מגילת שביתת הנשק – ממלכות הגמדים 3 – מאנרכיה לממלכה

אחרי השתהות ארוכה ומעבר לעולם מקביל, חזרתי אל העולם הראשי שבו אני עורך את המסע שלי והפעם המסע יתחיל לצבור תאוצה. אבל הנה הגיע הסוף לסדרת ממלכות הגמדים של דן פרקינסון ולכן הביקורת לא תהיה רק עבור הספר הזה, אלא גם עבור הסדרה כולה.

בפעם הקודמת הייתה לנו קפיצת זמן של 90 שנה, והפעם אנחנו נותנים קפיצה ענקית של 400 שנה. כתוצאה מכך, אין דמות אחת מהספרים הקודמים שהצליחה לשרוד ולהגיע אל הספר הנוכחי, ולכן ניתן לקרוא את הספר גם ללא שום קשר לשני הספרים הקודמים ולמעשה הוא מהווה מעין אפילוג ארוך לסיפור הקמת תורבארדין.

הגיבור שלנו הוא דרקין, גמד משבט ההילאר ונצר של ראש השבט האגדי קולין, שעליו כבר קראנו בספר הראשון, שהוביל את אנשיו מתוראדין אל תורבארדין. אנחנו מתחילים עם דרקין כשהוא במצב הגרוע ביותר שאי פעם היה, כשהוא עבד במכרות קיסר ארגות', נתון למרותם של בני האנוש. מתברר שבאותן ארבע מאות שנים, הגמדים סגרו את תורבארדין והתעלמו מכל המתרחש סביבם ובני האנוש בשיא אימפרית ארגות' התחילו להתפשט גם אל שטחי הגמדים ולשעבד אותם. ובכל אותו הזמן, תורבארדין שותקת. דרקין עצמו גם מאבד תקווה עד שאלף מסתורי עם קשר לעברם של הגמדים, מחליט לשחרר את דרקין ולשלוח אותו בנתיב שיוביל אותו לשחרור חדש של הגמדים ולמלחמה נגד בני האנוש שכובשים את ממלכתם.

בשני דברים הספר הזה הוא המצטיין ביותר מבין הספרים האחרים בסדרה. דבר ראשון, יש לו ממש עלילה שעומדת בפני עצמה. אפשר לקרוא את הספר הזה מבלי לקרוא את הספרים הקודמים וגם ליהנות ממנו. הוא מספר את הסיפור הישן והמוכר של ספרטקוס, על מרד עבדים ועל עלייתו של מנהיג, והוא מעניין בפני עצמו. כמו כן, בניגוד לספר הראשון שעמד בניגוד לכל חוקי ההמשכיות, נראה שהספר הזה לקח את ההמשכיות ואימץ אותה בכל ליבו. הספר הזה מתרחש במקביל לספר "מלחמת טבח השארים" מממלכות האלפים (ועליה תבוא ביקורת אחרת), ולמעשה משלים את אותו הספר, כך שניתן לקרוא אותם בזה לצד זה, וליהנות מאוד מתיאור של אותה מלחמה ארוכת שנים.

הבעיה של הספר היא שהוא צפוי מאוד מראש. אין הרבה הפתעות, אין טוויסטים בעלילה, ספר פשוט ולא מתיימר שנועד לספק את הסחורה. האם הוא מספק אותה? כן. האם הוא ישאיר רושם בל יימחה? ממש לא. כמו כן, השם של הספר, על מגילת שביתת הנשק, ממש לא מרמז על העלילה ואפילו הטקסט מאחורי הספר הורס את כל הספר, כך שאני לא חושב שצוות השיווק של TSR ממש קרא את הספר, אלא השתמש בתקציר שקיבלו מהסופר, שלאחר מכן החליט שהוא כותב משהו אחר (וזה קורא גם בשני הספרים האחרים).

בסיכומו של דבר, הסדרה היא נחמדה, אבל לא יותר, בינונית פלוס, בכך שהיא קריאה ומוסיפה המון חומר על הגמדים, ואם מישהו מתעניין בגזע הזה, הוא מאוד יאהב את הסדרה. מעבר לכך, סדרה שאינה מוסיפה הרבה לעולם, מלבד ליצירת תוארבארדין והפיכתה לממלכה. אני נותן לספר את הציון 8 מתוך 10 בסולם צפריר, כי נהנתי ממנו. הסדרה כולה מקבלת ציון 7 מתוך 10 בסולם צפריר. קריא, מעביר את הזמן בצורה טובה, אבל ממש לא לרוץ לחברים ולצעוק עליהם שהם חייבים לקרוא.

עכשיו לאחר שעברנו על ממלכות הגמדים, אנחנו עוברים לממלכות של גזע אחר ומסתורי לא פחות, האלפים של סילבנסטי וקואלינסטי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s