שיר אלף – ההרפרים 8

נתחיל עכשיו בחלק השני של ההרפרים, שיסמל גם את הסוף של הסדרה, עקב טעויות רבות שנעשו בה. לאחר ההצלחה האדירה של ספרי ההרפרים, הוחלט לכתוב המשכים לכל הספרים המצליחים. המטרה הייתה להוציא אותם בדיוק לפי סדר ההוצאה, אבל זה לא התאפשר. הספר הראשון היה צריך להיות ההמשך ל"ים החרבה" של טרוי דנינג, אבל דנינג היה עסוק בכתיבת טרילוגיה אחרת בשם "ענקי הדמדומים" בעולם הממלכות הנשכחות ולכן הוחלט ללכת על ההמשך ל"צלל אלף".

איליין קנינגהאם, שהצליחה מאוד עם "צלל אלף", וכתבה גם ספר שזכה לביקורות טובות (אבל למכירות גרועות) של "הדרקונית הזוהרת" בעולם ספלג'אמר, קיבלה אישור לכתוב סדרה חדשה בעולם של האלפים האפלים והפעם עם גיבורה ראשית. איליין קיבלה אישור לדחות את הסדרה של האלפית האפלה כדי לכתוב את ספר ההמשך, "שיר אלף". סדרת האלפית האפלה שלה תיקלע בעתיד לעוד בעיות קשות מאוד ותסתיים קרוב לעשר שנים אחרי שהתחילה.

הסיפור של ארילין ודאנילו הסעיר את הדמיונות של הקהל אבל איליין נקטה בדרך סיפורית יחודית מאוד והחליטה לפצל את הזוג. לאחר משימה של אריליין ודאנילו בזאזספור הרחוקה, דאנילו נקרא באופן פתאומי אל מי-מצולות לאחר שהוא הופך למטרת התנקשות וקלבן ארונסון שולח אותו לבדוק שיר שמנגנים במסבאות של מי-מצולות, הקורא להרפתקנים לצאת ולקרוא תגר על הדרקון גרימנושטדראנו הירוק והאיום, שאוהב לחוד חידות לאנשים. בתמורה, הוא יעניק להם פרס. קלבן מבין כי יש ניסיון להרוג טרובדורים תמימים ושולח את דאנילו וחבורת פותרי חידות אל הדרקון. אך מתברר כי זוהי מזימה של אבירי המגן האימתניים, המקבילה המרושעת של ההרפרים, אשר משתמשים בחברה הגבוהה של מי-מצולות ובהרפרית עריקה כדי לפגוע בלב ההרפרים.

כספר המשך ל"צלל אלף", "שיר אלף" עושה עבודה מצוינת. הוא ספר כיפי, מספיק מסובך כדי להיות מעניין ומספיק פשוט כדי שיהיה ניתן לקרוא אותו במהירות וליהנות מכל רגע. למרות זאת, מלבד במספר הפרקים הראשונים, ארילין כלל לא מופיעה וחסרונה מורגש. הספר שם דגש כבד מאוד על אסכולת הטרובדורים של הממלכות הנשכחות וגם יש דגש על כלי נגינה. במקום ארילין חוזר איליית' קרולנובר, שגונב את ההצגה וגם מראה שמגיע לו ספר משל עצמו (טרילוגייה לפחות), אבל שאר הדמויות לא מרתקות ואפילו לעתים מעצבנות. דאנילו מקסים כהרגלו והוא מקבל עומקים שלא היו בספר הקודם.

אבל הוא לא בדיוק המשך ישיר של הספר. מי שמחפש עוד ארילין ודאנילו לא ימצא את זה כאן. אין המשך קורות חרב הירח ויש הרגשה של סטייה עבור ספר צדדי. יש לזכור כי כאשר איליין קנינגהאם כתבה את הספר היא ידעה שהיא כותבת לא אחד, אלא שני ספרי המשך ל"שיר אלף" וכי הספר השני יספר את הסיפור של ארילין ולכן הפיצול נערך. הקוראים, שלא ידעו את זה באותה התקופה, הגיבו טוב לסיפור, אבל היו אכזבות רבות.

בנוגע לנקודה הישראלית, לאחר שנים של שכנועים, הספר "שיר אלף" יצא בעברית בהוצאת אופוס בשנת 2010, לאחר הוצאה מחודשת של "צלל אלף". היה לי הכבוד לתרגם את הספר, ואני זוכר את החוויה ככיפית במיוחד, אבל לרוע המזל, המכירות של הספר לא הרקיעו שחקים וזה הספר האחרון של "הממלכות הנשכחות" שיצא בעברית. זה גם ספר ההרפרים היחידי שתרגמתי.

הספר זוכה אצלי בציון 8 מתוך 10 בסולם צפריר. ספר נחמד וכיפי, אבל לא מתיימר להיות יותר ממה שהוא. עבור הספר הבא, הובא התותח הכבד ביותר שיש לממלכות כדי לכתוב ספר המשך שחיכו לו שנים רבות


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s