מסעות בעולמות הפנטזיה

הכול התחיל בצעד אחד, ואז הסתבך.

מי היה מאמין שזה יתחיל דווקא בעבודת סמינריון? אני בטוח לא. בעקבות עבודה על חקר התרגום, בחרתי לעסוק בסדרת ספרים שתרגמתי הרבה מספריה, ורציתי לחקור גם מה עבר בראש של המתרגמים הקודמים. ולכן, יצרתי קשר עם שניים מהחשובים מהמתרגמים: עמנואל לוטם ובועז וייס (לא הצלחתי למצוא את חוה כפרי, ועל כך אני מתחרט). השיחה אתם והעובדה שנאלצתי לקרוא שוב את הספרים אחרי הפסקה כה ארוכה (הספר המתורגם האחרון יצא בשנת 2011) יצרו שוב געגועים. והתחלתי ללכת בשביל. אבל כמו אצל פרוסט היקר, השביל התחיל להתפצל ואמרתי לעצמי, זאת פנטזיה, אני מסוגל ללכת בכל השבילים בבת אחת.

ואלו העולמות:

רומח הדרקון – נחשב לאחת מהסדרות הידועות ביותר וגם המושמצות ביותר, ויש לכך סיבה טובה. נכתבו קרוב למאה וחמישים ספרים בסדרה בתקופה של עשרים וקצת שנים. אין סיכוי שאנשים יעמדו בסטנדרטים טובים לכל אורכה וגם לא כל הסופרים משובחים באותו האופן. למרות זאת, אנשים רבים מציינים כי רומח הדרקון הייתה סדרת הפנטזיה הראשונה שלהם. הספרים הראשונים נכתבו על-ידי מרגרט וייס וטרייסי היקמן, והם נחשבים היום לאב ולאם של הסדרה.

קצת על העולם. קרין היא פלנטה המוקפת בשלושה ירחים, לבן, אדום ושחור, ובה קיימים גזעי הפנטזיה הידועים לנו, בני אנוש, אלפים, גמדים, עוגים ועוד שלל יצורים אחרים. המאבק העיקרי בעולם הזה הוא בין שני האלים הגדולים פלאדין, דרקון הפלטינה הגדול ואל הטוב וטאקיזיס, מלכת האופל, הדרקונית בעלת חמשת הראשים, שמנסה כל הזמן להשתלט על העולם למטרותיה הזדוניות. מדי שנות דור, טאקיזיס מנסה תחבולה חדשה ופלאדין או שאר האלים הטובים מתנגדים לה. מכיוון שהאלים אינם יכולים להשפיע על העולם בעצמו, הם שולחים את השליחים שלהם, יצורי אור וזדון שנלחמים זה בזה, שבראשם, הדרקונים הטובים והמרושעים. במהלך ההיסטוריה של קרין, אנחנו עדים למלחמות דרקונים רבות בין הגזעים. הספרים מתארים את ההיסטוריה של העולם, מתחילת היווצרותו ועד לשנים ארוכות לאחר מכן. ההתמקדות הראשונית של הסדרה היא במלחמת הרומח ובדמויות של חבורת הרומח, על אף שלאחר מספר ספרים שרק התמקדו בהם, הפוקוס זז גם למאורעות היסטוריים ודמויות אחרות.

הממלכות הנשכחות – עולם שמזכיר מאוד את רומח הדרקון ונחשב לעולם פנטזיה ג'נרי יותר, מכיוון שכמעט ואין בו מלחמות חובקות עולם או אסונות כבדים. הממלכות נוצרו על-ידי אד גרינווד, כותב משחקים משובח וסופר גרוע ביותר, שצריך להרחיק כמה שיותר מהמקלדת. על אף שקיימת היסטוריה ארוכה מאוד של העולם, ההתמקדות הקיימת היא בתקופה של שלושים שנה. לאחרונה, בוצעה קפיצת זמן של מאה שנה, אך כמות מוגבלת ביותר של ספרים יוצאת בימים אלו.

קצת על העולם. בעולם טוריל קיימים גזעי הפנטזיה הרגילים ואין עלילה ענקית החובקת עולם, אבל כל אחת מהסדרות מתמקדת על אזור מסוים, על חבורה מסוימת, כך שלמעשה הספרים מהווים מעין פסיפס של סיפורים שמתחברים יחדיו. לעתים, הסופרים משלבים דמויות מסיפורים קודמים שלהם כדי לחבר אותם יחדיו, אבל אחד החוקים הראשונים של העולם קבע כי לסופר אחד אין גישה לדמויות של סופרים אחרים. הממלכות הידועות ביותר הן קורמיר, ממלכה דמוית אנגליה במאה ה-16 בראשותו של המלך אזון הרביעי, איי מונשיי, איים דרואידים סטייל אירלנד, שבראשם שולט המלך טריסטיין או ארצות העמקים, שבהם שולטים מספר מנהיגים ושוכן הקוסם אלמינסטר, חיקוי חיוור של גנדאלף, רק עם הרבה יותר נשים עירומות (כן, אני מאשים שוב את גרינווד בזה).

רייבנלופט – תמיד ניסו לשלב בין העולמות, כך שיהיה הגיון כלשהו מדוע דמות מרומח הדרקון מסוגלת להילחם נגד דמות בממלכות הנשכחות, ולכן נעשו מספר תירוצים, שחלקם הצליחו יותר וחלקם פחות. רייבנלופט נחשב להצלחה יוצאת דופן, עקב כך שעל אף שהעולם כבר לא קיים באופן רשמי מזה זמן רב, יש לו עדיין מעריצים בכל העולם.

קצת על העולם. רייבנלופט הוא עולם שקיים בין העולמות, מוקף כולו בערפילים שאותם הוא שולח לעולמות אחרים ומושך אליו את האנשים הנוראים ביותר מאותו העולם. עולם שניזון מרוע ומטפח אותו. באופן הזה, רייבנלופט מושך אליו ערפדים, אנשי זאב, רוצחים, אלמתים ועוד תועבות כאלו ואחרות. בין הדמויות יש את סטראד פון זארוביץ', אחד הערפדים המוכרים ביותר ואת הנגיד סות' מרומח הדרקון, אביר המוות האהוב ביותר (על אף שוייס והיקמן מעולם לא הסכימו שהוא באמת עבר לשם וניסו בכל פעם לפגוע בהחלטה הזאת). הספרים מתארים בכל פעם את אחת הממלכות ואת אחד מאדוני האופל ששולט עליהם. הסיפורים לרוב קודרים, מהווים מעין גרסה מו"דית של סיפור אימה מוכר (מפרנקנשטיין ועד דרקולה) ולעתים קרובות מאוד, מסתיימים בבכי רע, כיאות לעולם כה אפל.

אברון – זה היה העולם האחרון שנכתב עבור עולם המו"ד ואחד המעניינים שבו. מכיוון שהוא נכתב בשנות ה-2000, הוא למד הרבה מהטעויות של העולמות הקודמים וידע לשלב בין סיפורים טובים לעולם מרתק ועם הרבה מאוד אפשרויות. קית' בייקר יצר את העולם לאחר שזכה בתחרות שנערכה על-ידי Wizards of the Coast, ולאחר מספר מודולים יצאו גם מספר ספרים, שחלקם היו טובים יותר וחלקם טובים פחות. הסדרה עצמה נקטעה באיבה יחד עם שאר העולמות.

קצת על העולם. יבשת קורבייר היא יבשת ענקית שנשלטה על-ידי ממלכת גאליפר האדירה. אך כאשר המלך מת ובנו הבכור היה צריך לרשת אותו, שאר הבנים לא הסכימו לכך והחליטו לפצל את הממלכה ביניהם. כתוצאה מכך, נוצרה מלחמת אזרחים שהייתה צריכה להימשך זמן קצר, אבל עקב כך שכל אחד הצדדים לא היה מוכן לוותר והטכנולוגיה של המלחמה רק התפתחה ויצרה כלי נשק איומים יותר ויותר, המלחמה נמשכה מאה שנה. דורות שלמים נולדו ומתו במלחמה. עד היום בו קייר נעלמה. אחת הממלכות המורדות פשוט נמחקה מעל פני האדמה. שאר הצדדים החליטו להפסיק את המלחמה עקב כך והמלחמה קיבלה את השם "המלחמה האחרונה" והסכם שלום נחתם ובמקום בו הייתה ממלכה אחת, כעת היו רבות. אבל על אף שהמלחמה הסתיימה, איש אינו מסוגל לשכוח את הסבל שנגרם ויש גורמים שרוצים לשוב למלחמה. הספרים מתחילים שנתיים לאחר סוף המלחמה האחרונה, בשלום השברירי שנראה שעומד להישבר כל רגע.

אלו העולמות ומקווה שאצליח לתאר לכם אותם בצורה הטובה ביותר דרך הספרים. למי שרוצה לדעת מה לקרוא, יכול להיעזר באתר הזה.