אברון – המסע המקביל

מרבית העולמות של TSR נכתבו במהלך שנות ה-80, ביניהם רומח הדרקון והממלכות הנשכחות, בעוד שכמה מהם נכתבו בתחילת שנות ה-90 כדוגמת השמש השחורה, רייבנלופט וספלג'אמר. לאחר תקופה ארוכה שבה TSR נקנתה על-ידי Wizards of the Coast והמבוכים ודרקונים עבר מגרסה 2 ל-3, הוחלט על-ידי הקברניטים שהגיע הזמן לעולם חדש. באופן מפתיע, הוחלט לא להציב את הפיתוח בידי אנשים מתוך Wizards, כמו טרייסי היקמן עבור רומח הדרקון או טרוי דנינג עבור השמש השחורה, אלא לקרוא למפתחי משחקים בכל העולם שישלחו להם הצעות עבור העולם החדש של Wizards. למנצח הובטח לעמוד בראש ליין של משחקים וספרי קריאה, כמו שאר הליינים של Wizards.

התחרות הייתה קשה מאוד. הקריאה לבקשת עולמות יצאה בשנת 2002 ויותר מ-11,000 הצעות נשלחו אל Wizards, אשר סיננו את ההצעות. ההצעה הייתה צריכה להישלח בעמוד אחד ושלושה מועמדים סופיים נבחרו. ביניהם היו ריץ' בורלו, הידוע ככותב הקומיקס האלמותי Order of the stick וקית' בייקר, מפתח משחקים שעבד בעבר על משחקי מחשב. ההצעה שהתקבלה הייתה זאת של קית' בייקר, אשר תיאר את עולם המבוכים ודרקונים כפי שמתאים למאה ה-21. לקית' בייקר הוצמדו שני מפתחי משחקים מנוסים כודגמת ביל סלאביצ'יק וג'יימס וויאט והם יצאו לדרך.

בעולם אברון ישנן ארבע יבשות גדולות, כאשר העלילה הראשית מתרחשת ביבשת קורבייר, אשר בה הסתיימה מלחמה בת מאה שנים שנקראת המלחמה האחרונה. המלחמה התחילה כהתכתשות בין בתי אצולה שהידרדרה מאוד ושטפה את היבשת במאה שנות דמים, כך שהיו מספר דורות שנולדו למלחמה ומתו למלחמה מבלי לראות את סופה. בכל פעם, אחד הצדדים ניסה להשיג יתרון על השני ולכן נגרמה תאוצה מהירה של טכנולוגית קסם, כדי להמציא כלי נשק חדשים והרסניים יותר ויותר. המלחמה מסתיימת כאשר אחת הממלכות שהשתתפו במלחמה מושמדת לחלוטין בין רגע. איש אינו יודע מי השמיד אותה וכיצד זה נעשה, אבל כמו אחרי פצצת האטום, שאר הממלכות ששרדו הבינו כי חייבים להגיע להסכם שלום כדי שאותו אסון לא יתרחש בממלכה אחרת.

חמש הממלכות הראשיות שהתחילו את המלחמה הפכו כעת לתריסר מדינות קטנות, שמנסות לשמור על הסכם שלום רעוע. המלחמה הפתוחה ככל הנראה הסתיימה, אבל מלחמה קרה וסודית התחילה, המלחמה שמתרחשת מתחת לפני השטח. אנשים עדיין חוקרים מדוע ממלכת סייר הושמדה. חלק רוצים להשמיד את הידע, חלק רוצים להשתמש בו כדי לתקן עוולות של המלחמה. לוחמים ותיקים צריכים לפרוש לפתע משדות הקרב ולא יודעים למצוא מחדש את מקומם ובראשם המחושלים, אוטומטונים בעלי נשמה שנוצרו למטרה אחת בלבד: להרוג. לאחר שהסתיימה המלחמה, אותם מחושלים זוכים לחירות ולחיים בשלווה, מושגים שהם לא מכירים. ומתחת לפני השטח יצורים מממדים אחרים רוחשים ברקע ודרקונים כותבים נבואות על ימי הקץ.

כמו שכתבתי בתחילה, העולם הזה מותאם לאקלים של המאה ה-21. בעוד שבעולמות הישנים המיקוד היה על דמויות אנוש ומפלצות, כך באברון התפיסה שונה בהרבה. לכל הגזעים יש מקום בעולם ולכן שחקנים יכולים לבחור ולשחק בכל גזע. בניגוד לממלכות או לרומח בהם יש עיסוק ביבשת אחת, השחקנים יכולים לעבור בין יבשות ולחקור את הסודות שלהן. העולם יכול לשלב הרבה יותר בקלות אלמנטים של קונספירציות ותככים עקב המלחמה האחרונה. אין גם איסור על טכנולוגיות. בעולם של אברון, משתמשים ביסודנים על מנת להניע ספינות אוויר ורכבות, ויש אווירה של סטימפאנק ומגיטק כבדה מאוד, ויש התרחקות מהאווירה הימיבניימית של עולמות המו"ד הרגילים, נטייה שגם רומח הדרקון פנה אליה לאחר העידן החמישי.

כפי שאתם מתארים, יש לחקור הרבה מאוד בעולם הזה, וספרים מיד התחילו לצאת ב-2004 לאחר שהעולם הוצג בפני הקהל. שנה לאחר מכן, כבר יצא משחק המחשב הראשון Dragonshard, ואחר כך משחק ה-MMORPG של המבוכים והדרקונים בחר בעולם של אברון, והמשחק המשיך לקבל עדכונים עד שנת 2018. קרוב ל-40 ספרים יצאו בעולם של אברון, ובעקבות תרומה נדיבה של אחד החברים שלי, שהעניק לי את כל ספרי השמע של אברון שאי פעם יצאו, אצא למסע מקביל גם אל העולם הזה. שייגמר ככל הנראה, הרבה יותר מהר. לרוע המזל, בשנת 2012 אברון הפסיק להיות עולם שנתמך על-ידי Wizards, ועם הבחירה בממלכות הנשכחות כעולם המוביל של המהדורה הרביעית, הוא נדחק לאחור. על אף שהוא מופיע במהדורה החמישית כאופציה, לא יצאו עוד ספרים או מודולים המרחיבים על העולם.

אז לכל מי שהצטרף אליי למסע, אשמח מאוד אם תתלוו אליי לעולם קצת אחר, אפל יותר, מודרני יותר ומרתק לא פחות מרומח הדרקון: אברון.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s