עיר המגדלים – האפלה החולמת 1

כמו בכל סדרות ספרים שמכבדות את עצמן, גם סדרות הספרים של מתחלקות ל-phases. וכעת אנחנו מתחילים את Phase I של אברון. השלב הראשון נועד להנחיל את הידע על העולם לקוראים החדשים. הסדרה הראשונה שנכתבה היא "האפלה החולמת" שנכתבה על-ידי קית' בייקר, האדם שיצר את אברון. כפי שאומרים בחולית, התחלה היא דבר מורכב מאוד, ולכן השאלה היכן להתחיל. ברומח הדרקון בחרו להתחיל במלחמת הרומח ואז המשיכו אחורה וקדימה. בממלכות הנשכחות בחרו להתחיל דווקא במקום קטן ושכוח אל בספר "מהלך האופל באיי מונשיי" ואז יצאו לעולם הגדול. הפעם בחרו להתחיל בגדול, אולי במקום המפורסם ביותר בכל העולם של אברון, העיר שארן.

העיר שארן היא הגדולה ביותר ביבשת קורבייר, ומדובר על עיר שבנויה לגובה ולא לרוחב. היא יושבת על שפף נהר הפגיון והיא יושבת על נקודת השקה לממד האוויר ולכן מרבית המגדלים שלה מעופפים באוויר. זה אחד המקומות הראשונים שנוצרו עבור העולם, וחלק אומרים שאחת הסיבות שבגללה הוא גם נבחר. אותה העיר מאכלסת את כל הגזעים והיא מיקרו-קוסמוס בפני עצמה.

לאחר חורבן סייר, ארבעה פליטים מגיעים אל שארן, כאשר מלך ברלנד השולט בעיר, חתם בחוזה השלום כי הוא מוכן לקבל את הפליטים של הממלכה המתה. כל אחד מהארבעה הללו מסתיר סוד, וכאשר הם מגיעים לשארן, הם מגלים כי המלחמה אמנם הסתיימה בחוץ, אבל בתוך העיר קיימים פלגים שונים הנאבקים זה בזה, מלחמות דת, מלחמות בין גזעיות וגם מלחמות בין מעמדות. בתוך כל הבלגן, ארבעת הפליטים, דיין, ג'וד, ליי ופירס, מקבלים משימה מקוסמת רבת עוצמה למצוא רסיסי דרקונים נדירים ונקלעים לתוך קנוניה אדירה שמערבת בתוכה את בתי חותמי הדרקונים, משמר העיר, משני צורה ויצורים מממדים אחרים.

נראה שקשה להכניס הרבה דברים בתוך ספר אחד, אבל זה בדיוק מה שקורה, ומדובר גם בספר קצר יחסית, שעומד על 280 עמודים (הסטנדרט הוא 300), כאשר עוד ארבעים עמודים ממנו הם מאמר בנוגע לעולם עצמו ומילון מונחים. המאמר עצמו נועד לקוראים ראשונים על מנת שיכירו את העולם. לפי דעתי זה מיותר, מכיוון שלא היה צריך את זה לעולמות אחרים, וחלק מהכיף הוא לגלות לבד את העולם במקום לקבל אותו ככה. אבל אכן, הספר מכיל המון המון נושאים. בספר אנחנו נתקלים במחושלים, קאלאשטאר, חותמי דרקונים ועוד הרבה מהמושגים של אברון, אבל הספר מסביר כל אחד מהם וגם התעלומה לא מספיק מתוחכמת, אבל נותנת לנו מבט על העולם עצמו.

אבל הגיבורה האמיתית של הספר היא העיר שארן. הגיבורים עולים ויורדים בקומות השונות שלה. מגיעים אל ספינות האוויר האדירות של האצולה וגם יורדים אל הביוב מתחת לפני העיר. האזורים רבים ומגוונים וכל אחד מהם מרתק יותר מהשני. בעיר יש מקומות מופלאים ומקומות נוראים, פונדקים מפוארים ומסבאות עלובות ואנחנו מבקרים בכולם. כך שאמנם העלילה הסבוכה (שמזכירה יותר ספרות בלשים קשוחים) לפעמים זזה הצידה כדי לתת מקום לנופים, אבל אין על מה להתלונן.

הספר הראשון הוא פתיחה מרשימה לסדרת הספרים של אברון. ספר מהיר וכיפי, כולל תעלומה, רציחות, מרדפים ואפילו רומז על דברים רבים שמתרחשים בעולם, דבר שמעורר רצון לקחת עוד ועוד ספרים על העולם ולהכיר אותו. למרות כל זאת, מרגישים שמדובר בכתיבה בוסרית והפרוזה קצת מקרטעת, העלילה לא הגיונית לעתים, אבל זה לא צריך ממש להפריע. אני נותן לספר את הציון 8 מתוך 10 בסולם צפריר. בספר הבא, נראה שהגיבורים שלנו יוצאים למקום חדש ורחוק, היבשת העתיקה זנ'דריק.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s