הנגיד סות' – הלוחמים 5 – המאבק בסטטוס קוו

הסיפור ידוע מראש. כל מי שקרא את הרשומות והאגדות מכיר את הסיפור של הנגיד סות'. האביר שעלה לגדולה ונפל נפילה כה אדירה עד שהמוות אפילו לא היה יכול לכפר על חטאיו ולכן הוא הפך לאביר מוות, אחד מהיצורים הנוראים ביותר בקרין והאלוף של טאקיזיס במהלך מלחמת הרומח ובמלחמת הגבירה הכחולה. אז מדוע אנחנו צריכים ספר מלא על סיפור שאנחנו כבר מכירים את תחילתו ואת סופו, ומעבר לכך, גם הכריכה האחורית כותבת את כל הסיפור, ואם במקרה חיינו במערה אפלה ולא היכרנו את הסיפור של הנגיד, אפשר לראות גם בכריכה מה יעלה בגורלו של אותו אביר. אז שוב, מדוע אנחנו צריכים לשמוע שוב ושוב את אותו הסיפור?

בשביל זה, צריך להבין משהו לגבי הסטטוס קוו, אחד המושגים הנוראים ביותר שקיימים בעולמות משותפים, כמו הממלכות, רומח ואברון. אבל לא רק שם. העיקרון הוא פשוט: לא משנה כמה המצב חמור וכמה נראה בעייתי, אין שום סיכוי שדמויות חשובות ימותו או מאורעות ישנו את העולם. בשביל זה קיימים ספרים בכריכה קשה שנכתבים על-ידי סופרים מוכרים. שאר הספרים מתארים את העולם, דמויות משנה ומרחיבות את המצב. רוצים לדעת כמה המצב של הסטטוס קוו היה קשה ברומח הדרקון? הנה שאלה פשוטה? כמה ספרים נכתבו על התקופה לאחר טרילוגיית האגדות עד שיצאו דור ההמשך ודרקונים של להבת קיץ? התשובה מדהימה. מדובר בספר אחד בלבד . כלומר, ההתעקשות הייתה להוציא ספרים על רומח הדרקון שלא מתעדים את המשך העלילה, אל דווקא ללכת אחורה, אל העבר הקרוב או הרחוק, כי שם אפשר באמת להרחיב את העולם, כי להתקדם קדימה אסור בהחלט. ולכן, הסופרים היו צריכים להיות יצירתיים במיוחד עקב הדרישות של TSR להרחיב עוד ועוד דמויות משנה, עד שכמו בספרי מלחמת הכוכבים, עשו ספרים שלמים על דמויות משנה כה שוליות, שזה הפך להיות פשוט מגוחך.

הפעם לסופר אדו ון בלקום הייתה בעיה קשה. הוא היה צריך לקחת את הסיפור הידוע שנלעס בשתי טרילוגיות וגם בספר של רייבנלופט ולהפוך אותו לנגיש ולמלא שלוש מאות עמודים. משימה לא פשוטה בכלל. הדבר המדהים, שהוא עושה את זה ממש ממש טוב. הספר כבר מתחיל בטון אפל, כאשר סות' מבצע פשעים נוראים, אבל עדיין שומר על כבודו כאביר. לאט לאט, אנחנו מתחילים לחזות בנפילתו אל הצד האפל, אל צדה של טאקיזיס, בעוד שהוא מנסה לשמור על צלם אנוש. הכתיבה בספר מעולה והעולם של השנה האחרונה לפני החורבן מובא בחדות וביעילות. מעבר לעבר, ון בלקום עושה דבר מדהים ודובק בקאנון בצורה קנאית. לא רק שהוא מדייק בכל הפרטים הקטנים, הוא אפילו לוקח דמויות מהספר של רייבנלופט, כמו קאראדוק הזכור לטוב, ומראה כיצד הוא נראה כאשר היה בחיים ועוזרו האישי של סות'. מעבר לכך, בצעד חכם מאוד, בספר ישנם פרקים קטנים, כמו הפוגות, שבהם רואים את החיים תחת שלטונו של המלך הכוהן בתקופת משטרת המחשבות, והם פרקים מופלאים שבאמת מבינים את העולם ואת הרקע של הסיפור. בדומה לסדרת המלך הכוהן, אפילו כשאנחנו יודעים את הסיפור, כיף מאוד לקרוא אותו ולהבין שבאמת לסיפור של הנגיד סות' מגיע ספר שלם, והוא באמת מוצלח. באופן זה, הספר הזה הוא באמת הדובדבן שעל הקצפת וכיף לסיים אתו את ספרי העבר. הספר מקבל את הציון 9 מתוך 10 בסולם צפריר. ספר כיפי מאוד, מיועד לכל מי שאוהב את סות' ואת התקופה, ואחד הספרים שהייתי נותן לאנשים לקרוא כדי להכניס אותם לעולם של רומח הדרקון. מומלץ לכל אוהדי הסדרה. הדבר שעצוב לי הוא שאדו ון בלקום מעולם לא המשיך לכתוב בעולם רומח הדרקון.

וזהו, החורבן מגיע לקרין. האלים משליכים את הר האש על העולם בתגובה לניסיונו של המלך הכוהן להפוך לאל ולכפות עליהם את דעותיו. האיזון נשבר והשבועה של טאקיזיס, שהתחייבה שכל עוד קרין קיימת כפי שהיא, היא לעולם לא תשוב, נשברת יחד עם היבשות אנסאלון וטאלאדס. המקדש של איסטר מתפזר לכל מישורי הקיום, בסיסו נוחת בתוך התהום והוא הופך לשער של מלכת האופל אל העולם. מרגע זה ואילך, הגזעים השונים יצטרכו להתמודד לא רק עם היעלמות האלים אלא עם עולם הרוס שצריך להיבנות מחדש, תוך שמתחת לפני השטח מתחילות התוכניות למלחמה חדשה של טאקיזיס וגיבורים חדשים שיצטרכו לקום ולמנוע אותה.

9 Comments

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s