מלחמת טבח השארים – ממלכות האלפים 2 – גלגלי ההיסטוריה

מעטים הם מאורעות בעולם שמשנים את גורל ההיסטוריה, אבל בסדרות ההיסטוריות של רומח הדרקון, יש ניסיון לשים דגש על המאורעות החשובים הללו. המאורע החשוב ביותר אי פעם בעולם היה החורבן הגדול, ששינה את העולם כולו, אבל לפני אותו חורבן אדיר, היה עוד חורבן מנטלי שפיצל ממלכה אדירה ושינה את מהלך ההיסטוריה, השבר של ממלכת סילבנסטי. בעוד בספר הראשון של ממלכות האלפים, אנחנו מתוודעים יותר לסית'אס וקית'-קנאן, לקראת סוף הספר נרמזה תחילת המלחמה בין האלפים לבין בני האנוש, וכעת היא מתפרצת בכל האימה שלה.

אבל לא פשוט לתאר מלחמה שכזאת, במיוחד כשזוכרים שהמלחמה התרחשה במשך 40 שנה והיו בה תקופות שבהם האלפים הובילו ותקופות אחרות שבהם בני האנוש הובילו. הספר הזה משתדל בכל כוחו להציג לנו את המלחמה כולה על-ידי נקודות חשובות באותה המלחמה, אבל נותן דגש רב מאוד לשנה הראשונה של המלחמה, אז תקבע למעשה את תוצאותיה. הפעם, באופן לא מובן, תומפסון וקרטר לא חוזרים לכתוב את הספר הזה, אלא את המשימה מקבל דאגלס ניילס, שכפי שראיתם, אוהב לכתוב על העבר, וגם על תקופות ארוכות שבו. הבעיה של דאגלס היא שהוא אוהב להתמקד על מאורעות מסוימים ובגלל זה שליש מהספר מוקדש למאורע שהיה יכול להיות שולי למדי, אבל תופס חלק נכבד מהספר, והוא די עוצר את התקדמות המלחמה. 

למרות זאת, אנחנו מקבלים סקירה מקיפה יותר של המלחמה, ובראשה עומד קית'-קנאן המתמודד עם מצור על סית'לבק, המעוז המערבי ביותר של סילבנסטי, בעוד בני האנוש של ארגות', בהנהגת הקיסר האכזרי קויבלן סות' החמישי והגנרל המבעית ג'יארנה יוצאים לחסל את האלפים. קטעי המלחמה משובחים מאוד, והם רבים, כיאות לספר בעל השם הזה, אבל מדי פעם (מפאת כמות הדפים המוגבלת ורוחב היריעה) ישנם זינוקים לא מובנים לתקופות מתקדמות יותר לאורך ארבעים שנות המלחמה.

דבר נוסף שטוב בספר הוא שהוא מתרחש במקביל לספר "מגילת הסכם השלום" בטרילוגיית ממלכות הגמדים, וממש ניתן לקרוא אותם במקביל, זה לצד זה, מכיוון שדמויות מופיעות בשני הספרים בהתאמה מושלמת, וזאת אולי הדוגמה המושלמת לעורכים ששמים לב לפרטים. למרות כל ההשגות, מדובר בספר טוב, שמציג לנו את ההתפלגות המנטלית של קית'-קנאן והלוחמים שלו, שלאחר שנות מלחמה מרובות, שבהם הם חיו בקרב בני האנוש והגזעים האחרים, הם כבר לא מאמינים בבידול ואינם יכולים עוד לחזור הביתה. הספר מקבל אצלי את הציון 7.5 מתוך 10 בסולם צפריר. 

בפעם הבאה, אנחנו קופצים עוד כמה מאות שנים לקראת כינון הממלכה החדשה של האלפים: קואלינוסט.

 

1 Comment

  1. ספר מעולה. מאוד מאוד אהבתי איך הסדק בין האחים נפער לאט לאט. זאת ממש לא יריבות קלאסית בין שני אחים תחרותיים. יש פה הבדלים אידאולוגיים מאוד גדולים, תחושת אחריות אישית, ואהבה מאוד גדולה אחד כלפי השני. המסע שלהם בהרים הוא בעיניי מראה לכמה הם אוהבים אחד את השני, וכמה הקרע שנפער כואב לשניהם.
    מה שקצת הפריע לי גם פה וגם בספר הראשון זה התקציר, שמנסה להראות כאילו הם אחים יריבים ושכל המלחמה הולכת להיות בגלל היריבות שלהם, מה שלא נכון. אבל שטויות, העלילה מעולה ומרתק לקרוא על איך הוקמה קואלינסטי, כמה דם נשפך עבורה. הוויתור של סית'אס על סילבנסטי והדימוי לגדם הוא מאוד כואב לקריאה, כי הוא מראה איך סית'אס מחליט לוותר על אחיו, למרות שאוהב אותו עד כדי כך שהוא רואה בו חלק ממנו – כמו יד שנקטעה ממנו.
    אני מאוד סקרן לספר השלישי ואז לטרילוגיית הגמדים.
    תודה על הסיקור ונתראה בסיקור הבא 🙂

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s