלחמת הכאוס. גם הספר הזה נכתב על-ידי שני הסופרים דון פרין ומרגרט וייס, על אף שאני חושב שמעורבותה של וייס הייתה מינימלית בספר הזה, ולא שזה דבר רע בהכרח. למי שלא זוכר, בספר האחרון, חיל ההנדסה של הדרגונים יוצא במסע לתוך תורבארדין על מנת למצוא את ביתי הדרגוניות האבודות, על מנת שיהיה עוד עתיד לגזע שלו. בסוף הספר הקודם, הדרגונים מצליחים למצוא את ביצי הדרגוניות ובורחים מתורבארדין, כאשר סלקוויסט, הגמד הנוכל, מציע לקאנג מקום חדש להתגורר בו, חורבה גמדית עתיקה בשם טייר.

הספר שלנו מתחיל שנה לאחר מכן, כאשר העולם עדיין מתאושש ממלחמת הכאוס, אבל נראה שמישהו מחליט לחסל את קאנג וחבורתו. עוד לפני שהספר מתחיל, אנחנו מגלים כי שליש מהחטיבה של קאנג הושמדה במהלך מלחמות חוזרות ונשנות נגד גובלינים שלא נותנים להם להתיישב בטייר וטובחים בהם שוב ושוב. הגובלינים זוכים בהגנה ובציוד, וקאנג מבין שזה מסע שיטתי לחסל את הגזע שלהם. לאחר קרב קשה מאוד, הם ניצלים על-ידי קבוצה של דרגונים המסתתרת במצודה ומנסה להתמודד עם קשיי העולם בדרכם שלהם. הביצים של הדרגוניות בוקעות והדרגוניות כבר בוגרות ודעתניות ומנסות למצוא את מקומן בעולם ואת הכוחות הייחודיים שלהן. קאנג מגלה כי גם הדרגונים האחרים מצאו דרך להתרבות, בצורה נוראית ביותר, ומבין שהצבא שלו נמצא בסכנה מכל עבר, גם מהדרגונים וגם מהגובלינים שפותחים במצור על המצודה.

מי שאהב את צבא האבדון, יאהב את הספר הזה. הוא מכיל את כל הדמויות האהובות ואפילו מוסיף עוד דמויות כמו הדרגוניות והדילמות המוסריות שבהן נתקלים הדרגונים הן טובות מאוד ומציגות פעם אחת ולתמיד להיכן הגזע רוצה להתקדם. דווקא נהניתי מהעובדה שהספר מציג לראווה שאלות קיומיות על טיב הדרגונים והאופן שבו הדרגונים רואים את עצמם, במקום לראות אותם כמו המפלצות שנועדו להיהרג ולעשות צרות לגיבורים. אחד הדברים שגם אהבתי בספר הוא הסוף שלו, שסוף כל סוף מציג סוף גמור והגיוני לסדרה, ואפילו אולי קצת מרגש, כאשר הדרגונים מבינים כי אין להם ברירה, אלא לחיות ביחד או להיכחד כגזע. במקום שבו במקדש בנראקה, הרוע פנה כנגד עצמו, ודרגונים רצחו דרגונים, עכשיו הגזע כולו צריך להתמודד עם ההשכלות של מוצאם ולהחליט במה הם בוחרים.

אני מעניק לספר את הציון 8.5 מתוך 10, וזאת פתיחה טובה מאוד לסדרה הזאת. זהו ספר חובה למי שקרא את צבא האבדון, כי הוא ממש סוגר את הפינה של הדרגונים בצורה יפה מאוד ונקייה, בניגוד להרבה סיפורים ודמויות. מאוד מומלץ ונראה שהעידן החמישי מכיל בטובו הרבה סיפורים טובים (בתקווה).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s