גמדי המחילות – היסטוריית הגזעים 1 – מכל הרעיונות שבעולם

באופן כרונולוגי, עברנו את מלחמת הרומח והספר הזה מתרחש בתקופה בין הרשומות לבין האגדות. זהו אחד מארבעה ספרים בלבד שיצאו בתקופה הזאת. מדהים, נכון? רוב הספרים שיצאו היו רק לפני מלחמת הרומח. יש עוד ספר אחד בלבד (!) שמתרחש בין תקופת האגדות לבין דרקוני להבת קיץ, אם לא לוקחים בחשבון את הדור הבא, ככה שמראה שממש לא רצו להתקדם הלאה. אבל בוא ניגש אל הספר שלנו.

ישנם הרבה גזעים בעולם של רומח הדרקון, חלקם טובים יותר וחלקם טובים פחות. הקנדרים הם הברקה גדולה, וכך גם הדרגונים. גמדי מחילות, לעומת זאת… זה נושא שנוי במחלוקת. אנחנו מכירים את גמדי המחילות עוד מהספר הראשון של רומח הדרקון ובופו, הגמדה שמתאהבת ברייסטלין ונותנת לו עכברוש במתנה. כשיצאה סדרת היסטוריות הגזעים, חשבתי שיהיה מעניין לקרוא על גזעים שבדרך כלל לא מופיעים בספרים אחרים, היו כמה ספרים טובים יותר (האירדה, לדוגמה), והיו כמה טובים פחות (הקאגונסטי), ויש את הספר… הזה. אתחיל ואומר שקשה מאוד להבין את העלילה של הספר הזה מבלי שקוראים את הסיפורים הקצרים שמקדימים בעלילה את הספר הזה. דן פרקינסון, הסופר של הספר הזה, כתב על קורות גמדי המחילות מהחורבן ועד למלחמת הרומח ויש חשיבות רבה מאוד לסיפורים האלו, וזה לא פייר עבור מי שלא קרא אותם ודי מכריח קוראים לגשת לאחור ולקרוא אותם. זה גם קרא עם בארץ המינוטאורים של נאק ונראה שיש פה דפוס שחוזר על עצמו. 

אנחנו מתוודעים אל קבוצת גמדי מחילות המנסה למצוא לעצמה מקום. בגלל אותם אירועים שהתרחשו בספרים הקודמים, דרקון הצטרף אל קבוצת גמדי המחילות ומסייע להם. אבל האם זה יעזור להם במציאת בית. במיוחד שכאשר הבית שהם מוצאים נמצא באיזור מלחמה בין שתי מדינות השקועות במלחמה אכזרית, כאשר בראש כל אחת מהמדינות נמצא אחד מצאצאיו של קטב מרירי, שר הדרקונים הידוע לשמצה, ושניהם ידועים באכזריות שלהם.

כן, זה הכול. שאר הספר, הגמדים פשוט רצים ממקום למקום, מנסים שלא יהרגו אותם ועושים הרבה שטויות. כפי שאתם שמים לב, אין הרבה עלילה. זה ספר די סתמי, על גזע שלא פשוט לכתוב אותו. אני חושב שדן פרקינסון קיבל על עצמו משימה קשה מאוד שהיא להחזיק ספר שלם על גמדי מחילות, והוא ממש לא מחזיק. כמו כן, העלילה מספרת רק על קבוצה אחת של גמדי מחילות שלא מראה משהו לגבי הגזע עצמו, אבל מי מתייחס לניטפוקים כאלו קטנים כשיש בעיות אחרות גדולות מאוד. מה שכן למדתי הוא שגמד מחילות נוצר מהכלאה בין גנומים לבין גמדים. אז מי ששאל, עכשיו יודע.

אתם די מבינים שהציון הולך להיות גרוע והוא אכן כזה. הספר מקבל את הציון 5.5 מתוך 10 בסולם צפריר, שאומר לכם, "לכו וחפשו ספרים אחרים". אוהבים מאוד גמדי מחילות, אז אולי זה הספר בשבילכם, מעבר לכך, הוא לא מוסיף שום דבר מעניין לעולם או לגזע עצמו. זה גם המקום לסכם את טרילוגיית היסטוריית הגזעים, שהתחילה בספר הראשון כרונולוגית של רומח הדרקון (הדרקונים) וחמישה מתוך ששת הספרים מתרחשים בתקופת ההיסטוריה. הציונים של הספרים היו בינונים מינוס. הממוצע של הספרים הוא 6.5, שלפי דעתי זה לא גבוה. הספרים אכן מתארים את ההיסטוריה של הגזעים ושל העולם, ומי שמתעניין בהיסטוריה יתעניין גם בספרים האלו, אבל רובם פשוט אינם טובים ומציגים תקופה לא טובה ברומח הדרקון. 

 

2 Comments

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s