אח הדרקון – הברברים 2 – דרקון נגד דרקון

בספר הקודם, היכרנו לראשונה את האנושות בעת העתיקה של קרין. האנושות, לאחר השחרור מעול העוגים, התפזרה ברחבי המישורים הרחבים בין שני היערות. היער המזרחי מאוכלס בידי הגזע העתיק, גזע מסתורי ביותר בעל אוזניים מחודדות ששומר בקנאות על הטריטוריה שלו, והיער המערבי, שנקרא בפיהם סוף העולם, שמעבר לו, איש אינו יודע מה מתרחש. בני האנוש מתקיימים במשפחות קטנות, לעתים רחוקות משתפים פעולה, נודדים יחד עם החיות, ובעיקרון מנסים לחיות, בקיום עלוב וחסר השראה.

כל זה משתנה בעקבות אח ואחות, אמרו וניאנקי. אמרו הופך לחיית המחמד של דרקון ארד בשם דוראניקס, שמזהה פוטנציאל באמרו. אמרו מאגד אליו אנשים מכל רחבי המישור אל עמק המפלים, המקום בו נמצאת מאורת הדרקון, ושם הופך לדמות נערצת ונקרא אקרודן, "בנו של הדרקון". ניאנקי הופכת למנהיגת קרב ועל שם הצלקות הרבות שלה, מקבלת את התואר "קאראדה", המצולקת בפי אנשי המישורים. לאחר הפרידה בין האח והאחות עוברים 22 שנה, בהם ארקו-פלי, הישוב של הדרקון הופך לעיירה קטנה, בעוד שקאראדה יוצאת עם הלוחמים שלה כדי לנהל מאבק עיקש נגד צבא סילבנסטי ומנהיג הצבא האימתני שלהם, באליף.

החיים בארקו-פלי טובים, העיירה מונה כמה מאות אנשים, תוחלת החיים, שפעם הייתה עד גיל 40 (לזקנים במיוחד) עולה בחדות, וגם הטכנולוגיה משתפרת, כאשר אמרו מתחיל לעסוק בניסויים ראשונים של מתכות בניסיון לחקות את האלפים, שמהם הם משיגים חרבות ארד. הדרקון דוראניקס שומר על העיירה מכל התוקפים האימתניים, אבל אויבים חדשים מופיעים באופק.

הדרקון סת'ן, דרקון ירוק עתיק ואויבו המושבע של דוראניקס מנסה אף הוא לאמץ לעצמו קבוצת בני אנוש, אך בעוד שדוראניקס עושה זאת בחמלה, סת'ן הוא דרקון אכזרי, חסר מצפון שהופך את חבורת האנשים שלו לפראים צמאי דם, שאותם הוא מכין כדי לתקוף ולהשמיד את ארקו-פלי. וסת'ן הוא דרקון ערמומי ביותר ומכין תוכנית ארוכת טווח כדי להשמיד פעם אחת ולתמיד את הדרקון דוראניקס. באותו הזמן, איום מתוך ארקו-פלי מאיים להשמיד אותם, כאשר אחד מתושבי העיירה מתחיל לחקור כתבים סילבנסטיים עתיקים על כוח מופלא שנקרא קסם, ויעשה הכול על מנת להשתלט עליו.

הספר השני של הסדרה עושה דבר חשוב ביותר. הוא ממשיך את העלילה של הראשון, אבל מרחיב אותה ומראה לנו יותר על עולמם של הברברים ועל ההתפתחות האנושית. הספר גם מרחיב את היריבות בין הדרקונים ומציג לנו פעמים רבות את נקודות המבט שלהם, כך שאנחנו מבינים שבני האנוש, ולמעשה כל הגזעים נחשבים לכה נחותים בעיניהם, על אף שדוראניקס מתייחס לבני האנוש כמו שאנחנו מתייחסים לכלבים או לחתולים, אבל הוא לא יהסס להזניח אותם לרגע במידה והוא יצליח לקדם את מטרותיו.

בספר הזה אמנם אנחנו כמעט ולא זוכים לראות את קאראדה והעלילה נעה בין אמרו, שמכין את ארקו-פלי לקראת המתקפה וראש הפראיים, זאניאן, שמתכונן לתקיפה ואנחנו זוכים להכיר את המאבק משני צדדיו, ורואים למעשה את הניגוד של האנושות: הרצון להתקדם ולהשתפר לעומת הרצון להשמיד ולהרוס, ואפילו אולי להזדהות עם שני הצדדים. הספר הוא דוגמה מצוינת לכך שספר רומח דרקון יכול להיות ספר פנטזיה טוב אפילו אם מנתקים אותו מהעולם של קרין. אין כמעט התייחסות לאלים או לכל מאפיין אחר, אבל קוראים חדי עין בוודאי יהנו מהרמזים הקטנים לעולם הגדול של קרין. אני מעניק לספר ציון של 8.5 מתוך 10. ספר טוב ומהנה ומומלץ.

הספר הבא הוא "אחות החרב", שיסיים את הטרילוגיה ומשם אנחנו נודדים אל גזעים וזמנים אחרים.

2 Comments

  1. נהניתי מהספר אבל לא כמו מהקודם. אמרו חמוד ונותן קונטרה מעניינת לניאנקי אבל לדעתי הוא דמות קצת שטחית ולא עומד בפני עצמו. ניאנקי מאוד חסרה לי בספר הזה, וגם האלפים. סת'ן דמות סדיסטית ומפחידה, רוע טהור. זניאן מעניין ומאוד מאוד אהבתי את הסוף, בעיקר החלק המרומז, עם השיר.
    אני מאוד מצפה לספר הבא.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s