כתר האש – ההרפרים 9

טוב, אנחנו מגיעים אל הספר התשיעי בסדרה והוא "כתר האש", ופה יש לנו מקרה מאוד מאוד מעניין. תחזיקו חזק, אנחנו חוזרים עשר שנים לאחור אל 1987.

מי זוכר מה הוא עשה ב-1987? הרבה בטח לא נולדו אז, אבל מתברר שהממלכות הנשכחות התחילה את צעדיה הראשונים בתחום הספרים. הסדרה הראשונה של העולם, טרילוגיית מונשיי מאת דאגלס נילס, הצליחה מאוד, דריזט עמד להגיע לעולם, ובינתיים, יוצר הממלכות הנשכחות, אחד אד גרינווד, כתב ספר משלו בשם "לחש-אש" (Spellfire). זה היה הספר הארוך ביותר של הממלכות עד אז, ואחד הגדולים שיצא בשנים האלו. בעוד ספר ממוצע של הממלכות נסגר ב-300 עמודים, הספר ההוא היה קרוב ל-400 ומשהו. גם הייתה לו את הכריכה המגניבה ביותר שאי פעם מישהו היה יכול לבקש. בחורה עם שיער שנות ה-80 עם הרבה ספריי בשיער יורה ברק ישר לתוך דרקוליץ', דרקון אל-מוות! מה יכול להיות יותר מגניב מזה? טוב, מערכת היחסים של העולם עם הספר נעה בין שני קטבים מאוד מאוד קיצוניים, וזה המקום לספר סיפור קצר. באייקון לפני מספר שנים, ניגש אלי אחרי אחת ההרצאות שלי בחור צעיר שהתלהב שתרגמתי את אלמינסטר, מכיוון שהוא לא היה מסוגל בשום פנים ואופן לקרוא אותו באנגלית, ועכשיו אולי הוא יצליח (אם הוא פה, הוא מוזמן להזדהות, אני גרוע בפנים ושמות, אבל לא אשכח את המחמאה הזאת). וזאת בדיוק הבעיה.

אד גרינווד כותב עולמות נפלא. הוא המציא את הממלכות הנשכחות, הוא כתב מודולי מידע והרפתקאות מופלאים, באמת מהרמה הגבוהה ביותר, וגם יש לו זקן שאלמינסטר היה יכול להתגאות בו, אבל הוא סופר ממש ממש בעייתי. הקצב שלו מלחיץ, דוחק, וגם הדמויות שלו בנאליות להחריד. אין לו כמעט עלילה בספרים והם מרגישים כמו הרפתקת מו"ד שהשה"מ רוצה בכוח להרוג את השחקנים שלו. ו"לחש-אש" לא היה שונה ממנו. הספר סיפור על שאנדריל שאסיר, נערת מסבאות שמחליטה לברוח מהפונדק ולחפש הרפתקאות. מתברר (כמובן) שהיא הרבה מעבר לזה, ויש לה את היכולת לספוג כוחות קסם ולירות אותם כאילו הייתה דמות המכשף בדיאבלו 3 ולחסל אויבים בסיטונאות. עקב כך, כל הרעים בממלכות באים לנסות ולקחת את הכול הזה ממנה, וככה במשך 300 עמודים (היא מגלה את הכוח בעמוד 100, אמרתי לכם להיות מרוכזים), היא נרדפת ונלחמת ובורחת ושוב נלחמת ושוב נרדפת, ועשרות דמויות חדשות באות ומתות ושלושה דרקוליצ'ים מנסים לחסל אותה וכל הזנטרים וגם כת הדרקון (למה לא) ופתאום גם המלאוגרים ואחותו וכל מי שאתם לא רוצים נמצא שם. בקיצור, שישו ושמחו. הספר מאוד הצליח בזמנו ואד תמיד אמר שהוא התכוון לכתוב טרילוגייה ושיכתוב את ההמשך כשתהיה ההזדמנות. עכשיו, נחשו מה קרה כשהחליטו להפוך את החלק השני של ההרפרים לספרי המשך וטרוי דנינג לא היה פנוי?

"כתר האש" ממשיך את העלילה של "לחש אש" מיד לאחר סיום החלק הראשון. עקב כך שאקספוזיציה זה לחלשים, מי שלא קרא את הספר הראשון לא יבין דבר וחצי דבר מהספר. בתחילת הספר, שאנדיל, בעלה הקוסם העלוב נארם והגמד דלג מגיעים לממלכת קורמיר וצריכים לחצות אותה כדי להגיע לסילברימון כדי ששאנדריל תלמד אצל אלוסטריאל כיצד להשתמש בלחש האש שלה. כאשר כוחות הזנטרים שולחים עוד ועוד כוחות להילחם בהם, מצטרף אליהם מירט חלפן הכספים, אחת מהדמויות הידועות של הממלכות ואחד מהלורדים הסודיים של מי מצולות, והם מנסים למצוא דרך לברוח מהתסבוכת שאליה הגיעו, אבל שאנדריל מבינה כי לפעמים כדי לנצח בקרב, לא רק צריך להיות הקורבן, אלא גם להילחם. הזנטרים גם יודעים את זה, ומכינים לה מלכודת איומה.

הספר הזה הוא כמעט העתק-הדבק של הספר הראשון. כלומר, אהבתם, תהנו מאוד. לא אהבתם? ממש אל תמשיכו הלאה. השטאנץ אותו שטאנץ. באים אויבים, גלגלו קוביות, לא מצליחים, לא נורא. שאנדריל תירי לחש-אש. אאהאהאהאה! אנחנו נשרפים! יופי, הם מתים, ממשיכים הלאה. רגע… גלגלו יוזמה.

ככה כל הסיפור מתרחש, לפעמים הוא מתיש, לפעמים הוא מעניין, אבל בעיקר מתיש. ותאמינו או לא, מתברר שלאחר שעוברות עשר שנים, אנשים שוכחים ונופלים למלכודת הנוסטלגיה ונזכרו שכנראה הספר היה טוב ומכרו מצוין. אד כבר התכוון לכתוב את ספר ההמשך "יד האש", אבל אז הוא החליט לעזוב את הספר בינתיים ולחזור לכתוב אותו אחרי שיכתוב סדרה על הקוסם האהוב מכולם, אותו אלמינסטר, והוא לא מפסיק לכתוב עליו מאז. אד יחזור לכתוב על שאנדריל רק שמונה שנים לאחר מכן ויסיים את הטרילוגייה בסופו של דבר.

אישית, אני חושב שהיו נקודות טובות בספר והרבה מאוד בעייתיות. הדמויות אצלו ממש בעייתיות, העלילה די מופרכת ומי שאוהב קסמים ולחשים וממש להרגיש בתוך משחק שהדמות שלך היא OP, מאוד תהנה, בקיצור אם אתה ילד בן 14 מלא הורמונים. לכן, הציון שאני נותן לספר הוא 5 מתוך 10 בסולם צפריר ואילו לא הייתי רוצה לסיים את ההרפרים הוא היה נשאר עוד הרבה זמן על המדף בחנות ועדיין הייתי מרגיש שחיי שלמים.

כשאנחנו מגיעים לספר העשירי, הוחלט לשלוח עוד סופרים ותיקים מאוד, שהסדרה שלהם יצאה ממש אחרי "לחש-אש" לכתוב ספר המשך לאחת הסדרות המופלאות ביותר שיצאו אי פעם בעולם של הממלכות הנשכחות. השאלה אם הם עדיין היו רלוונטיים. כל זה ועוד, בפעם הבאה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s