וינאס סולאמנוס – האגדות האבודות 1 – הפיצול האנושי

אחרי שעברנו את הגיבוש והפיצול של הגמדים, הפיצול של האלפים, אנחנו מגיעים אל הפיצול הגדול של האנושות. הכותרות של הספר כבר גורמת לנו להבין במה מדובר: וינאס סולאמנוס, המצביא הארגות'י הגדול אשר בגד בממלכתו והקים את ממלכת סולאמניה ואת מסדרי האבירות הסולאמנית. כתוצאה מכך, כפי שהבנתם, אנחנו מכירים את כל הסיפור, ולכן לסופר, ג'. רוברט קינג הייתה עבודה קשה מאוד. לא רק לכתוב סיפור ידוע מראש, כמו בטרילוגיית המלך הכוהן), אלא גם לעשות את זה בספר אחד.

האופן שבו ג'יי רוברט קינג לוקח את הספר הוא מעניין מאוד. הוא לא מתייחס אל המסע הגדול של וינאס, אלא בוחן את הדמות שלו ומציג אותה באופן מרתק. אנחנו מתוודעים לווינאס כאשר הוא נער ומנסה להתקבל לצבא ארגות' ואז העלילה ממשיכה וקופצת כל פעם מספר ימים, חודשים או לפעמים שנים ובכך אנחנו רואים את וינאס בתקופות חייו השונות עד שהוא מגיע להיות אותו גנרל. כמו כן, אנחנו נכנסים לתוך הקרביים של אימפריית ארגות' ולשחיתות הגואה בה. באופן מפתיע ביותר, בספר יש הרבה טוויסטים מעניינים, ומראה שאפשר לקחת נושא לעוס וידוע ולהפוך אותו לספר מרתק על חייו של גנרל, וכמה אדם אינו יודע את מקומו בחיים, ולא יודע כיצד יזכרו אותו בספרי ההיסטוריה.

זה אחד הספרים המפתיעים ביותר, שיחד עם המלך הכוהן, שינה את הציפיות שלי מהקצה אל הקצה. ציפיתי לספר שחוזר על נושאים פשוטים, אבל זה יחסית ספר עמוק ומהורהר על יחסים בין צבא למדינה, על התפקיד של השלטון לעומת הפרט, ועל טבע המלחמה, וגם, כמובן, על הכבוד. וינאס הוא דמות עגולה מאוד ויש עוד הרבה דמויות מלוות בספר שראויות לציון. זהו כמובן ספר מלחמתי ורובו מתייחס למלחמות השונות של וינאס במהלך ימי חייו, אבל הוא גם יקרוץ למי שלא אוהב הרבה מלחמות בספרים שלו.

בקיצור, זהו ספר מומלץ מאוד, שהפתיע אותי לטובה. זהו ספרו היחידי של הסופר ג'יי רוברט קינג, שכתב עוד כמה דברים קטנים בממלכות הנשכחות, כמה ספרים נחמדים ברייבנלופט ומצא קריירה ארוכה מאוד בספרי מג'יק. אני נותן לספר את הציון 9 מתוך 10 בסולם צפריר. באמת פנינה אבודה בתוך שטף הספרים העצום.

ולפעם הבאה, אני אכתוב פוסט אישי מאוד, לספר שמאוד מאוד היה חשוב לי להגיע אליו. כשתקראו תבינו למה.

3 Comments

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s