קסם אדום – ההרפרים 3

"טוב, זה היה מסעיר".
"בוודאי, יש הרבה דברים מעניינים במי-מצולות. אז לאיפה אתה הולך עכשיו?"
"המפה אומרת שהולכים מזרחה".
"מזרחה? מה יש לך לחפש שם? תגיע למרכז פארון, לארצות הליבה, שם קורים כל הדברים המעניינים. אבל מזרחה משם?"
ונכון, רוב הספרים עד כה התמקדו במרכז ובמערב של פארון, אבל כיאות לסדרה שרוצה להכניס את הקוראים לעולם של הממלכות הנשכחות, התנאי הראשון היה לכתוב על מקומות שבדרך כלל לא כתבו עליהם. בניגוד לרומח הדרקון, שההרפתקאות חצו את היבשת, לרוב בממלכות היה מסע באיזור מסוים מאוד ורק מעטים מהספרים נדדו למקומות נידחים, והעולם של פארון הוא גדול מאוד. לכן עכשיו נודדים ממש מזרחה של הקצה המזרחי ביותר של הממלכות הנשכחות, אל מקום אפל ואכזר הידוע בשם ת'אי.

בפעם הראשונה שאנחנו נתקלים בת'אי בספרים, הוא בסדרת האימפריות. זוהי סדרה של אחד המאורעות החשובים בתולדות הממלכות, שבהם אנחנו רואים אירועים משני עולם. בטרילוגייה ההיא, קם לו מנהיג בשבטי הברברים ממזרח לפארון, אשר מנסה לכבוש את האימפריות בעולם. הוא מקים לעצמו עדר לוחמים ויוצא תחילה מזרחה אל הממלכה המרוחקת שו-לונג, המקבילה הפארונית לסין, אשר מוגנת על-ידי חומת הדרקון האימתנית. לאחר כישלון ניסיון הכיבוש, הברברים יוצאים לכבוש את הממלכות המערביות ואז קואליציה אדירה בראשותו של אזון ה-4, מלך קורמיר, יוצאת להגן על העולם. במהלך אותה הפלישה, אנחנו נתקלים בממלכת ת'אי, שהיא הגבול הראשון של הברברים. המנהיג של אותה ממלכה, מכשף אדום בשם זולקיר זאס טאם, מחליט לתמוך בברברים ונותן להם לעבור בבטחה ישירות לעבר לב הממלכות. הדמות הזאת הציתה את הדמיון של הרבה מהקוראים והיה זה רק עניין של זמן עד שניתקל שוב באותו נבל מרושע ובממלכת ת'אי.

וזה מביא אותנו לספר השלישי, "קסם אדום", שנכתב הפעם על-ידי ג'ין רייב. זה הספר הראשון של רייב, שעד אז הייתה רק מתכננת מודולים בעולם גרייהוק, והוא הצליח מאוד. רייב המשיכה לאחר מכן לכתוב ספרים רבים בעולם של רומח הדרקון, כולל סדרות מתקדמות, על אף שהקוראים חלוקים כמה הספרים שלה טובים. יש לכאן ויש לכאן.

ומה קורה בספר? ממלכת ת'אי היא ממלכה אכזרית ומבודדת הנשלטת על-ידי מועצה של מכשפים אדומים הנקראים זולקירים. כל אחד מהם שולט באחת מהאסכולות של הכישוף, על אף שכל אחד מהם מנסה תמיד לחסל את יריביו ולקדם את עצמו. ראש הזולקירים הוא זאס טאם, המתמחה באסכולת התאובה, העלאת המתים והוא בעצמו ליץ' ואל-מת מזוויע במיוחד שחי כמה מאות שנים. זאס טאם מדי פעם שולח את הזולקירים שלו כדי לפלוש למדינות השכנות כדי שלא ינסו להפיל אותו ולא בוחל באמצעים כאלו ואחרים כדי לרסן את האוכלוסייה, כמו לאפשר לקיחת עבדים וגם שעבוד גזעים אחרים.

אחד מהזולקירים, מאליגור, אשר מתמחה באסכולת ההמרה, מחליט לנסות ולהרחיב את שליטתו באמצעות יצירת מפלצות אופל והשתלטות על מכרות הזהב של הממלכה. הוא מאמין שבאמצעות הצבא ופלישה לאחת המדינות השכנות, הוא יצליח להפוך להיות ראש הזולקירים. ההרפרים מגלים על המזימה ושולחים את ההרפרים גאלבין ווינטר, קנטאור לא חביב במיוחד, על מנת לסכל את מזימותיו של המכשף המרושע. באופן מפתיע, מתברר כי זאס טאם מודע להרפרים ועכשיו עליו להחליט האם לחסל אותם או דווקא לסייע להם.

הספר הוא יחסית פשטני, כלומר, די ברור מי הטוב ומי הרע, והעלילה לא מורכבת יותר מדי. למרות זאת, הוא כיפי וזהו ניסיון כתיבה מצוין לג'ין רייב, שאחר כך אחשוב עליה דברים אחרים. למרות זאת, הוא לא ספר מצוין, הוא נחמד כיציאה מהשגרה וחזרה אליה במהרה, ללא מחשבות מיותרות ורוב הסיכויים שתזכרו תוך כמה ימים בדיוק מה היה שם. הציון שלי הוא 7 מתוך 10 בסולם צפריר. כמו כן, עד עכשיו לא ציינתי את הכריכות המדהימות של פרד פילדס, אחד האמנים המדהימים של הממלכות הנשכחות, שנתן את הטון ואת האווירה להרבה מהספרים של הממלכות בראשית דרכה וגרם לי לרצות לקנות כל ספר שרק יצא. והכריכה הזאת שלו היא אחת המדהימות ביותר שלו.

זהו הספר האחרון שיצא בעברית בסדרת ההרפרים וכל מי שרצה לקרוא לאחר מכן, נאלץ לקנות את הספרים באנגלית. כך שלהרבה אנשים הדרך מכאן והלאה אינה מוכרת. אז כטיזר קטן, כדי שתדעו להיכן אנחנו ממשיכים, אנחנו מגיעים חזרה לארצות הליבה ("יש!" צועק אלמינסטר), אבל משם נודדים רחוק במסע ארוך ומזוויע לעבר האמת מאחורי "תהלוכת הלילה".


2 Comments

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s