המגים העריקים – סדן הזמן 2 – הסוד הגדול של הכישוף

קשה לעשות מסע ארוך שכזה מבלי להבין שרגע אחד עקפת משהו בסיבוב. אני משתמש באתר הנקסוס כדי לערוך את המסע שלי וזאת מפה מצוינת, אם כי קצת מבולבלת. המידע אמין מאוד, אבל מדי פעם, ישנן סטיות שלא רשומות שם, שבילים חדשים שפתאום צצו ולא מופיעים על המפה, וזה המצב של הספר הזה. כשערכתי את הספרים שלי, ראיתי שהספר הזה, שעליו אכתוב, אינו מופיע במפה. מכיוון שהוא מציין שתי דמויות מוכרות כמו פר-סליאן ולאדונה, הנחתי שמדובר בעידן הרביעי והשארתי אותו שם לקריאה. מתברר שהוא מתרחש בדיוק לפני שני ספרים. אז תסלחו לי על הטעות הקלה. מעבר לכך, אפשר לקרוא את הספר הזה בכל עת, מכיוון שהוא מציג דמויות אחרות לחלוטין.

אז בואו ונחזור אל הספר עצמו. לקראת סוף תקופת ההרצה של רומח הדרקון, הרבה מהמעריצים הכבדים ביותר של רומח הדרקון, ששיתפו פעולה עם וייס והיקמן, קיבלו הזדמנות משלהם לכתוב ספרים בעולם רומח הדרקון. כתוצאה מכך, הם היו אדוקים לקאנון ולעולם עצמו וכך נוצרו כמה סדרות ממש טובות לקראת הסוף. אחת מהסדרות האלו היא סדן הזמן, שנקראה גם "טרייסי היקמן מציג". אין לי מושג מה הייתה ההתערבות של היקמן באותה הסדרה, אבל היא אחת מהסדרות הטובות ביותר של רומח הדרקון ומציגה בו גם טוויסט של מסע בזמן לעבר האירועים הנסתרים של קרין. סקרתי כבר בעבר את הספר מלך היער וגם את השורדים המצוין, וכעת אנחנו עוברים לספר שהוא מעין פרולוג לסדרה "שומרי הקסם". את סדרת שומרי הקסם, אני לא אסקור, מכיוון שקראתי אותה בעבר והיא זכורה לי היטב, אבל היא אחת מהסדרות הטובות של רומח הדרקון המספרת על עולם הכישוף לפני מלחמת הרומח ומתארת את המלחמה של הקוסמים בכל הגורמים המנסים לפגוע במסדרי הכישוף הנעלה. הספר הזה משמש כפרולוג ומציג חלק גדול מהדמויות המופיעות בסדרה ההיא וגם מתייחס אליה מספר פעמים. למרות זאת, לא חובה לקרוא את סדרת "שומרי הקסם" כדי ליהנות מהספר הזה.

בעולם של קרין לאחר החורבן, מצבם של הקוסמים היה נורא. המוני אנשים לא ידעו את מי להאשים בחורבן וברור היה שהקוסמים היו חלק מהשעירים לעזאזל. כתוצאה מכך, היה צריך לבנות מחדש את מסדרי הכישוף הנעלה ולהגביר את האכיפה על מגים עריקים. השיקום של המסדרים נעשה על-ידי המג האלף הלבן אסטת'ן, אשר מבין כי ימיו קרובים לקיצם ומנסה לייצב את שלטון המגים על פני העריקים. לשם כך, הוא צריך לחסל את מנהיג העריקים, ברת'ל, והוא מגייס שלושה מגים צעירים ומבטיחים, פר-סליאן מהלבנים, לדונה מהשחורים וטית'וניה מהאדומים. שלושתם יצטרכו למצוא את ברת'ל כשהם מתחזים לעריקים בעצמם, לחדור אל שורותיהם ולהפיל אותו מבפנים. אבל הצרות לא מסתיימות כאן, כאשר בליז, המג האדום והמרושע שולח רוצחים כנגדם וגם מתגלה כי העריקים אינם המפלצות שהצטיירו על-ידי המסדר. הנוסע בזמן יגיע לאותה תקופה על מנת לגלות מדוע המכשפים שכתבו את ההיסטוריה ומה היה הסוד האדיר שהם הסתירו באותו המרדף.

כן, זהו ספר מלא אפור, בניגוד לדיכוטומיה הקבועה של רומח הדרקון, של שחור, לבן ואדום. לפעמים ניתן לראות מג שחור מלא חמלה או מג אדום מרושע. אנשים נמדדים על פי היותם אנשים וגם הדעות הקשות על מסדרי הכישוף הנעלה מוצגים לאור. על אף שזהו פרולוג לסדרת מגני הקסם, ניתן לראות בו גם את הניצוצות של העידן החמישי וקסם המיסטיקנים הטבוע בעולם, שנקרא כאן הקסם הפראי. כיף לראות את לאדונה ואת פר-סליאן צעירים ויפים ויוצאים להרפתקאות וחבל מאוד שהסדרה לא נמשכה, כי היה לה הרבה פוטנציאל. מעבר לכך, זה גם הספר הראשון של רומח הדרקון שמציג דמות להט"בית ראשית, ומציג את האופן שבו מקבלים דמויות להט"ביות ברומח הדרקון, ואת אחד הנושאים המרכזיים של עולם הפנטזיה הזה, חוסר הסובלנות שלו. נראה שאילו רומח הדרקון היה ממשיך הלאה, הוא היה ממשיך לבדוק עוד נושאים חשובים כאלו ואחרים, אבל זאת הייתה הסדרה האחרונה שנכתבה לפני רשומות האופל, שסגרה סופית את הסאגה.

אני מעניק לספר את הציון 8 מתוך 10. זהו ספר טוב, ויש בו המון פוטנציאל, אבל הוא נשען על עלילה דקה מדי והיה ניתן לקצר אותו לפחות בשליש, כתוצאה מכך, ישנם הרבה קטעים של מסעות מיותרים. אבל בסופו של דבר, נשארים עם טעם של עוד. בפעם הבאה, אם כך, נחזור אל סדרת הרשעים. לא להחמיץ!

2 Comments

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s