אבירי הכתר – סדרת הלוחמים 1 – הזלזול הגדול

השנה היא 1995, השנה שבה מתחיל השבר הגדול של TSR. הספרים ממשיכים לצאת בכל העולמות, החל מהממלכות הנשכחות, השמש השחורה, רייבנלופט, וכמובן, רומח הדרקון. אבל המכירות כבר לא בשיא, כמו לפני חמש או ארבע שנים, אבל ההתרחבות של TSR דוחפת את מחלקת הספרות להוציא עוד ועוד ספרים, והמחלקה נאלצת למצוא סופרים אחרים, בין אם בבקשות לסופרים מסוימים או בקבלת סופרים שנשלחים על-ידי סוכנים. חלק מהסופרים האלו ימצאו בית חם, אחרים יעשו שטויות. נחשו אתם לאחר קריאת הביקורת הזאת למי שייך הסופר בקטגוריה הזאת.

קודם כל, קצת פרטים על הבחור. מדובר בסופר רולאנד ג'יי. גרין, ואם אתם אומרים שמעולם לא שמעתם עליו, אינני מתפלא כלל וכלל. רולאנד כתב ארבעה ספרים בסך הכול ברומח הדרקון, יותר מכמה סופרים, אבל מדובר בסדרה שהייתה צריכה להיות טרילוגיה ומשום מה הפכה לארבעה ספרים. עד אותו הזמן, רולאנד התמחה בכתיבת עולמות משותפים ואף כתב הרבה, אבל כנראה איש לא טרח לבדוק מה הוא בדיוק כתב, ואני מאשים את זה בחוסר האינטרנט. רולאנד עסק את אותו הזמן בכתיבת ספרות בדיונית על סוכן דמוי ג'יימס בונד, שעובר ליקומים מקבילים, מבצע שם משימות וחוזר חזרה. הבעיה היא, שרוב הספרים האלו היו ספרות זולה ברמה נמוכה ביותר וכללו הרבה סקס ואקשן כדי לפצות על חוסר העלילה. הבעיה שברומח הדרקון אי אפשר לכתוב סקס, כי מה לעשות, הספרות מיועדת לנוער, ולכן, מה שנותר לנו הוא פשוט חוסר עלילה.

קחו למשל את שם הספר, "אבירי הכתר". כשאתם חושבים על הכותרת הזאת, מה אתם חושבים שיקרה בספר? אני אישית, שמנסה כמה שפחות לקרוא את הכריכה האחורית, האמנתי שמדובר באימוני אבירים, אולי אפילו במשימה של אבירים. נחשו מה? מלבד בפרולוג ובאפילוג, אין בכלל אבירים. לגמרי. הספר מספר את קורות חייו של פירבן, גנב מאיסטר שמסתבך עם גניבה של תכשיטים ומוצא את עצמו בעל כורחו בהרפתקה שלוקחת אותו אל הקצוות הרחוקים של אימפרית איסטר כנגד פיראטים ואפילו דרקון שחור. מה הקשר לאבירי הכתר? תקראו את האפילוג ותבינו. שיהיה בהצלחה.

מעבר לעובדה שאין לספר קשר לאבירים, הוא גם יורק על ההמשכיות של הספרים. באופן מעניין, מתברר כי קוסמים מסוגלים לבצע לחשי ריפוי(!), קוסמים יכולים לזמן דרקונים מתוך השינה שלהם, שנכפתה על-ידי מלכת הדרקונים (!!), וכי האבירים מוכנים לקבל כל אחד לשורותיהם, אם זה מה שנדרש מבחינת עלילה. לאחר שעברתי את כל זה, קראתי את הכריכה האחורית, וכמובן, אין קשר בין העלילה לבין מה שכתוב שם. וכאן הזלזול של TSR לא מסתיים. בעוד שעבור כריכות הספרים, הם שכרו את ג'ף איזלי, אחד הציירים הנפלאים ביותר שאי-פעם היה ל-TSR, הכריכה מציגה, תשימו לב, אביר עם חרב אור נלחם כנגד דרקון. שזה מגניב בפני עצמו, אבל מה בדיוק הקשר לספר הזה? אין שם אבירים, אין שם חרבות אור וגם הדרקון הוא שחור וקטן ולא אדום ומגניב כזה. בקיצור, למכור הכול, ומה אכפת לנו מהשאר.

כפי שהבנתם, הזלזול הזה פגע בי עמוק מאוד כקורא, ועכשיו כמבקר, אוכל לתת אתם את הדין. הספר מקבל את הציון 3 מתוך 10 בסולם צפריר. ממש נאבקתי לקרוא אותו ועכשיו אני צריך לסיים את הרביעייה הזאת במה שנראה כקורבן אישי נוראי עבור הבלוג הזה. אבל איש לא אמר לי שהמסע עומד להיות קל, ואני כבר רואה באופק את הפסגה של החלק הראשון במסע. אז אני נושם עמוק וממשיך הלאה.

2 Comments

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s